Diagnostyka
Pracownia Badań Czynnościowych Układu Oddechowego
Pracownia funkcjonuje w godzinach:
7:00 – 14:35
Telefon:
77 40 80 190
Pracownia badań czynnościowych dysponuje nowoczesnym sprzętem medycznym umożliwiającym szeroką diagnostykę i monitorowanie funkcji układu oddechowego w zakresie:
- chorób obturacyjnych (astma, POCHP);
- chorób z zaburzeniami restrykcyjnymi (włóknienie, sarkoidoza, AZPP, itp.);
- oceny przedoperacyjnej układu oddechowego;
- oceny wydolności układu oddechowego do celów leczniczych i orzeczniczych.
W pracowni wykonuje się następujące badania:
- Spirometria z próbą rozkurczową;
- Test nadreaktywności oskrzeli (próba prowokacyjna z histaminą);
- Pletyzmografia całego ciała (bodypletyzmografia);
- Badanie zdolności dyfuzyjnej płuc dla tlenku węgla (DLCO)
- Pomiar tlenku azotu w wydychanym powietrzu (FeNO).
Badania czynnościowe wykonywane są dla pacjentów hospitalizowanych w naszym szpitalu. Istnieje możliwość wykonania większości badań odpłatnie w trybie ambulatoryjnym.
Pracownia Bronchofiberoskopii
Pracownia wyposażona jest w nowoczesne, najwyższej klasy bronchofiberoskopy, umożliwiające wziernikowanie i ocenę dróg oddechowych.
Bronchoskopia to wprowadzenie przez jamę ustną, gardło, krtań i tchawicę do oskrzeli fiberoskopu celem wziernikowania, odsysania lub pobrania poprzez wycięcie drobnego fragmentu zmienionej chorobowo śluzówki. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym Lignokainą, po wcześniejszym wykonaniu badań oceniających ogólny stan chorego, wydolność układu oddechowego, układu krążenia i wykluczeniu zaburzeń krzepnięcia krwi.
Badanie bronchofiberoskopowe wykonuje się na zlecenie lekarza w określonych wskazaniach:
- klinicznych (np. krwioplucie, nawracające zapalenia dróg oddechowych, uporczywy kaszel o niewyjaśnionej przyczynie);
- radiologicznych (np. zmiany naciekowe na płucach, podejrzenie choroby nowotworowej, utrzymujące się na zdjęciach RTG zmiany pomimo leczenia);
- diagnostycznych (np. konieczność pobrania wydzieliny oskrzelowej na badania bakteriologiczne w tym również na obecność prątków kwasoopornych, badania cytologiczne, pobrania wycinków błony śluzowej oskrzeli celem ustalenia rozpoznań schorzeń pulmonologiczno – onkologicznych);
- leczniczych (np. podawanie leków dooskrzelowo, płukanie oskrzeli z zalegającej wydzieliny, usunięcie ciała obcego z dróg oddechowych).
Pracownia Polisomnograficzna
W Pracowni Polisomnografii prowadzona jest diagnostyka zaburzeń oddychania w trakcie snu oraz wdrażanie i kontrolowanie leczenia aparatami typu CPAP. Zespół obturacyjnego bezdechu sennego (śródsennego) stanowi tu główną jednostkę chorobową. Charakteryzuje się powtarzającymi się epizodami niedrożności górnych dróg oddechowych (bezdechów lub spłyceń oddychania) w trakcie snu. Prowadzi do powikłań takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroby niedokrwiennej serca (w tym zawału mięśnia sercowego), zaburzeń przewodzenia i rytmu serca, udaru mózgu.
Do głównych objawów sugerujących obecność tej choroby należą: głośne, nawykowe chrapanie, budzenie się, uczucie duszenia, dławienia się w nocy, nadmierna potliwość oraz nocne oddawanie moczu. W ciągu dnia pacjencji najczęściej skarżą się na nadmierną senność dzienną, poranne bóle głowy, upośledzenie koncentracji oraz ogólne zmęczenie.
Badanie polisomnograficzne wykonuje się w ramach pobytu pacjentów na Oddziale Chorób Płuc.
Wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.
Rejestrację pacjentów od godz. 10.30 do 13.00 pod numerem: 77 40 80 270
Badanie trwa jedną noc. Podczas badania rejestrowana jest struktura snu, parametry oddechowe, chrapanie, czynność serca (EKG), pozycja ciała.
