W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w terminach szczepień między dawkami – drugie szczepienie już po 35 dniach

10.05.2021

Wszyscy pełnoletni mogą zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19 – w maju i w czerwcu jest jeszcze 4,6 mln wolnych terminów wizyt. Do tej pory podano już ponad 14 mln dawek szczepionek, a w ciągu ostatniego tygodnia 1,8 mln. W tym tygodniu do punktów szczepień trafi 2 mln kolejnych dawek. Od 17 maja szczepienie ozdrowieńców odbędzie się po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu. Nastąpią także zmiany w terminach szczepień druga dawką – wszystkie preparaty (włącznie z AstraZenecą) będzie można przyjąć po min. 35 dniach od pierwszego szczepienia.

NPS - konferencja Michała Dworczyka 10.05.2021

Narodowy Program Szczepień przyspiesza – w ciągu ostatniego tygodnia wykonano 1,8 mln szczepień. Łącznie to już ponad 14 mln dawek, które podano od początku NPS. Padł kolejny rekord dobowych szczepień – podano 418 916 zastrzyków. Na maj i czerwiec jest jeszcze wolnych 4,6 mln terminów. Zachęcamy wszystkich do rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19.

Krócej poczekasz na drugą dawkę

Od 17 maja szczepienie ozdrowieńców odbędzie się po 30 dniach od daty otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Wcześniej trzeba było odczekać aż 90 dni.

Również od 17 maja zostanie skrócony czas podawania drugiej dawki szczepionek. Największe zmiany dotyczą szczepionki AstraZeneca, gdzie okres pomiędzy szczepieniami zmieni się – z blisko 3 miesięcy do 5 tygodni.

– Zgodnie ze stanowiskiem Rady Medycznej podjęliśmy decyzję o skróceniu okresu między podaniem drugiej dawki szczepionki: Moderna z 42 dni do 35 dni, Pfizer z 42 dni do 35 dni, AstraZeneca z 84 dni do 35 dni. Zmiana wejdzie w życie od 17 maja. Podyktowana jest dostępnością szczepionek – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Masz 18 lat lub więcej? Zaszczep się

Od 10 maja uruchomiliśmy rejestrację dla wszystkich pełnoletnich. Osobom urodzonym w 2003 roku w dniu 18-tych urodzin zostaje wystawione e-skierowanie. Zachęcamy wszystkich do rejestracji na kilka sposobów – na stronie pacjent.gov.pl lub za pośrednictwem infolinii 989. Tylko masowe szczepienia pozwolą szybciej wrócić do normalności.

15 maja w ramach Narodowego Programu Szczepień uruchomimy kampanię profrekwencyjną, by zachęć wszystkich niezdecydowanych. Do kampanii zostaną zaproszeni znani sportowcy, blogerzy i youtuberzy. Kampania będzie prowadzona w mediach tradycyjnych i mediach społecznościowych.

Szczepienia w zakładach pracy

Wszystkie zakłady pracy zainteresowane udziałem w programie, powinny zgłosić się przez formularz udostępniony na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W dokumencie tym należy wskazać liczbę chętnych pracowników do zaszczepienia. Nie trzeba podawać danych personalnych.

W dniach 17-23 maja uruchomimy pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. Od 1 czerwca rozpoczniemy regularne szczepienia w wysokości 300 tys. dawek tygodniowo. Obecnie zgłosiło się już ponad 740 zakładów pracy. Liczba pracowników zgłoszona w ramach tych szczepień to 826 905 osób.

Szczepienia odbywają się we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) zgłoszonym do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jako punkt szczepień. Zakład pracy może wystawić w tym samym czasie maksymalnie 1 zgłoszenie, które powinno spełniać następujące kryteria:

  • PWDL: w zgłoszeniu należy podać dane współpracującego PWDL (zakład pracy musi uzyskać jego zgodę).
  • Liczba zgłoszonych osób: min. 300, bez górnego limitu (w przypadku dużych zgłoszeń, pow. 10 tys. osób, należy liczyć się z możliwym etapowaniem dostaw szczepionek).
  • Pracodawca, we współpracy ze zgłoszonymi PWDL, powinien być w stanie zaszczepić wszystkie zgłoszone osoby w ciągu maksymalnie 5 dni (należy odpowiednio dobrać liczbę zgłaszanych osób i podmiotów medycznych).

Mobilne Jednostki Szczepień

Mobilna Jednostka Szczepień to profesjonalista medyczny, który wykona indywidualnie szczepienie poza punktami szczepień działającymi w ramach Narodowego Programu Szczepień. Program dedykowany jest do lekarzy, pielęgniarek, położne, ratownicy medyczni, felczerzy. Głównym założeniem MJS jest dotarcie do jak największej liczby osób chętnych zaszczepić się przeciwko COVID-19. Więcej informacji odnośnie kwalifikacji i organizacji procesu znajdziesz na stronie.

Przyspieszenie szczepień dla osób niepełnosprawnych

Od 10 maja zwiększyliśmy dostępność szczepionek i przyspieszamy proces szczepień dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie osoby z orzeczeniem o głębokiej niepełnosprawności mogą szczepić się poza kolejnością. Oznacza to, że takie osoby wraz z opiekunami mogą zgłosić się do punktu szczepień bez wcześniejszego umówienia terminu wizyty.

Realizacja szczepień odbędzie się również w ośrodkach opieki i aktywności niepełnosprawnych za pośrednictwem istniejącej już sieci punktów szczepień – w Zakładach Aktywności Zawodowej, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Centrach i Klubach Integracji Społecznej.

W proces szczepień osób z niepełnosprawnościami zaangażowane będą również Mobilne Jednostki Szczepień. Profesjonaliści medyczni będą szczepić w domach pacjentów.

{"register":{"columns":[]}}