Informator ekonomiczny
System gospodarczy i najważniejsze strategie gospodarcze
Ukraina jest otwartą gospodarką rynkową i zakwalifikowana została przez MFW do kategorii krajów wschodzących i rozwijających. Charakteryzuje się ona jednak niskim w skali Europy stopniem rozwoju, wysokim udziałem szarej strefy, wysokim poziomem oligarchizacji, zwłaszcza w obszarach takich jak energetyka i przemysł ciężki, a także częstą korupcją. Niemniej, podejmowane reformy, status państwa kandydackiego UE (od 2022 r.) i wejście na drogę harmonizacji prawa z acquis communautaire (a także już wcześniejsze objęcie umową DCFTA) stopniowo upodabniają warunki gospodarcze w Ukrainie do tych panujących w UE.
Kluczowym czynnikiem wpływającym obecnie na gospodarkę Ukrainy jest jednak trwająca od 2022 r. pełnoskalowa inwazja Federacji Rosyjskiej. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony zachodnich partnerów kraj jest w stanie zachowywać relatywnie stabilną sytuację makroekonomiczną i nie zaszła do tej pory konieczność przejścia w tryb gospodarki wojennej (w praktyce oznacza to, że zdecydowana większość wpływów budżetowych przeznaczana jest na wysiłek wojenny, podczas gdy pomoc i pożyczki z zewnątrz pozwalają na finansowanie wszystkich pozostałych wydatków państwa). Co więcej, w ramach trudnej sytuacji budżetowej i bezpieczeństwa władze starają się prowadzić aktywną politykę gospodarczą ukierunkowaną na rozwój przetwórstwa przemysłowego, przyciąganie inwestycji i rozbudowę sektora obronnego.
Główne sektory gospodarcze i ich udział w PKB
I. Sektor rolno-spożywczy
Udział sektora rolno-spożywczego w PKB Ukrainy wynosi 11%. Branża ta należy do najważniejszych sektorów ukraińskiej gospodarki i czyni z Ukrainy producenta o znaczeniu globalnym.
Ukraina posiada obecnie ok. 28 mln ha gruntów rolnych, z czego blisko połowę stanowią czarnoziemy. Ukraina ma szczególne znaczenie dla światowej produkcji zbóż (jęczmienia, pszenicy), kukurydzy oraz nasion słonecznika i soi. Sektor korporacyjny, czyli przedsiębiorstwa i holdingi posiadają ok. 52% użytków rolnych Ukrainy (odpowiadając za 54% produkcji rolnej jednak zatrudniając zaledwie 18% spośród ok. 2,5 mln pracowników rolnictwa). Pozostałe 48% gruntów należy do rolników indywidualnych.
Pomimo wciąż relatywnie niskiej produktywność ziemi i pracy w ukraińskim rolnictwie (produktywność ziemi w ujęciu USD/ha wynosi 823 USD, czyli ok. 1/3 produktywności w Polsce, a produktywność pracy w ujęciu USD/osobę 5300 USD, tj. ok ½ produktywności w Polsce) wskaźniki te dynamicznie rosną, na co wpływ miały reformy uwalniające rynek ziemi w latach 2020-24.
O tym jak kluczowe znaczenie ma produkcja rolna dla gospodarki Ukrainy najlepiej świadczy fakt, że w okresie do wojny eksport produktów rolnych stanowił ok. 47% całkowitego eksportu Ukrainy (w 2023 r. wzrastając do bezprecedensowego poziomu 61%). W ostatnim przedwojennym roku 2021 wartość eksportu w sektorze rolno spożywczym wyniosła 36,5 mld USD. W efekcie utraty kontroli nad częścią terytorium, zniszczeń wojennych i trudności z eksportem płodów rolnych (rosyjska blokada portów morskich) eksport zmalał i w 2023 r. jego wartość wyniosła 22 mld USD.
II. Sektor metalurgiczny
W okresie przedwojennym udział metalurgii w PKB Ukrainy sięgał 12%, generując 22 mld USD eksportu (30% ogółu eksportu) i zatrudniając ok. 0,5 mln pracowników. Jednak rosyjska okupacja części obwodu donieckiego od 2014 r, a następnie od 2022 r. jego większej części, w tym zwłaszcza Mariupola, spowodowała zniszczenie i/lub utratę całych kompleksów metalurgicznych.
Obecnie w Ukrainie funkcjonują 2 duże kombinaty hutnicze: Kryworiżstal i Zaporiżstal (jeszcze w 2013 r. tak dużych kombinatów było 5, a tylko zlokalizowane w Mariupolu zakłady odpowiadały za ok. 40% mocy przemysłowych). Spadek produkcji o ponad 60% w wyniku pełnoskalowej wojny poskutkował zmniejszeniem produkcji stali a w konsekwencji zmniejszaniem się wpływów z eksportu do 6 mld USD w 2022 r. i 3,9 mld z 2023 r.
W konkurencyjność branży uderza także wywołane wojną i utratą kontroli nad zagłębiem donieckim odcięcie od dostaw taniego węgla. W efekcie, na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia, obserwujemy utratę przez Ukrainę pozycji jednego z najważniejszych producentów stali na świecie, choć metalurgia i eksport rud nadal stanowią bardzo istotne pozycje w strukturze ukraińskiego eksportu.
III. Sektor paliwowo-energetyczny
Sektor paliwowo-energetyczny jako strategiczny sektor gospodarki pozostaje w dużym stopniu pod kontrolą państwa, zarówno w zakresie infrastruktury transportowej (tranzytowej), jak i głównych mocy wytwórczych. Wyjątkiem są elektrownie konwencjonalne, które w około 70% należą do koncernu DTEK Rinata Achmetowa.
Wydobycie gazu w 2023 r. wyniosło 18 mld m³ i choć było o 7% mniejsze niż w 2022 r. (i o około 20% niższe niż w przedwojennym 2021 r.) po raz pierwszy w historii zaspokoiło niemal całe krajowe zapotrzebowanie Ukrainy. Największą ilość surowca pozyskała państwowa Ukrhazwydobuwannia (13 mld m³), następnie Ukrnafta (1 mld m³) i pomniejsze podmioty.
Pozytywną tendencją ostatnich lat na ukraińskim rynku gazu jest jego liberalizacja. W 2020 r. doszło do unbundlingu, czyli rozdziału właścicielskiego Naftohazu. Funkcje operatorskie przejął wydzielony z Naftohazu podmiot podległy Ministerstwu Finansów. Zwiększa się również otwartość na nowych uczestników rynku. Od 2023 r. rząd podejmuje działania zachęcające podmioty prywatne do inwestowania w rozwój sieci produkcji i dystrybucji biometanu (ze względu na ogromny potencjał w tym zakresie ukraińskiego rolnictwa).
Produkcja energii elektrycznej na Ukrainie opiera się na podmiotach państwowych. Największy z nich Enerhoatom do wybuchu pełnoskalowej wojny wytwarzał prąd w 4 elektrowniach atomowych z udziałem w ogólnej produkcji na poziomie 54% całkowitej generacji. Obecnie jednak Zaporoska Elektrownia Atomowa pozostaje pod okupacją rosyjską i została odłączona od ukraińskiego systemu.
Konwencjonalne elektrownie węglowe są w większości własnością prywatną (dominujący udział firmy DTEK). Ten rodzaj generacji odpowiadał w 2021 r. za 37% produkcji. Elektrownie wodne i szczytowo-pompowe wytworzyły 5% energii, a wiatrowe i słoneczne 4%.
Powyższe dane procentowe są jednak obecnie całkowicie nieaktualne wobec ogromnej skali zniszczeń w wyniku rosyjskich ataków rakietowych i dronowych mających porazić ukraiński system energetyczny i grzewczy. W wyniku masowych ostrzałów wiosną i latem zniszczono w sumie 80–90% generacji ukraińskich elektrowni cieplnych oraz ok. 45% wodnych – łącznie 9,2 GW zainstalowanych mocy z ok. 18–20 GW dostępnych przed atakami (z których 7,8 GW przypadało na elektrownie atomowe). Wg stanu na październik 2024 r. część infrastruktury została odbudowana, a jednocześnie zwiększany jest import energii z zagranicy, jednak ogółem moce wytwórcze pozostają poniżej zapotrzebowania ukraińskiego społeczeństwa i gospodarki.
Już przed wybuchem wojny w głębokim kryzysie znajdował się ukraiński przemysł rafineryjny (zaspokajający tylko 15% zapotrzebowania). W dniu inwazji funkcjonowała tylko jedna rafineria, w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim (została zniszczona w kwietniu 2022 r.). Ze względu na wojnę także nastąpiło przekierowanie kierunku importu paliw: zamiast Rosji i Białorusi, głównymi dostawcami stały się firmy z Polski, Węgier i Rumunii. Niezmiennie istotne znaczenie dla Ukrainy ma produkcja litewskiej rafinerii w Możejkach.
IV. Sektor bankowo-finansowy
Nawet pomimo wojny sektor bankowy cechuje się stabilnością i wysoką rentownością. Dobra kondycja branży jest w dużej mierze skutkiem nadzoru i reformy sektora przeprowadzonej przez Narodowy Bank Ukrainy (NBU) w latach 2015-2017. W jej wyniku poprawiono na Ukrainie wymogi i przepisy regulujące działanie instytucji finansowych, sektor uporządkowano i oczyszczono z banków niewypłacalnych, służących ich właścicielom do oszustw oraz wyprowadzania pieniędzy celem finansowania innych operacji. W latach 2014-2020 NBU zredukował liczbę ukraińskich banków z 180 do 75. Obecnie (październik 2024 r.) w Ukrainie działają 62 banki, w tym 26 banków z kapitałem zagranicznym (spośród których 19 to banki, w których obcy kapitał stanowi 100%).