W przypadku rozpoznania zaburzeń oddychania w trakcie snu chory otrzymuje dalsze zalecenia terapeutyczne, a w przypadkach tego wymagających kwalifikowany jest do leczenia aparatem typu CPAP. Aparat generuje strumień powietrza, który wywołuje wzrost ciśnienia w górnych drogach oddechowych zapobiegających ich zapadaniu i niedrożności. Połączony jest za pomocą maski, umieszczonej dookoła nosa i ust śpiącego. Parametry pracy ustala się indywidualnie w czasie badania z aparatem autoCPAP pod kontrolą polisomnografu.
Dalsze leczenie chorych prowadzone jest w tutejszej Poradni Chorób Płuc lub Pracowni Polisomnografii.
Pracownia Holtera i Prób Wydolnościowych
W pracowni badań holterowskich wykonujemy 24-godzinną rejestrację zapisu ekg chorych w celu monitorowania następujących stanów:
- zaburzeń rytmu serca, których nie dało się uchwycić podczas wykonywania standardowego zapisu EKG; możliwe jest też wykazanie związku między zaburzeniem rytmu a odczuwaniem przez pacjenta kołatania serca;
- wychwycenie przejściowych epizodów niedokrwiennych mięśnia sercowego;
- efektywności stosowanego leczenia farmakologicznego lub wszczepionego rozrusznika serca.
Ponadto wykonujemy również 24-godzinną rejestrację ciśnienia tętniczego (ABPM) u pacjentów z chwiejnym, nieustabilizowanym ciśnieniem tętniczym oraz w innych określonych przypadkach takich jak: tzw. "zjawisko białego fartucha", hypotonia, ocena skuteczności leczenia, rozbieżność między wartościami rejestrowanymi przez chorego i personel medyczny itp.
Elektrokardiograficzne testy wysiłkowe wykonywane w tutejszej pracowni umożliwiają ocenę reakcji mięśnia sercowego na wysiłek fizyczny. Wykonywane są na ruchomej bieżni lub cykloergometrze rowerowym w zależności od preferencji chorego i umożliwiają:
- ocenę skuteczności leczenia choroby niedokrwiennej serca u chorych po operacjach kardiochirurgicznych - pomostowaniu tętnic wieńcowych (by-pass) oraz zabiegach angioplastyki wieńcowej.
- diagnostykę i ocenę zaburzeń rytmu serca
- ocenę wydolności fizycznej czyli tolerancji wysiłku i odpowiednią kwalifikację do grupy rehabilitacyjnej, adekwatnej do możliwości czynnościowych chorego
Gabinet Psychologa
Gabinet prowadzi:
- psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień
- telefon 77 40 80 350
Zakres działania:
- indywidualne konsultacje psychologiczne;
- diagnoza psychologiczna zgłaszanych zaburzeń;
- psychoterapia krótkoterminowa;
- terapia wspierająca i podtrzymująca dedykowana szczególnie pacjentom onkologicznym;
- motywowania do zmiany w zakresie negatywnych wzorców zachowania i funkcjonowania oraz szeroko rozumianej filozofii życiowej;
- mikoredukacja z zakresu technik radzenia sobie ze stresem;
- nauka technik relaksacyjnych: m.in. Trening Autogenny Schultza; Trening Jacobsona.
Godziny funkcjonowania:
- poniedziałek – piątek 7:30-15:05
Pracownia RTG
W Pracowni wykonywane są w szerokim zakresie badania klatki piersiowej, kości i stawów. Badania rentgenowskie wykonywane są na podstawie skierowania Pacjentom z oddziałów Szpitala Specjalistycznego MSW w Głuchołazach oraz Pacjentom przychodni i gabinetów lekarskich. Istnieje możliwość wykonania na podstawie skierowania badań odpłatnych z przychodni lub gabinetów nie posiadających podpisanej umowy z NFZ, zgodnie z aktualnym cennikiem. Bez skierowania może być wykonane jedynie zdjęcie w przypadku zagrożenia życia pacjenta.
Lokalizacja: Pracownia Diagnostyki Obrazowej (RTG) znajduje się na poziomie -1 segmentu A budynku głównego szpitala.
Sprzęt: Badania wykonywane są wysokiej klasy aparatem rentgenowskim BUCKY DIAGNOST PHILIPS
z obrazowaniem cyfrowym.
Wymagania podstawowe:
Każda procedura wykonana podlega rejestracji w systemie komputerowym. Procedury wykonywane są na bieżąco, zgodnie z kolejnością zgłaszania się pacjentów. Kolejność przyjęcia pacjenta może uleć zmianie, ze względu na rodzaj skierowania (tzw.CITO) lub ze względu na stan zdrowia pacjenta.
