Informacje dla Pacjenta
Co zabrać ze sobą do Szpitala ?
Najważniejsze!!
1. skierowanie, dowód osobisty
2. dokument potwierdzający wykonanie szczepień p/ko WZW typu B (opcjonalnie)
3. kompletną dokumentację medyczną
4. rzeczy osobiste
5. leki stale zażywane (w oryginalnych opakowaniach)
Rzeczy osobiste:
1. kapcie, klapki pod prysznic
2. bieliznę nocną (piżamę lub koszulę nocną) 2 komplety
3. wygodne ubranie bawełniane np. dres
4. bieliznę osobistą
5. szlafrok
6. przybory toaletowe (mydło, szampon, szczotkę i pastę do zębów, dezodorant, grzebień, przybory do golenia itd.)
7. ręczniki (min. 2 - duży i mały )
UWAGA!
Wszelkie wartościowe przedmioty należy zostawić w domu, ponieważ szpital nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szafkach przy łóżku.
Dodatkowo należy zabrać ze sobą:
1. sztućce
2. kubek ewentualnie szklankę
3. wodę mineralną niegazową
4. środki higieny osobistej (chusteczki higieniczne, podpaski, pampersy)
5. książki, czasopisma
6. radio (najlepiej ze słuchawkami)
7. telefon komórkowy (opcjonalnie)
8. drobne pieniądze
Jak przygotować się do zabiegu operacyjnego ?
Zanim znajdziesz się w szpitalu, jest kilka spraw, o które warto zadbać:
1. Poproś lekarza, aby dokładnie wyjaśnił ci, dlaczego zabieg jest konieczny oraz na czym będzie polegał. Lekarz powinien też poinformować o możliwych powikłaniach. Interwencja chirurga zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, niezależnie od tego, czy będzie to zabieg laparoskopowy czy tradycyjny.
2. Zaszczep się – każda osoba powinna być zaszczepiona przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Pobyt w szpitalu zwiększa bowiem ryzyko zakażenia się tym groźnym wirusem. Jeśli do operacji zostało, co najmniej 6 tygodni, szczepisz się dwa razy (szczepienie należy powtórzyć po miesiącu od pierwszej dawki). Na zabieg do szpitala możesz zgłosić się po 2 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki szczepionki (trzecia, ostatnia dawka – po sześciu miesiącach od pierwszej) Jeśli zabieg jest pilny, też należy się zaszczepić, lecz w innym trybie, o którym poinformuje cię lekarz. Wprawdzie organizm nie zdąży wytworzyć pełnej ilości przeciwciał, ale nawet ta mniejsza ilość może stanowić wystarczającą ochronę przed zakażeniem.
3. Jeśli szczepienie przeciw WZW typu B miało miejsce ponad 5 lat temu, koniecznie zbadaj krew na przeciwciała anty-HBS. Jeśli miano przeciwciał okaże się wysokie, nie musisz szczepić się ponownie.
4. Jeśli chorujesz na schorzenia takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, alergie lub jeśli przyjmujesz leki zmniejszające krzepliwość krwi (takie jak np. Aspiryna, Acard, Polocard, Acenokumarol, Sintrom, Wargin itd) poinformuj o tym swojego chirurga i zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego w celu odpowiedniego przygotowania do operacji.
5. Jeśli cierpisz na próchnicę zębów – zgłoś się do dentysty i wylecz je odpowiednio wcześniej.
6. W przypadku stosowania na stałe leków – zabierz je ze sobą do szpitala w oryginalnych opakowaniach. Poproś swojego lekarza rodzinnego o wydanie zaświadczenia o sposobie ich przyjmowania.
7. W dniu zabiegu pamiętaj o dokładnej porannej toalecie (kąpieli lub prysznicu) całego ciała.
8. dodatkowe informacje można uzyskać w Izbie Przyjęć pod numerem telefonu:
Jak przygotować się do badania w pracowni ?
USG jamy brzusznej
W dniu poprzedzającym badanie:
1. Należy zastosować lekkostrawną dietę (z wyłączeniem owoców, ciemnego pieczywa).
2. Nie można spożywać napojów gazowanych.
3. Ostatni posiłek należy spożyć przed godziną 19.
4. Po ostatnim posiłku należy przyjąć dwie kapsułki Esputiconu lub Espumisanu.
5. Osoby otyłe lub ze skłonnością do zaparć powinny stosować łagodne (ziołowe) środki przeczyszczające na 24 godziny przed badaniem.
