W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akcja „Zaszczep się w majówkę” ruszy w 16 województwach

29.04.2021

Od 1 do 3 maja będzie trwała akcja „Zaszczep się w majówkę” w mobilnych punktach do szczepień powszechnych. Wszyscy zainteresowani z aktywnym e-skierowaniem mogą zaszczepić się w bez wcześniejszego umawiania się. Majówkowe punkty szczepień będą szczepić jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Personel odpowie na wszystkie pytania związane ze szczepieniem wektorowym.

Premier Mateusz Morawiecki - odprawa kontenerów do szczepień mobilnych - akcja Zaszczep się w majówkę

Okres majówki to dobry moment, żeby zadbać o siebie. Najlepszym sposobem będzie wybranie się do jednego z szesnastu punktów szczepień w całej Polsce. W terminie od 1 do 3 maja w każdym województwie stanie specjalny kontener lub namiot do szczepień powszechnych. Będziesz mógł się w nim bez trudy zaszczepić! Wystarczy, że posiadasz aktywne e-skierowanie. Pamiętaj, że szczepienia to jedyna możliwość, żeby uchronić siebie i bliskich przed niebezpieczną chorobą, jaką jest COVID-19.

Na szczepienie można przyjść z marszu. Wystarczy zgłosić się w mobilnym punkcie szczepień powszechnych i poczekać na swoją kolej. Mając e-skierowanie, nie musisz nigdzie się rejestrować. Szczepić będą wyłącznie osoby uprawnione i przeszkolone. Przed szczepieniem pacjent przejedzie standardową kwalifikację.

Jak sprawdzić, czy mam aktywne e-skierowanie?

Nie jesteś pewien, czy możesz przyjść do punktu szczepień w majówkę bez umawiania wizyty? Wszyscy 30-latkowie lub starsi, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale tego roku, mają aktywne e-skierowanie. Pozostałe osoby mają wystawione takie skierowanie zgodnie z harmonogramem szczepień. Sprawdź swój rocznik:

  • 29 kwietnia – roczniki 1980 i starsze,
  • 30 kwietnia – roczniki 1982-1983,
  • 1 maja – roczniki 1984-1985,
  • 3 maja – roczniki 1986-1987.

Jeżeli Twój rocznik znajduje się w harmonogramie, to znaczy, że automatycznie otrzymałeś e-skierowanie. Możesz wybrać się na szczepienie bez koniecznej rezerwacji terminu. Logując się Profilem Zaufanym na stronie www.pacjent.gov.pl, możesz sprawdzić aktywność e-skierowania. Więcej na temat szczepień dowiesz się na www.gov.pl/szczepimysie.

 

Akcja edukacyjna

W trakcie trwania akcji „Zaszczep się w majówkę” będziemy edukować o szczepieniach. Personel medyczny, który będzie na miejscu, udzieli przechodniom odpowiedzi na wszystkie pytania w ramach Narodowego Programu Szczepień. Zwłaszcza na te o szczepionki wektorowe. Czyli takie, które bazują na fragmentach wirusów. Tego rodzaju szczepionkami są: dwudawkowa AstraZeneca oraz jednodawkowa Johnson&Johnson. Wolontariusze będą rozdawać również broszury informacyjne.

Sprawdź, gdzie możesz się zaszczepić w majówkę bez rejestracji

Przy PGE Narodowym w Warszawie premier Mateusz Morawiecki osobiście odprawił kontenery, które staną w województwach. W jakich lokalizacjach pojawią się namioty lub kontenery do szczepień?

  1. Dolnośląskie – plac przed Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu, Pl. Powstańców Warszawy 1
  2. Kujawsko-pomorskie – plac przy Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, Aleja Solidarności 1-3
  3. Lubelskie – Plac Zamkowy w Lublinie
  4. Lubuskie – Park Górczyński w Gorzowie Wielkopolskim
  5. Łódzkie – Park im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (potocznie Park na Zdrowiu), Al. Unii, Srebrzyńska, Krakowska, Krzemieniecka, Konstantynowska
  6. Mazowieckie – przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w Warszawie, pl. Bankowy 3/5
  7. Małopolskie – Rynek Główny w Krakowie
  8. Opolskie – przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim w Opolu, ul. Piastowska 14
  9. Podkarpackie – parking przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie, Grunwaldzka 15
  10. Podlaskie – plac przed Pałacem Branickich w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 1
  11. Pomorskie – Skwer Kościuszki w Gdyni
  12. Śląskie – Park Śląski w Chorzowie, aleja Różana 2
  13. Świętokrzyskie – teren przy Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, ul. Al. IX Wieków Kielc 3
  14. Warmińsko-Mazurskie – przed Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie, ul. Piłsudskiego 7/9
  15. Wielkopolskie – teren przy jeziorze Malta, dojazd od ulicy Krańcowej
  16. Zachodniopomorskieparking przed przychodnią 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie, ul. Piotra Skargi 34 (od strony Jasnych Błoni)

 

– Narodowy Program Szczepień staje się narodowym programem odpowiedzialności. Właśnie od tego, jak szybko będziemy w stanie zaszczepić jak największą liczbę Polaków, będziemy mogli zwalczyć Covid-19. Do tego zmierzamy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Nic nas nie zwalnia od odpowiedzialności. Dziś mamy coraz więcej szczepionek i chcemy poprzez coraz więcej kanałów aplikować więcej tych preparatów. Temu służy program, z którym ruszamy dzisiaj. Docieramy w różne zakątki Polski z naszymi punktami szczepień. W przyszłości chcemy mieć wypracowane takie mechanizmy, że jeżeli ktoś nie będzie mógł dotrzeć do punktu szczepień, to punkt szczepień dotrze do potrzebującego.

A co po majówce?

Wszyscy powyżej 30. roku życia, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale roku, mają aktywne e-skierowanie i mogą się zapisywać na szczepienie przeciw COVID-19. Dodatkowo będzie kontynuowana rejestracja dla kolejnych roczników zgodnie z harmonogramem:

• 4 maja – roczniki 1988-1989,

• 5 maja – roczniki 1990-1991,

• 6 maja – roczniki 1992-1993,

• 7 maja – roczniki 1994-1996,

• 8 maja – roczniki 1997-1999,

• 9 maja – roczniki 2000-2003.

Od 4 maja zarejestrować się mogą także osoby w wieku 18-29 lat, które już między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.

Do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła już zarejestrować się na szczepienie.

 

 

Prosta rejestracja

Masz 4 sposoby, żeby zapisać się na szczepienie bez wychodzenia z domu.

  • Zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,

Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Pamiętaj, że infolinia działa od godz. 6:00 rano.

  • Wyślij SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333,

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

  • Dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód),

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu.

  • Skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.

Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia.

Niewykorzystane dawki dla wszystkich chętnych

Przypominamy również o możliwości wykorzystania szczepionki w przypadku rezygnacji innej osoby ze swojego terminu. Nie chcemy, by jakakolwiek dawka się zmarnowała. Narodowy Program Szczepień przyspiesza, dlatego istnieje ryzyko, że jakaś dawka może pozostać niewykorzystana. Rząd przyjął odpowiednie rozporządzenie dopuszczające szczepienie każdej chętnej osoby powyżej 18. roku życia.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}