Umawianie na badania:
Badania pacjentów szpitalnych i ambulatoryjnych wykonywane są w kolejności zgłaszanie się pacjentów. W przypadku procedur wymagających przygotowania wyznaczany jest termin wykonania badania, a pacjent otrzymuje instrukcję przygotowania się do badania. W przypadku wątpliwości, co do badania lub rozpoznania skierowanie jest konsultowane z lekarzem kierującym.
Przygotowanie: W większości przypadków badanie nie wymaga przygotowania.
Przebieg badania: Badanie jest bezbolesne. Zakres badania zależy od wskazań zawartych w skierowaniu. Część badaną należy odsłonić.
Czas trwania: Od kilku do kilkunastu minut.
Wynik badania: Płyta CD (standard DICOM) lub klisza rentgenowska – wszystkie badania są archiwizowane elektronicznie.
Przeciwwskazania i środki ostrożności: Ciąża, ostrożnie u dzieci.
Skutki uboczne: Brak, z uwagi na pochłanianie niewielkich dawek promieniowania rentgenowskiego.
Termin: W większości przypadków badania wykonywane są w dniu zgłoszenia (w przypadku badań kręgosłupa lędźwiowego, jamy brzusznej, gdzie konieczne jest przygotowanie pacjenta do badania, ustalane są terminy), a wyniki wydawane są przez technika pracowni.
Telefon:
77 40 80 123 (centrala)
77 40 80 179
Pracownia USG
Szpital prowadzi działalność wieloprofilową, głównie w zakresie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji chorób płuc oraz układu sercowo-naczyniowego. W tej grupie mamy także pacjentów po zabiegach torako i kardiochirurgicznych, wymagających badań kontrolnych i porównania ich z wykonanymi wcześniej, np. w klinice. Nakłada to obowiązek wykonywania ich w sposób rzetelny i zgodnie z obowiązującymi standardami. Dla wielu pacjentów stanowimy pierwszy i zasadniczy punkt w diagnostyce ultrasonograficznej, zarówno w lecznictwie zamkniętym, jak również w ambulatoryjnym.
Rocznie wykonuje się ok. 1800-2000 badań, w tym specjalistyczne z zakresu echokardiografii oraz diagnostyki naczyń, tarczycy, narządów jamy brzusznej i miednicy, w tym narządów rodnych i gruczołu krokowego z pełnym wykorzystaniem również w pulmonologii, np. do różnicowania nadciśnienia płucnego wtórnego i pierwotnego.
Biorąc pod uwagę aktualnie stosowane i zalecane standardy, badania pełnozakresowe zawierają szczegółowe informacje ilościowe, umożliwiając dokładną analizę danych, wykorzystywanych następnie do dalszej diagnostyki. Dotyczy to pełnego zakresu badań narządów jamy brzusznej, przestrzeni zaotrzewnowej i miednicy, pełnego zakresu badań u kobiet w ciąży, badań narządów położonych powierzchownie, jak ślinianki, tarczyca, sutki, jądra, ścięgna, mięśnie, naczynia krwionośne, narządów klatki piersiowej, w tym głównie jam opłucnowych z oceną płynów oraz blaszek opłucnowych, żeber a przede wszystkim badań usg serca. Dodatkowo, przy użyciu kolorowego Dopplera, usg znajduje obecnie szerokie zastosowanie m.in. w diagnostyce zmian nowotworowych łagodnych i złośliwych.. Stało się oczywiste, że badanie usg w coraz większym stopniu będzie zastępować inne metody wizualizacji narządów.
Posiadany sprzęt ultrasonograficzny spełnia nasze oczekiwania w zakresie poprawy jakości diagnostyki, poszerzenia asortymentu badań, dostępności dla pacjentów, spełnia nasze wymagania i oczekiwania, wykorzystywany jest do badań trudnych pod względem technicznym, np. zmian naciekowych klatki piersiowej, żeber, narządów miąższowych jamy brzusznej, do diagnostyki nadciśnienia wtórnego np: naczyniowo-nerkowego, pierwotnego nadciśnienia płucnego, diagnostyki zakażeń układu mięśniowo-szkieletowego, torbieli podkolanowych oraz wielu innych badań. Dużym ułatwieniem w pracy jest posiadanie w opcji modułu archiwizacji cyfrowej, umożliwiającej szybki dostęp do wcześniej wykonanych badań i porównania z aktualnymi, opisanymi w formie ujednoliconej, wg obowiązującego standardu.
Materiały
Klauzula informacyjna pracownie diagnostyczneKlauzula-informacyjna-pracownie-diagnostyczne.pdf 0.12MB