Czternasta konferencja Ministra Sprawiedliwości z Dziekanami Wydziałów Prawa
12.03.2024
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar i wiceministra Maria Ejchart spotkali się 12 marca br. z Dziekanami Wydziałów Prawa uczelni publicznych i niepublicznych. Podczas konferencji w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie omówiono wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze, które odbyły się 30 września 2023 r.
W konferencji uczestniczyli dziekani i prodziekani - przedstawiciele władz - prawie 40 uniwersytetów i uczelni wyższych prowadzących studia na kierunku prawo. Samorządy prawnicze reprezentowali m.in. prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Komorniczej Sławomir Szynalik, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej Bartosz Tiutiunik oraz wiceprezes Krajowej Rady Notarialnej Aleksander Szymański.
Na konferencji zaprezentowano szczegółową analizę wyników na aplikacje oraz profili kandydatów, którą od 2008 r. przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Wyniki egzaminów są cennym źródłem informacji, pozwalającym dokonać statystycznej oceny jakości przygotowania do egzaminów przez uczelnie.
W 2023 r. do egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą przystąpiło 6058 studentów z 54 polskich uczelni (25 publicznych i 29 niepublicznych) i z 8 uczelni zagranicznych. Egzaminy zdało 3667 osób, czyli 60,5% kandydatów. Natomiast spośród 5716 absolwentów wydziałów prawa, którzy ukończyli studia w 2023 r. do egzaminów przystąpił 2542 osoby. Oznacza to, że zainteresowanie absolwentów aplikacjami od kilku lat kształtuje się na podobnym poziomie, przystępuje do nich około 40-44% absolwentów wydziałów prawa.
Najlepsze rezultaty osiągnęli, podobnie jak w latach wcześniejszych, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, spośród których egzamin zdało 80,8%. Drugi wynik uzyskali studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (74,1%). Kolejne miejsca w klasyfikacji zajęli absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego (71%) i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (69,1%). Spośród uczelni z mniejszą liczbą studentów najlepsze wyniki osiągnęły osoby, które ukończyły Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Aż 67,7% spośród nich pozytywnie zdało egzamin.
Wśród studentów, którzy w 2023 r. ukończyli studia prawnicze i jesienią ubiegłego roku przystąpili do egzaminu, najlepsze wyniki osiągnęli również absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (88,4%). Dalej uplasowali się absolwenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (77,9%), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (75,7%), Uniwersytetu Warszawskiego (73,9%) i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (73,5%).
Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną organizowane są przez Ministra Sprawiedliwości od 2006 r. Natomiast na aplikacje komorniczą od 2008 r. Od 2006 r. do egzaminów na wszystkie aplikacje prawnicze przystąpiło ponad 160 tys. osób. Wynik pozytywny uzyskało ok. 75,6 tys. osób, czyli 47% zdających egzamin.
Egzaminy na aplikacje od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem absolwentów studiów prawniczych. Ukończenie aplikacji i zdanie państwowego egzaminu zawodowego jest najczęściej wybieraną drogą do uzyskania uprawnień pozwalających na wykonywanie zawodu adwokata, radcy prawnego, notariusza czy komornika sądowego.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Materiały
Analiza wyników egzaminów wstępnych na aplikacje - adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą - 30 września 2023Analiza_wyników_egzaminów_wstepnych_na_aplikacje_-_adwokacką,_radcowską,_notarialną_i_komorniczą_-_30_września_2023.pdf 3.87MB