Wiza typu C – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.
Konsul RP w Bangkoku jest właściwy w sprawach wiz tylko dla obywateli lub osób zamieszkujących na stałe w Tajlandii, Kambodży, Laosie lub Mjanmmie.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat, z menu po lewej stronie wybierając opcję "Wiza Schengen - zarejestruj formularz". System wskazuje dostępne terminy spotkań. Inne terminy nie są dostępne. W przypadku braku wolnych terminów spróbuj zarejestrować wizytę później - terminy udostępniane są w każdą środę w godz. 10.00-10.30 czasu lokalnego.
Jeżeli podróżujesz w zorganizowanej grupie 10 lub więcej osób (wycieczka, delegacja) i chciałbyś aby wszyscy członkowie grupy mogli przyjść na spotkanie w tym samym terminie, napisz do nas email zanim zarejestrujesz się w systemie e-konsulat. Postaramy się umożliwić spotkanie grupowe.
Po wybraniu terminu i wypełnieniu wniosku online, system wygeneruje wniosek w pdf. Na ostatniej stronie znajduje się potwierdzenie terminu spotkania. Wydrukuj wniosek, podpisz go i przynieś na spotkanie wraz z wymaganymi dokumentami uzupełniającymi. Listę dokumentów znajdziesz na dole strony.
W systemie e-konsulat możliwe jest wypełnienie wniosku w języku polskim i angielskim. Tłumaczenie formularza na język tajski dostępne jest w urzędzie lub za pośrednictwem e-maila.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
Na dole tej strony znajdziesz do pobrania:
- szczegółową listę dokumentów uzupełniających, które należy złożyć wraz z wnioskiem o wydanie wizy w Ambasadzie RP w Bangkoku;
- listę miejscowych firm ubezpieczeniowych, których polisy są przez nas uznawane;
Pamiętaj:
- Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania.
- Wniosek wizowy złóż z wyprzedzeniem - od 6 miesięcy do 15 dni przed planowaną podróżą. Konsul może zgodzić się na przyjęcie wniosku później niż na 15 dni przed planowanym wyjazdem tylko w pilnych, uzasadnionych przypadkach.
- Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
- Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na terytorium państw członkowskich mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium państw Schengen i obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR. Listę ubezpieczycieli uznawanych w procedurze wizowej znajdziesz na dole strony.
- Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
- Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.
Wizowy System Informacyjny (VIS) ma służyć m.in. wymianie pomiędzy państwami członkowskimi danych o wnioskach wizowych i o związanych z nimi decyzjach. W związku z osiągnięciem przez niego pełnej sprawności operacyjnej w dokumencie podróży cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wizy Schengen nie umieszcza się stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku, o którym mowa w art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy).
Ile zapłacisz?
- Opłata konsularna za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy Schengen (C) dla obywateli Tajlandii, Kambodży, Laosu oraz Mjanmy wynosi 3250 THB. Dla wnioskodawców w wieku 6-12 lat wynosi 1625 THB.
- Opłata konsularna za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o ponowne rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy Schengen (C) wynosi 2889 THB.
- Opłaty przyjmowane są w kasie urzędu, przy składaniu wniosku.
- Akceptowane formy płatności: gotówka.
- Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
TYP WIZY |
OPŁATA W THB |
Wiza Schengen |
3250 |
Dzieci w wieku 6-12 lat |
1625 |
Obywatele Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej, Gruzji, Czarnogóry, Serbii, Mołdowy i Ukrainy (paszporty niebiometryczne) |
1264 |
Opłatę wizową znosi się względem osób ubiegających się o wizę należących do jednej z następujących kategorii:
- dzieci poniżej 6 roku życia;
- uczniowie, studenci, uczestnicy studiów doktoranckich i towarzyszący nauczyciele, którzy podróżują w celu podjęcia studiów lub udziału w szkoleniach;
- naukowcy z państw trzecich podróżujący w celu prowadzenia badań naukowych zgodnie z definicją zawartą w zaleceniu 2005/761/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 września 2005 r. w celu ułatwienia wydawania przez państwa członkowskie jednolitych wiz krótkoterminowych dla naukowców z państw trzecich podróżujących w ramach Wspólnoty w celu prowadzenia badań naukowych(21);
- przedstawiciele organizacji niekomercyjnych w wieku do lat 25 uczestniczący w seminariach, konferencjach, imprezach sportowych, kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez organizacje niekomercyjne;
- członkowie rodzin obywateli UE/EOG i Szwajcarii.
Zwolnienia z opłaty przewidziane w Ustawie "Prawo konsularne" z dnia 25 czerwca 2015 r.
Art. 113. 1. Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy od członka rodziny obywatela Unii Europejskiej w rozumieniu art. 2 pkt 4 w związku z pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2014 r. poz. 1525).
2. Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy oraz opłaty za ponowne rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy złożonego przez małżonka obywatela polskiego, jego małoletniego bezpośredniego zstępnego lub małoletniego bezpośredniego zstępnego jego małżonka, jego bezpośredniego wstępnego lub bezpośredniego wstępnego jego małżonka, jeżeli wstępny lub zstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela polskiego lub jego małżonka.
Art. 114. Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy dyplomatycznej albo służbowej.
Jaki jest termin realizacji?
Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 45 dni.
W stosunku do obywateli niektórych państw lub kategorii podróżnych termin niezbędny na podjęcie decyzji w sprawie wniosku może ulec wydłużeniu z uwagi na konieczność przeprowadzenia konsultacji wizowych.
Aktualna lista państw trzecich, których obywatel oraz kategorie podróżnych są przedmiotem konsultacji wizowych.
Jak odbierzesz dokumenty?
Odbiór decyzji w sprawie wizy nie wymaga rejestracji na spotkanie w systemie e-konsulat. Urzędnik poinformuje cię o terminie odbioru w momencie składania wniosku. Jeżeli nie będziesz w stanie przyjść po odbiór w wyznaczonym terminie, możesz też odebrać wizę w terminie późniejszym, w poniedziałki i środy w godz. 14:00-15:00.
Jak możesz się odwołać?
O ewentualnej negatywnej decyzji zostaniesz powiadomiony na piśmie. W dokumencie wskazane będą powody odmowy.
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
Odwołanie nie wymaga rejestracji na spotkanie w systemie e-konsulat. Przyjmujemy je w poniedziałki i środy w godz. 11:00-11:45. Jeżeli te terminy ci nie odpowiadają, napisz do nas email i ustalimy inny termin.
Opłata za złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wynosi 2889 THB.
Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen
Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje.
Odwołanie nie wymaga rejestracji na spotkanie w systemie e-konsulat. Przyjmujemy je w poniedziałki i środy w godz. 11:00-11:45. Jeżeli te terminy ci nie odpowiadają, napisz do nas email i ustalimy inny termin.
Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.
Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie
Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.
Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie: http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html
Materiały
List_of_Schengen_Travel_Medical_Insurance_Companies_-_March_2024List_of_Schengen_Travel_Medical_Insurance_Companies_-_March_2024.pdf 0.74MB Schengen_visa_C_tourism
Schengen_visa_C_tourism.pdf 0.16MB Schengen_visa_C_business
Schengen_visa_C_business.pdf 0.15MB Schengen_visa_C_family_or_friends_visit
Schengen_visa_C_family_or_friends_visit.pdf 0.16MB Schengen_visa_C_other_purposes
Schengen_visa_C_other_purposes.pdf 0.15MB Schengen_visa_C_spouse_of_PL
Schengen_visa_C_spouse_of_PL.pdf 0.15MB
Podstawa prawna
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy)
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne