W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2. Postępowanie główne

Osoba doznająca przemocy domowej może zawsze (także wtedy, gdy nie były wydane przez policjanta lub żołnierza Żandarmerii Wojskowej nakaz i zakaz, zakaz zbliżania, zakaz kontaktowania, zakaz wstępu, jak również, gdy były wydane, ale straciły moc) złożyć do sądu rejonowego wniosek (tzw. wniosek główny) o:

zobowiązanie osoby stosującej przemoc domową do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (podstawa prawna – art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej) lub:

wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu zbliżania się do wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (podstawa prawna – art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej) lub:

wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej (podstawa prawna – art. 11aa ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej) lub:

wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej (podstawa prawna – art. 11aa ust. 1 lub ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej) lub:

wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, lub obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba doznająca przemocy domowej, miejsca pracy lub innego miejsca, w którym zwykle lub regularnie przebywa osoba doznająca przemocy domowej, i przebywania na tym terenie (podstawa prawna – art. 11aa ust. 4 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej).

Osoba doznająca przemocy, składająca taki wniosek do sądu, to wnioskodawca, a osoba stosująca przemoc, to uczestnik.

Wniosek może być złożony na urzędowym formularzu (Formularz w zakładce: Wzory wniosków i oświadczeń);

Wnioskodawca składając wniosek do sądu nie ponosi żadnych opłat; 

Sąd orzeka po przeprowadzeniu rozprawy. Całą sprawę sąd powinien rozpoznać w ciągu miesiąca od chwili złożenia wniosku do sądu.

 

Po rozpoznaniu sprawy, jeśli sąd uwzględni wniosek, to postanowienie o:

zobowiązaniu osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub:

zakazaniu osobie stosującej przemoc domową zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia;

zakazaniu osobie stosującej przemoc domową zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej lub:

zakazaniu osobie stosującej przemoc domową kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej lub:

zakazaniu osobie stosującej przemoc domową wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, lub obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba doznająca przemocy domowej, miejsca pracy lub innego miejsca, w którym zwykle lub regularnie przebywa osoba doznająca przemocy domowej,

obowiązuje od momentu jego wydania, mimo że nie jest prawomocne (jest natychmiast skuteczne i wykonalne).

 

Postanowieniu nakazującemu osobie stosującej przemoc domową opuszczenie wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia sąd z urzędu nadaje klauzulę wykonalności i doręcza osobie doznającej przemocy domowej – art. 782 § 11 Kodeksu postępowania cywilnego (nie trzeba składać wniosku o nadanie klauzuli wykonalności).

Jeśli w momencie wydania postanowienia osoba stosująca przemoc domową, czyli uczestnik, mieszka wspólnie z wnioskodawcą, to jeszcze na sali rozpraw można zwróć się do sądu o doręczenie jak najszybciej odpisu tego postanowienia wraz z klauzulą wykonalności (patrz informacja: postępowanie egzekucyjne).

Od postanowienia sądu rejonowego (tak uwzględniającego wniosek, jak i oddalającego wniosek w całości albo w części – np., co do niektórych z żądanych zakazów) przysługuje apelacja do sądu okręgowego.

{"register":{"columns":[]}}