W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

18 września w Dytiatynie w obwodzie iwano-frankiwskim odbyły się uroczystości upamiętniające 101. rocznicę bitwy z bolszewikami.

18.09.2021

18 września w Dytiatynie w obwodzie iwano-frankiwskim odbyły się uroczystości upamiętniające 101. rocznicę bitwy z bolszewikami, która przeszła do historii jako "Polskie Termopile". Kwiaty pod pomnikiem na Polskim Cmentarzu Wojennym złożyli Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Gosiewska, Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki i Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.

Dytiatyn 18.09.2021

Po wiktorii w Bitwie Warszawskiej, Wojsko Polskie dalekie było od pełnego zwycięstwa. Armia Czerwona wciąż nie została doszczętnie rozbita. W połowie września na siły bolszewickie ruszyła kolejna ofensywa znad Dniestru. Jej celem było zamknięcie Armii Czerwonej drogi na Tarnopol. Nocą 15 września jednostki 13. Pułku Piechoty ruszyły w stronę Podhajec. W rejonie Dytiatyna napotkały przeciwnika, który zajmował jedno ze wzgórz. 9. kompania piechoty zepchnęła czerwonoarmistów, zajmując wzniesienie. Jednak około godziny 9 rano 16 września bolszewicy w sile 2-3 tysięcy żołnierzy rozpoczęli kontratak. Wzgórza broniło wówczas ok. 600 Polaków. Po wielu atakach Armii Czerwonej i przy kończącej się amunicji oddziały polskie stopniowo dokonały odwrotu, ale opóźniły go na tyle, że powstrzymały bolszewików przed dalszym uderzeniem na XVI Brygadę Piechoty.

W bitwie poległo 97 polskich żołnierzy, a 86 zostało rannych. Na pamiątkę ich bohaterstwa, na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie umieszczono tablicę z napisem "Dytiatyn 16 IX 1920".

Fot. Witalij Hrabar. Agencja "LUFA"

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}