List Sekretarza Stanu w MSZ RP do Polonii z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada.
10.11.2022
Szanowni Państwo!
Drodzy Rodacy!
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada to jeden z tych dni w kalendarzu, które łączą wszystkich Polaków. 104 lata temu Polska odzyskała suwerenność i byt państwowy. Marzenie pokoleń stało się faktem. Po zakończeniu hekatomby I wojny światowej, po zrywach powstańczych i latach żmudnej „pracy u podstaw” Rzeczpospolita Polska pojawiła się na mapie Europy.
Z prawdziwą radością zwracam się do Państwa dziś, 11 listopada 2022 roku, w Narodowe Święto Niepodległości. To ogromny zaszczyt i odpowiedzialność - zajmowanie się sprawami Polonii i Polaków za granicą. Wiem jak wiele zasług dla zachowywania polskości, upamiętniania ważnych rocznic narodowych, pielęgnowania pamięci o bohaterach wnoszą środowiska polonijne. Przechowują pamięć o wysiłku i niezłomności naszych przodków w dążeniu do suwerenności i budowaniu Polski. Podtrzymują polską tożsamość poprzez pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka. Właśnie pamięć i tożsamość są nieodzowne w teraźniejszości i przyszłości narodu. Tylko dzięki nim można budować nowoczesny patriotyzm, działać na rzecz rozwoju państwowego, narodowego, społecznego.
Niekłamany podziw budzi umiejętność, z jaką środowiska polonijne potrafią dawać wkład w rozwój swych krajów zamieszkania nie tracąc jednocześnie poczucia łączności z krajem pochodzenia swojego lub swoich przodków. Polacy - rozsiani po całym świecie - byli i są naukowcami, lekarzami, architektami, inżynierami. Działając na rzecz lepszej przyszłości swoich nowych ojczyzn przyczyniali się do lepszej przyszłości całej społeczności międzynarodowej — i Polski. Ministerstwo Spraw Zagranicznych od kilku lat stara się upamiętniać takie osoby i przekazywać wiedzę o nich poprzez przedsięwzięcie „Polacy światu” etiudy filmowe, publikacje książkowe, wystawy, kalendarze. Wykorzystujemy różne kanały komunikacji, aby upowszechniać dokonania tych zasłużonych ludzi w jak najszerszych kręgach społecznych. Wielu z nich było aktywnymi członkami organizacji polonijnych i działało na rzecz podtrzymania związków z polską kulturą i językiem w bliższych i bardziej odległych zakątkach globu.
Rok 2022 to także rocznice związane z Mazurkiem Dąbrowskiego, polskim hymnem państwowym. 225 lat od powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, 275 lat od urodzin Józefa Wybickiego, autora słów hymnu i 200 lat od jego śmierci. I wreszcie 95 lat od ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski. Polskie symbole narodowe są spoiwem, które łączy Polaków w kraju i za granicą. Dlatego tak ważne jest wspólne świętowanie tych ważnych rocznic. Dziękuję wszystkim tym z Państwa, którzy włączyli się w ich obchody.
Chcę podkreślić, że działania i aktywność Polonii i Polaków za granicą konsekwentnie wspiera Państwo Polskie, zarówno w dobrych czasach jak i w tych trudnych, z którymi mierzymy się dzisiaj. Rząd RP wspomaga i finansuje przedsięwzięcia służące nie tylko zachowaniu materialnej spuścimy i dorobku polskiej emigracji, ale także budujące postawy solidarności, społecznikostwa, profesjonalizmu, przedsiębiorczości. Wspieramy działania, które wśród nowych pokoleń i młodych ludzi mają zaszczepić postawy świadomych obywateli, którzy pamiętają i aktywnie nawiązują do swoich polskich korzeni.
Wojna tuż za naszą wschodnią granicą, bezprawna napaść na naszych ukraińskich sąsiadów i przyjaciół przywołuje refleksję, że wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze, że trzeba je pielęgnować i szanować. Dzisiaj jeszcze bardziej niż w poprzednich latach potrzebne jest zjednoczenie wokół spraw polskich. Niezbędna jest jedność Polaków w Polsce i poza jej granicami.
Polacy zdali egzamin solidarności z Ukraińcami, okazując bezprecedensową pomoc tym, którzy nasz kraj wybrali na bezpieczne schronienie dla swoich dzieci. Moje myśli i słowa podziękowania kieruję także do Polaków z Ukrainy, którzy potrafili w godzinie próby okazać postawę obywatelską i prospołeczną. Nie rezygnując ze swej polskiej tożsamości podjęli one wszelkie konieczne działania na rzecz obrony swojego kraju i pomocy jego poszkodowanym obywatelom.
Szanowni Państwo!
Narodowe Święto Niepodległości to nie tylko historia, wspominanie wydarzeń i pierwszych lat suwerennej odbudowy polskiej państwowości. To także dobry czas na refleksję, ocenę teraźniejszych spraw i wyzwań wspólnotowych, jak też okazja do spojrzenia w przyszłość.
Polonia i Polacy za granicą zawsze wspierali dążenia do odzyskania niepodległości i pełnej suwerenności. Chciałbym podziękować Państwu za podtrzymywanie naszych tradycji i uroczyste obchody ważnych świąt oraz polskich rocznic narodowych. Pragnę zapewnić, że te starania wspaniale wzmacniają polski głos na arenie międzynarodowej. Polska widzi Państwa wielkie zaangażowanie i jest za nie wdzięczna.
Zachęcam wszystkich Rodaków poza granicami kraju, do wzięcia udziału w akcji polegającej na wspólnym śpiewaniu hymnu państwowego 11 listopada o godz. 12.00 czasu polskiego. Zdjęciem czy filmikiem z nagraniem warto podzielić się w mediach społecznościowych używając hashtagu #niepodlegladohymnu! oraz #Polska. Niech Mazurek Dąbrowskiego zabrzmi na całym świecie tego dnia, jednocząc nas wszystkich pod biało-czerwoną flagą.
Radosnego świętowania !
Piotr Wawrzyk
Sekretarz Stanu
Materiały
List Min. Piotr Wawrzyk11112022_List_Min_Piotra_Wawrzyka_do_Polonii_z_okazji_Święta_Niepodległosci.pdf 0.11MB