Doręczanie dokumentów w trybie umowy dwustronnej
Zgodnie z art. 1 Porozumienia między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Sprawiedliwości Republiki Białoruś, Sądem Najwyższym Republiki Białoruś i Naczelnym Sądem Gospodarczym Republiki Białoruś o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w zakresie udzielania pomocy prawnej, sporządzonego w Mińsku dnia 13 lutego 2009 r. wniosek o doręczenie powinien być skierowany przez sąd, przed którym toczy się postępowanie bezpośrednio do sądu obwodowego Republiki Białoruś, w którego okręgu ma być wykonany.
Wykaz sądów obwodowych Republiki Białoruś jest dostępny tutaj.
Dwujęzyczne formularze wniosku o doręczenie i potwierdzenia doręczenia są dostępne poniżej.
Zgodnie z art. 8 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych, sporządzonej w Kijowie 24 maja 1994 r. (Dz.U. 1995 nr 128 poz. 619; dalej Umowa), jeżeli doręczane dokumenty zostały sporządzone w języku białoruskim/rosyjskim albo jeżeli dołączono uwierzytelnione tłumaczenie na jeden z tych języków, dokumenty zostaną doręczone zgodnie z przepisami prawa białoruskiego. W innym wypadku dokumenty doręcza się adresatowi, jeżeli dobrowolnie je przyjmie.
Zgodnie z art. 10 Umowy sądy polskie są uprawnione do doręczania pism obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej bez stosowania środków przymusu za pośrednictwem przedstawicielstw dyplomatycznych lub urzędów konsularnych.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 Umowy nie ma potrzeby legalizacji wniosku ani doręczanych dokumentów.
Na podstawie art. 17 Umowy można zwracać się do białoruskich organów wymiaru sprawiedliwości o pomoc przy ustalaniu adresów osób przebywających na terytorium Republiki Białoruś.
Materiały
Wniosek o doręczenieWniosek_o_doręczenie.doc 0.04MB Formularz potwierdzenia doręczenia
Formularz_potwierdzenia_doręczenia.doc 0.04MB