Kto i kiedy może uzyskać pomoc
Pomoc socjalna przysługuje każdemu wnioskodawcy oraz osobie, w imieniu której występuje podczas składania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce. Z wyjątkiem sytuacji określonych w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tj. gdy wnioskodawca:
- korzysta z ochrony uzupełniającej;
- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zgody na pobyt ze względu humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany – po upływie okresów, o których mowa w art. 71 ust. 1 ww. ustawy.
- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
- przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej;
- przebywa w strzeżonym ośrodku lub areszcie dla cudzoziemców;
- jest tymczasowo aresztowany lub odbywa karę pozbawienia wolności.
W przypadku gdy wnioskodawca oraz osoba, w imieniu której występuje chce skorzystać ze świadczenia pieniężnego na pokrycie we własnym zakresie kosztów pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może:
- Przesłać na adres: Departament Pomocy Socjalnej, ul. Taborowa 33, 02-699 Warszawa następujące dokumenty:
- kopia Tymczasowego Zaświadczenia Tożsamości Cudzoziemca (TZTC)
- wypełniony i podpisany wniosek o przyznanie pomocy w postaci świadczenia pieniężnego na pokrycie we własnym zakresie kosztów pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - wniosek można pobrać TUTAJ.
- podpisane oświadczenie o zapoznaniu się z materiałem dot. pomocy socjalnej do pobrania.
- Zgłosić się do Zespołu Obsługi Cudzoziemca w siedzibie Urzędzie do Spraw Cudzoziemców w Warszawie przy ul. Taborowej 16,
- Zgłosić się do najbliższego ośrodka dla cudzoziemców, Urzędu do Spraw Cudzoziemców
Materiały
Materiały informacyjne - EN, UA, RU, FR, GR, ARMateriały_informacyjne_-_EN,_UA,_RU,_FR,_GR,_AR.zip 0.15MB