Zasady udostępniania dokumentacji medycznej
- Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta.
- Po śmierci pacjenta dokumentacja jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym.
- Dokumentacja medyczna jest udostępniana również osobie bliskiej, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inna osoba bliska lub sprzeciwił się temu pacjent za życia(z zastrzeżeniem pkt. a i b).
-
- W przypadku sporu o udostępnienie dokumentacji medycznej, zgodę na udostępnienie wyraża sąd o którym mowa w artykule 628 kodeksu postępowania cywilnego;
- W przypadku gdy pacjent za życia sprzeciwił się udostępnianiu dokumentacji medycznej, sąd o którym mowa w artykule 628 kodeksu postępowania cywilnego na wniosek osoby bliskiej może wyrazić zgodę na udostępnienie dokumentacji medycznej i określić zakres jej udostępniania w sytuacjach tego wymagających.
- Dokumentacja medyczna może zostać udostępniona również:
- innym podmiotom udzielającym świadczeń;
- organom władzy publicznej, w tym Rzecznikowi Praw Pacjenta, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, organom samorządu zawodów medycznych, konsultantom w ochronie zdrowia , Rzecznikowi Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego w zakresie niezbędnych do wykonywania przez te podmioty ich zadań;
- zakładom ubezpieczeń za zgodą pacjenta;
- komisjom lekarskim podległym ministrowi właściwemu;
- szkole wyższej lub instytutowi badawczemu do wykorzystania w celach naukowych w postaci danych zanonimizowanych.
- Elektroniczna dokumentacja medyczna zgodnie z rozporządzeniem z dnia 06.04.2020 w sprawie rodzaju zakresów i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania podlega takim samym zasadom.
- Dokumentacja medyczna jest udostępniana poprzez sporządzenie jej kopii, wyciągu, odpisu zarówno z dokumentacji papierowej jak i elektroniczne:
- osobiście;
- listownie na adres zamieszkania pacjenta podany w dokumentacji medycznej(list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru);
- za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej(na adres e-mail). Wysyłanie kopii dokumentacji medycznej drogą mailową następuje poprzez wysłanie pliku zabezpieczonego hasłem;
- na nośnik danych (płyta CD, port USB).
- Oryginał dokumentacji medycznej może zostać wydany za pokwitowaniem odbioru z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu(istotne jest ustalenie terminu zwrotu) jeśli uprawniony organ żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.
- W celu uzyskania dokumentacji medycznej osoby lub organy występują z wnioskiem o udostępnienie dokumentacji medycznej w formie pisemnej (załącznik nr 1) lub w formie ustnej.
- Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej może zostać złożony osobiście, za pośrednictwem poczty oraz poczty elektronicznej. W przypadku upoważnienia osoby innej niż wskazana w dokumentacji medycznej wniosek musi zostać złożony osobiście.
- Udostępnienie dokumentacji medycznej organom uprawnionym następuje w trybie poufnym za pokwitowaniem odbioru z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu(dotyczy oryginału dokumentacji medycznej) na podstawie prawidłowo złożonego wniosku i decyzji Z-cy Dyrektora ds. Lecznictwa.
- Dokumentacja medyczna wydawana jest niezwłocznie, nie później niż w terminie do 14 dni roboczych, licząc od daty złożenia wniosku.
- Dokumentacja medyczna wydawana jest w okienku rejestracji w dni robocze w godzinach pracy rejestracji.
- Odmowa udostępnienia dokumentacji medycznej wymaga zachowania formy pisemnej oraz podania przyczyny.
- Opłata za udostępnienie dokumentacji medycznej:
- Pierwsza kopia dokumentacji medycznej – brak opłaty
- Druga i kolejna kopia dokumentacji medycznej – opłata zgodna z aktualnym cennikiem udostępnionym w rejestracji
Materiały
Wniosek o udostępnianie dokumentacji medycznejWniosek_o_udostępnianie_dokumentacji_medycznej.pdf 0.12MB