3. Jak działać, jeśli obawiasz się, że stosowanie przemocy może się powtórzyć
Jeśli obawiasz się, że stosowanie przemocy domowej może się powtórzyć zwróć się do sądu.
1. W trakcie 14 dni obowiązywania wydanego przez policjanta lub żołnierza nakazu i zakazu, zakazu zbliżania zakazu kontaktowania, zakazu wstępu, złóż do sądu rejonowego wniosek (tzw. wniosek główny) o:
♦ zobowiązanie osoby stosującej przemoc domową do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub:
♦ wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu zbliżania się do wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub:
♦ wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu zbliżania się na określoną w metrach odległość lub:
♦ wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu kontaktowania się lub:
♦ wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, lub obiektu sportowego, miejsca pracy lub innego miejsca, w którym zwykle lub regularnie przebywasz, i przebywania na tym terenie.
2. We wniosku głównym możesz zamieścić inny wniosek: o przedłużenie wydanych przez policjanta lub żołnierza nakazu i zakazu, zakazu zbliżania, zakazu kontaktowania, zakazu wstępu np. na czas trwania postępowania sądowego. Jest to tzw. wniosek o udzielenie zabezpieczenia.
Jeśli sąd uwzględni wniosek o udzielenie zabezpieczenia, osoba stosująca przemoc domową nie będzie mogła także po upływie 14 dni wrócić do mieszkania i zbliżać się do niego, zbliżać się do osoby doznającej przemocy, kontaktować się z nią, wchodzić do szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, obiektu sportowego, lub zakładu pracy.
Składając wskazane wyżej wnioski, nie ponosisz żadnych opłat (wzór wniosku w zakładce: Wzory wniosków i oświadczeń).
Składając wniosek zainicjujesz postępowanie sądowe.
(Informacje na temat postępowania sądowego znajdziesz w zakładce: Sądowa ochrona przed przemocą).