Praktyki i wolontariat
05.02.2021
Istnieje możliwość składania wniosków o odbycie praktyki lub wolontariatu (w trybie zdalnym) w Ambasadzie RP w Sztokholmie. Oferta jest skierowana przede wszystkim do studentów i absolwentów, którzy rozważają możliwość podjęcia pracy w dyplomacji oraz tych, którzy pragną zdobyć doświadczenie zawodowe w administracji rządowej w formie praktyki lub wolontariatu organizowanego w placówce zagranicznej RP.
Rekrutacja odbywa się w każdym miesiącu, w ciągu całego roku kalendarzowego.
A. Osoby ubiegające się o przyjęcie na praktyki powinny spełniać następujące warunki:
Studencka:
1) posiadać obywatelstwo polskie lub innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej,
2) być studentem ostatniego roku studiów pierwszego stopnia, jednego z trzech ostatnich lat jednolitych studiów magisterskich, studiów drugiego stopnia, studiów trzeciego stopnia lub studiów podyplomowych,
3) studiować na kierunku istotnym z punktu widzenia potrzeb Ministerstwa.
Absolwencka
1) posiadać obywatelstwo polskie lub innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej,
2) być absolwentem szkoły policealnej, studiów pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia lub studiów podyplomowych, na kierunku istotnym z punktu widzenia potrzeb służby zagranicznej,
3) od ukończenia studiów nie minęło więcej niż 5 lat,
4) w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyli 30 roku życia.
Zawodowa
1) posiadać obywatelstwo polskie lub innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej,
2) być uczniem szkoły policealnej prowadzącej kształcenie zawodowe na kierunku istotnym
z punktu widzenia Ministerstwa.
B. Wolontariat odbywa się na podstawie porozumienia pomiędzy wolontariuszem, a placówką zagraniczną, z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Osoby ubiegające się o wolontariat powinny posiadać obywatelstwo polskie lub innego kraju członkowskiego UE.
W celu zgłoszenia na praktykę lub wolontariat należy przesłać wypełniony formularz drogą elektroniczną na adres sztokholm.amb.sekretariat@msz.gov.pl.Decyzję o zakwalifikowaniu kandydata podejmuje Kierownik Placówki Zagranicznej.
Zgłoszenie powinno zawierać następujące dokumenty (wzory dostępne na stronie MSZ):
1) formularz aplikacyjny
2) oświadczenie o niekaralności
3) oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem praktyk i wolontariatu
4) skan dowodu osobistego lub paszportu
Szczegóły organizacji praktyk, wolontariatu i stażu w MSZ oraz w placówkach zagranicznych RP są zawarte w Zarządzeniu nr 8 Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej z dnia 4 lipca 2019 r. w sprawie organizacji i zasad odbywania praktyk, wolontariatu oraz stażu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i placówkach zagranicznych.