W dniu badania:
1. Zgłosić się na czczo (lub 5 godzin po ostatnim lekkim posiłku).
2. Nie palić papierosów.
3. Nie pić kawy.
4. Nie żuć gumy.
5. Należy dostarczyć poprzednie badania USG.
USG Dopler
1. W przypadku tego typu badania nie ma potrzeby specjalnego przygotowania. Wyjątek stanowi badanie przez powłoki brzuszne np. aorty brzusznej, tętnic nerkowych, układu wrotnego, żyły głównej dolnej, żył biodrowych. W tym przypadku obowiązuje przygotowanie, jak do badania USG jamy brzusznej.
2. Należy dostarczyć poprzednie badania USG.
USG ginekologiczne (transwaginalne)
1. Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie należy przed badaniem mieć wypełnionego pęcherza, gdyż nie ma to wpływu na jakość uzyskiwanych obrazów, a może być przyczyną dodatkowego dyskomfortu w czasie badania.
2. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG narządu rodnego (w tym również przez powłoki brzuszne).
3. W olbrzymiej większości przypadków, badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, jeżeli tak zdecydował ginekolog.
USG tarczycy
1. Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.
2. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy. Wskazane jest również przyniesienie wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były wykonywane).
3. Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.
RTG kręgosłupa
Dzień przed badaniem
1. dieta lekkostrawna, z wyłączeniem jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa
2. nie pić napojów gazowanych
3. nie palić
4. Espumisan 3 x 2 kapsułki
W dniu badania
1. należy zadbać o wypróżnienie
2. należy być na czczo lub co najmniej 6 godzin po posiłku
Dostęp do świadczeń zdrowotnych dla osób otyłych
Dostęp do świadczeń zdrowotnych dla osób otyłych
Szczegółowe informacje dotyczące placówek medycznych w województwie opolskim, posiadających sprzęt o największej nośności oraz o dostępnych w nich świadczeniach zdrowotnych dla osób otyłych, zostały zamieszczone poniżej.
Rodzaj Świadczenia |
Nazwa Placówki |
Rezonans magnetyczny |
PS ZOZ Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu, al. W.Witosa 26, 45-418 Opole :
|
Tomograf Komputerowy |
PS ZOZ Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu,al. W.Witosa 26, 45-418 Opole:
|
Łóżka |
SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSW w Głuchołazach, ul. Karłowicza 40, 48-340 Głuchołazy:
|
Krapkowickie Centrum Zdrowia sp. Z o.o., Osiedle 30-Lecia 21, 47-300 Krapkowice:
|
|
Transport sanitarny |
SP Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. Królowej Karoli w Dobrodzieniu, ul. Oleska 5, 46-380 Dobrodzien: Transport osób do 270 kg |
Ambulanse ratownictwa medycznego |
Opolskie Centrum Ratownictwa Mesycznego, ul. A. Mickiewicza 2, 46-020 Opole:
|
Zakłady opiekuńczo-lecznicze/opiekuńczo-pielęgnacyjne |
Powiatowe Centrum Zdrowia S.A.w Kluczborku, ul. M. Skłodowskiej - Curie 23, 46-200 Kluczbork:
|
Dodatkowy sprzęt |
Nyskie Centrum Sercowo-Naczyniowe Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, ul. M. Skłowoskiej - Curie 1, 48-300 Nysa:
|
Krapkowickie Centrum Zdrowia sp. Z o.o., Osiedle 30-Lecia 21,47-300 Krapkowice: oddział chirurgiczny wykonuje świadczenia chirurgicznego leczenia osób otyłych; prowadzona poradnia chorób metabolicznych |
Pomoc dla Weteranów
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Opolu informuje o możliwości uzyskania pomocy psychologicznej dla weteranów.
