Wiceministrowie sprawiedliwości na konferencji z dziekanami Wydziałów Prawa
25.02.2020
24 lutego br. odbyła się Konferencja Ministra Sprawiedliwości z Dziekanami Wydziałów Prawa uczelni publicznych i niepublicznych z całego kraju. W spotkaniu udział wzięli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta sprawujący nadzór nad Departamentem Zawodów Prawniczych oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości dr Anna Dalkowska nadzorująca Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.
Spotkanie poświęcone było omówieniu wyników egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, które odbyły się 28 września 2019 r. oraz naboru na aplikacje sędziowską i prokuratorską w 2019 r. do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
W konferencji uczestniczyli dziekani i prodziekani oraz przedstawiciele władz ponad 30 uniwersytetów i uczelni wyższych prowadzących studia prawnicze. Obecni byli również przedstawiciele samorządów zawodowych - adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego, a także członkowie zespołów przygotowujących pytania testowe na egzaminy.
Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną organizowane są przez Ministra Sprawiedliwości od 2006 r., zaś na aplikację komorniczą od roku 2008. Egzaminy na aplikacje sędziowską i prokuratorską przygotowywane i przeprowadzane są przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.
Od roku 2006 r. do egzaminów na wszystkie aplikacje samorządowe przystąpiło łącznie ponad 136 000 osób, spośród których wynik pozytywny otrzymały 62 623 osoby.
Do egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą w 2019 roku przystąpiło łącznie 6 535 osób z 51 uczelni – 19 publicznych, 25 niepublicznych i 7 zagranicznych. Egzaminy zdało 3570 osób, czyli 54,6% kandydatów. Natomiast spośród 6 800 absolwentów wydziałów prawa, którzy ukończyli studia w 2019 roku, do ww. egzaminów przystąpiło 2 860 osób co oznacza, że zainteresowanie absolwentów aplikacjami od kilku lat pozostaje na podobnym poziomie (ok. 40-44%).
Na konferencji przedstawiono m.in. analizę stopnia trudności pytań i profilu osób przystępujących do egzaminów na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, a także porównanie wyników uzyskanych przez absolwentów poszczególnych uczelni wyższych. Najlepsze rezultaty osiągnęli, podobnie jak w latach wcześniejszych, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, spośród których egzamin zdało 75,5% kandydatów. Drugie w kolejności wyniki uzyskali absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (68,4%), a następnie absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego (66%) oraz Uniwersytetu Łódzkiego (64,3%). W przypadku absolwentów 2019 r. najlepsze wyniki osiągnęli również absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (83,4%), następnie absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego (77,3%), absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (74,2%), absolwenci Uniwersytetu Szczecińskiego (71,8%) i Uniwersytetu Gdańskiego (70,6%).
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Materiały
Analiza wyników egzaminów wstępnych na aplikacjeAnaliza_wyników_egzaminów_wstępnych_na_aplikacje_adwokacką,_radcowską,_notarialną_i_komorniczą_-_28_września_2019_r.pdf 4.32MB