Minister Adam Bodnar na Krajowym Zjeździe Radców Prawnych odznaczył zasłużonych dla wymiaru sprawiedliwości
16.11.2024
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar uczestniczył (15.11.2024 r.) w Krajowym Zjeździe Radców Prawnych. Podczas wydarzenia odznaczył radców zasłużonych dla wymiaru sprawiedliwości. W wystąpieniu podkreślał szczególną rolę samorządów radców prawnych.
15 listopada 2024 roku odbył się Krajowy Zjazd Radców Prawnych. To najważniejsze wydarzenie dla środowiska radców prawnych w Polsce. W wydarzeniu poza Ministrem Sprawiedliwości Adamem Bodnarem uczestniczyli także: Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart oraz mecenas Jacek Różycki – Pełnomocnik ministra sprawiedliwości do spraw określenia zasad ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata oraz radcę prawnego ustanowionych z urzędu.
Szef resortu skorzystał z tej wyjątkowej okazji, aby wręczyć Odznakę Honorową za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości.
W swoim wystąpieniu minister Bodnar zaznaczył szczególną rolę samorządu radców prawnych, który jest nie tylko reprezentacją interesów swojego środowiska, ale również aktywnym uczestnikiem działań na rzecz poprawy funkcjonowania systemu sprawiedliwości.
- W środowisku radców niezmiennie widzę partnerów do konsultacji, dialogu oraz współpracy przy wdrażaniu reform służących obywatelom, oraz, oczywiście, radcom. Za co chciałbym serdecznie podziękować. Ze swojej strony również deklaruję partnerską postawę moją oraz ministerstwa – powiedział szef resortu sprawiedliwości.
Odznaczeni zostali: r.pr. Maciej Zbigniew Bobrowicz, r.pr. Jan Łoziński, r.pr. Maria Ślązak oraz r.pr. Magdalena Witkowska. To wyróżnienie stanowi wyraz uznania dla ich wieloletniej, niestrudzonej służby na rzecz ochrony interesów obywateli oraz instytucji. Wiedza, doświadczenie oraz wytrwałość odznaczonych stanowią wzór do naśladowania dla przyszłych pokoleń radców prawnych.
Odznaczeni zostali:
Maciej Zbigniew Bobrowicz
Wpisany na listę radców prawnych w 1983 przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Zielonej Górze. Został arbitrem Sądu Arbitrażowego w Konfederacji Lewiatan i mediatorem w Centrum Mediacji Gospodarczej Lewiatana. Autor pierwszych w Polsce książek o mediacji gospodarczej.
Pełnił m.in. funkcję: Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych, dyrektora Centrum Mediacji Gospodarczej przy KRRP, prezesa Centrum Mediacji przy Sądzie Polubownym przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, prezesa Centrum Mediacji przy Sądzie Polubownym przy Krajowej Izbie Gospodarczej, przewodniczącego Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych.
Jan Łoziński
W 1982 roku został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Od 1990 r. do przejścia na emeryturę pracował w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, jako członek korpusu służby cywilnej.
Od powstania samorządu radców prawnych r.pr. Jan Łoziński był zaangażowany w jego budowanie. Działał na rzecz jego rozwoju, pełniąc funkcje m.in. Dziekana Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu oraz Wiceprezesa Krajowej Rady Radców Prawnych, którą pełnił przez dwie kolejne kadencje w latach 2007-2013.
Maria Ślązak
W 1983 r. została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku. Prowadzi kancelarię radcy prawnego w Starogardzie Gdańskim oraz w Warszawie. Jest arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej oraz arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan.
W listopadzie 2014 r., jako pierwszy w historii polski prawnik została wybrana na stanowisko prezydenta najbardziej prestiżowej organizacji prawniczej w Europie - Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych w Brukseli (CCBE), do której należą samorządy prawnicze ze wszystkich państw Unii Europejskiej i która poprzez swoich członków reprezentuje milion prawników. Od lipca 2017 r. jest prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Prawników.
Magdalena Witkowska
Została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku w 1987 r. Występowała jako pełnomocniczka przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Reprezentowała też Krajową Izbę Radców Prawnych w Komitetach Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy. Jest członkinią Stowarzyszenia Prawników Europejskich.
Pełniła funkcję m.in Przewodniczącej Komisji Praw Człowieka Krajowej Rady Radców Prawnych. W 2024 roku (wskazana Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych), została powołana przez Ministra Spraw Zagranicznych do zespołu ds. wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Rzeczypospolitej Polskiej.
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości to wyjątkowe odznaczenie przyznawane jest za zasługi na rzecz umacniania zasad demokratycznego państwa prawnego, kształtowania kultury prawnej oraz właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Odznakę Honorową nadaje Minister Sprawiedliwości - z własnej inicjatywy lub na wniosek innych instytucji.
Tekst przemówienia Ministra Sprawiedliwości poniżej:
Materiały
Przemówienie Ministra Sprawiedliwości na Krajowym Zjeździe Radców PrawnychPrzemówienie_Ministra_Sprawiedliwości_.pdf 0.37MB