W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

14.05.2024

14 maja 2024 roku w Ambasadzie RP w Sztokholmie odbyło się spotkanie z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku

Uroczystość z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

W celebracji Święta Narodowego Trzeciego Maja w naszej Ambasadzie udział wzięli liczni przedstawiciele szwedzkich władz, w tym członkowie Riksdagu oraz administracji rządowej, jak również członkowie działającego w Sztokholmie korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele świata biznesu oraz organizacji międzynarodowych, a także reprezentanci stowarzyszeń polonijnych. Zorganizowane we współpracy z Ambasadą Litwy w Sztokholmie przyjęcie było okazją do wspólnego świętowania uchwalonej przed 233 laty Konstytucji 3 Maja, regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W czasie uroczystości przemówienie wygłosiła Ambasador Joanna Hofman, która w swoim wystąpieniu nawiązała do ponadczasowych wartości Konstytucji 3 Maja, będących wspólnym dziedzictwem Polski i Litwy, jak również narodów ukraińskiego i białoruskiego. Ambasador Hofman podkreśliła skalę zaangażowania Polski w pomoc Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji, wskazując jednocześnie na konieczność kontynuacji wsparcia ze strony państw Zachodu. Wyraziła również solidarność Polski z białoruskim społeczeństwem, walczącym o poszanowanie wolności i respektowanie praw człowieka wobec działań reżimu Łukaszenki.

Odnosząc się do przypadających w tym roku okrągłych rocznic członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz NATO, Ambasador wskazała na istotę współpracy ze szwedzkimi partnerami w ramach tych formatów oraz wyraziła przekonanie, że polsko-szwedzka współpraca w wymiarze militarnym sukcesywnie przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, a tym samym całej wschodniej flanki NATO.

Podczas spotkania głos zabrał również Ambasador Litwy Linas Linkevičius, a także Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Riksdagu Aron Emilsson oraz Zastępca Dyrektora Dyrektoriatu Generalnego w szwedzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Cecilia Ruthström-Ruin.

Uroczystość w Ambasadzie uświetnił zorganizowany przez Instytut Polski w Sztokholmie koncert polskiego pianisty Jarosława Kaliskiego, który w krótkim programie zaprezentował dzieła Fryderyka Chopina, Marii Szymanowskiej oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}