Akty prawne
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r o weteranach działań poza granicami państwa - Dz.U z 2011, nr. 205, poz. 1203
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 marca 2012 r. w sprawie świadczeń opieki zdrowotnej niezakwalifikowanych jako świadczenia gwarantowane oraz odpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych weteranom poszkodowanym - funkcjonariuszom - Dz. U z 2012, poz. 373
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 marca 2012 r. w sprawie pomocy psychologicznej udzielanej weteranowi - funcjonariuszowi, weteranowi poszkodowanemu - funkcjonariuszowi oraz najbliższym członkom jego rodziny - Dz. U. z 2012, poz. 375
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 marca 2012 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego uprawnienia przysługujące weteranom poszkodowanym - funkcjonariuszom - Dz. U. z dnia 2012, poz. 376
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 marca 2012 r. w sprawie wzoru zaświadczenia, legitymacji weterana - funkcjonariusza albo weterana poszkodowanego - funkcjonariusza - Dz. U. z 2012, poz. 378
Kto może ubiegać się o status weterana i weterana poszkodowanego?
Ustawa obejmuje m.in. osoby pełniące służbę lub pracujące w Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej, które brały udział w działaniach poza granicami państwa przez okres nie krótszy niż 60 dni. W przypadku PSP okres ten dotyczy łącznego pobytu grupy ratowniczej.
Status weterana może być przyznany osobom, które brały udział nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngencie policyjnym, kontyngencie Straży Granicznej, w zadaniach ochronnych BOR lub zapewnieniu bezpieczeństwa państwa. Status weterana może zostać przyznany także osobom, które brały udział w działaniach poza granicami państwa w ramach grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni. Status weterana poszkodowanego może zostać przyznany osobie, która w czasie działań poza granicami państwa wskutek wypadku lub choroby doznała uszczerbku na zdrowiu.
Uprawnienia weteranów i weteranów poszkodowanych
Ustawa przyznaje weteranom m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.
Wspomniany akt prawny daje szereg uprawnień obu grupom weteranów. Uprawnienia te obejmują m.in. udzielanie świadczeń zdrowotnych i realizowanie różnych form pomocy psychologicznej (rozdział 3 ustawy - Świadczenia opieki zdrowotnej i pomoc psychologiczna, art. 22-25). Uprawnienia weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy w zakresie świadczeń zdrowotnych otrzymywanie świadczeń zdrowotnych niezakwalifikowanych jako świadczenia gwarantowane oraz odpłatnych świadczeń zdrowotnych, w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa - na wniosek weterana poszkodowanego, złożony do Departamentu Zdrowia MSW, dofinansowanie kosztów wyrobów medycznych kwotą wykraczającą poza wysokość limitu ich finansowania ze środków publicznych, o ile potrzeba otrzymania takiego wyrobu wiąże się z leczeniem urazów i chorób nabytych poza granicami państwa - na wniosek weterana poszkodowanego, złożony do Departamentu Zdrowia MSW, pomoc psychologiczna udzielana bezpłatnie i poza kolejnością zarówno weteranowi poszkodowanemu, jak i najbliższym członkom jego rodziny, w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa - pomoc tę realizują psychologowie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej MSW, umieszczenie poza kolejnością w Domu Weterana, funkcjonującego jako zakład opiekuńczo-leczniczy i przyznanie zapomogi na pobyt w Domu Weterana, Dokument potwierdzający prawo do korzystania z ww. uprawnień jest wydawany przez Ministra Spraw Wewnętrznych po uzyskaniu statusu weterana poszkodowanego-funkcjonariusza. Dokument nosi nazwę "Dokument potwierdzający uprawnienia przysługujące weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej". W przypadku pomocy psychologicznej dokumentem uprawniającym do uzyskania tego rodzaju świadczenia jest również legitymacja weterana poszkodowanego-funkcjonariusza, wydawana przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
Archiwum
Archiwum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach :
Poniedziałek: 10.00 - 17.00. Wtorek: 8.00-14.00, Środa: 8.00-14.00, Czwartek:8.00-14.00, Piątek: 8.00-14.00
Parter Budynku Przychodni, Pok. nr 49.
tel: 77-401-11-25
kom: 781 426 561
e-mail: dorzeszyna@spzozmswia.opole.pl swaldera@spzozmswia.opole.pl
Zapraszamy do korzystania z Platformy Internetowego Konta Pacjenta - kliknij
Materiały
wniosek_1bez_oświadczeniawniosek_1bez_oświadczenia.pdf 0.05MB wniosek_2odt_z_oświadczeniem
wniosek_2odt_z_oświadczeniem.pdf 0.04MB