O szpitalu
Witamy na stronie Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach im. św. Jana Pawła II
SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach im. św. Jana Pawła II to nowoczesna, specjalistyczna i dobrze wyposażona placówka medyczna z zapleczem diagnostycznym i rehabilitacyjnym. Świadczy usługi w ramach umowy z NFZ.
Obecna pozycja Szpitala na rynku usług medycznych, to efekt kilkudziesięciu lat doświadczeń w prowadzeniu działalności z zakresu leczenia oraz rehabilitacji i prewencji chorób układu oddechowego oraz rehabilitacji i prewencji chorób układu krążenia. W początkach swojego istnienia, tuż po II Wojnie Światowej placówka była sanatorium, które włączyło się w walkę z epidemią gruźlicy.
Aktualnie prowadzi ona działalność leczniczą, organizuje i realizuje działania dydaktyczne i badawcze w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia.
Szpital inwestuje w jakość. Posiadanie akredytacji i wdrożony system zarządzania jakością, zgodny z normami ISO, to jedne z elementów wyróżniających go na rynku usług zdrowotnych. Dyrekcja placówki dba też o inne aspekty jej funkcjonowania. Rezultatem przeprowadzonych działań inwestycyjnych z zakresu termomodernizacji i infrastruktury medycznej jest zwiększenie dostępności do specjalistyczny usług medycznych.
Dla pacjentów szczególnie istotny jest fakt, że Szpital jest bezpieczniejszy, lepiej zorganizowany i zarządzany oraz, że świadczy wysokie jakości usługi.
Posiadanie akredytacji i normy ISO przez SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach im. św. Jana Pawła II jest jednym z elementów wyróżniających go na rynku usług zdrowotnych. Zarządzanie szpitalem w oparciu o te normy prowadzi do uporządkowania działań oraz umiejętności ustanawiania celów jakościowych i ich realizacji.Cennym doświadczeniem działań projakościowych jest to, że szpital miał możliwość dokonania samooceny poprzez porównanie się z wzorcami dobrego postępowania.
Zadowolenie pacjenta, ciągłe doskonalenie usług medycznych, zapewnianie jakości w praktyce dnia codziennego pozwalają na wypracowanie właściwych i efektywnych zasad zarządzania szpitalem.
Szpital uzyskał osobowość prawną dnia 2 czerwca 1998 roku – z chwilą wpisania do rejestru publicznych zakładów opieki zdrowotnej Sądu Rejonowego w Opolu.
Organem tworzącym Szpital jest minister właściwy do spraw wewnętrznych. Szpital działa na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz postanowień niniejszego statutu.
Cele i zadania Szpitala
Szpital powołany jest w celu wykonywania działalności leczniczej, polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w szczególności przez organizowanie i prowadzenie działalności leczniczej w rodzaju:
- stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych szpitalnych i innych niż szpitalne,
- zadań dydaktycznych i badawczych, w szczególności badań naukowych i prac badawczo – rozwojowych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocji zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia,
- promocji zdrowia.
Zadania Szpitala obejmują w szczególności:
- udzielenie stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych szpitalnych w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń układu oddechowego, rehabilitacji układu krążenia i układu oddechowego,
- udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie rehabilitacji medycznej,
- prowadzenie działalności w zakresie postaw i zachowań prozdrowotnych, prewencji i profilaktyki schorzeń,
- obrót środkami farmaceutycznymi i wyrobami medycznymi we własnych aptekach oraz zaopatrywanie komórek organizacyjnych Szpitala w leki, materiały i sprzęt medyczny,
- organizowanie i prowadzenie szkoleń osób kształcących się w zawodach medycznych i wykonujących zawód medyczny, a także dokształcanie pracowników zatrudnionych w Szpitalu,
- medyczne zabezpieczenie działań służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych,
- medyczne zabezpieczenie wykonywanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych zadań obronnych,
- wykonywanie zadań nałożonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
- wykonywanie działalności gospodarczej innej niż działalność lecznicza, pod warunkiem że działalność ta nie jest uciążliwa dla pacjenta lub przebiegu leczenia.