W 2023 zysk ukraińskich banków przed opodatkowaniem wyniósł 3,9 mld USD, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w ostatnim przedwojennym roku 2021. Najwięcej udziału w zyskach branży miały banki państwowe (przypada na nie 69% wszystkich dochodów). Najlepszy rezultat osiągnął PrywatBank, który zarobił 44% dochodu całego sektora. Wśród banków zagranicznych wiodącą pozycje zajmuje Raiffeisen Bank (5,5% zysku ogółem i 21% wśród banków z kapitałem zagranicznym).
Trwająca wojna ma istotne implikacje dla funkcjonowania sektora bankowo-finansowego. Choć składową doskonałych wyników ukraińskich banków jest obsługa zagranicznej pomocy finansowej, banki obłożone są podatkiem w wysokości 50% ich zysku, a dodatkowo wprowadzone zostały regulacje czasu wojny wpływające na działanie banków i instytucji finansowych. M.in. ograniczono wypłaty gotówki, zabronione zostały wypłaty gotówki w walutach obcych, ograniczony został rynek walutowy i transgraniczne przelewy walutowe. Istotnie wpływa to na warunki prowadzenia działalności bankowo-finansowej w Ukrainie.
V. Sektor zbrojeniowy
Ukraina weszła w niepodległość dziedzicząc po ZSRR bardzo silnie rozwinięty przemysł zbrojeniowy (1840 zakładów zbrojeniowych zatrudniających ponad 2,7 mln pracowników). Stopniowe wygaszanie i restrukturyzowanie tej branży z biegiem lat, a następnie utrata kontroli nad Krymem i Donbasem na rzecz Federacji Rosyjskiej, doprowadziły do znacznego zmniejszenia skali produkcji. Niemniej, na potrzeby eksportowe (a po 2014 r. także krajowe) rozwinięta pozostała produkcja w poszczególnych segmentach sektora zbrojeniowego, a mianowicie w branży lotniczej (przede wszystkim: Zakłady Antonowa), radio-technicznej, produkcji rakietowego uzbrojenia przeciwlotniczego i przeciwpancernego, produkcji czołgów i transporterów wojskowych (charkowska Fabryka im. W. Małyszewa). Większość podmiotów w branży wchodzi w skład państwowego koncernu Ukroboronprom.
Wybuch pełnoskalowej wojny w 2022 r. przyniósł zniszczenia liniom produkcyjnym największych zakładów, jednak stanowił także bodziec dla rozbudowy nowych mocy (szczegółowe informacje na ten temat są niejawne). Lata 2023-24 to ogromny rozwój branży dronów powietrznych i morskich. Silne stymulowanie tak rozwoju technicznego jak i mocy produkcyjnych doprowadziły do osiągnięcia w 2014 r. zdolności do wyprodukowania ok. 4 mln bezzałogowych obiektów latających.
Ukraina pozostaje otwarta na współpracę z zagranicznymi kooperantami w zakresie opracowywania i produkcji broni i amunicji. Przykładem jest aktywność niemieckiego koncernu Rheinmetall, który w 2024 r. rozpoczął produkcję transporterów opancerzonych w Ukrainie oraz zapowiedział rozwinięcie produkcji amunicji artyleryjskiej.
Polityka kursowa
Po czasowym wprowadzeniu sztywnego kursu walutowego wraz z wybuchem pełnoskalowej wojny 22.02.2022 r., w 2023 r. Ukraina przeszła na system elastycznego zarządzania kursem hrywny. Aktywna polityka pieniężna Banku Narodowego Ukrainy ma na celu stabilizację kursu waluty względem dolara i euro. Obserwowana jest jednak powolna, stopniowa deprecjacja waluty na co wpływ ma całkowite uzależnienie ukraińskiej gospodarki od wsparcia zewnętrznego i tendencja społeczeństwa do ratowania swoich oszczędności poprzez zakup walut obcych.
Wg stanu na październik 2024 r. kurs hrywny waha się w okolicach 1 EUR = 45 UAH i 1 USD = 41 UAH.
Surowce i technologie krytyczne
Najważniejsze bogactwa naturalne Ukrainy to rudy żelaza (występujące głównie w rejonie m. Krzywy Róg), węgiel kamienny (zlokalizowany przede wszystkim w Zagłębiu Donieckim, w mniejszej skali też w Zagłębiu Lwowskim), rudy manganu (jedne z największych zasobów na świecie, znajdujące się w południowo-centralnej części Ukrainy, w rejonie m. Nikopol), a także gaz ziemny (zaspokajający niemal krajowe zapotrzebowanie), ropa naftowa, siarka, grafit, rudy tytanu, rudy magnezu, potas, sól kamienna, kaolin, rudy niklu i magnezu. Ważnym bogactwem naturalnym są też zajmujące ponad połowę obszaru kraju niezwykle żyzne gleby – czarnoziemy (aż 40% światowych zasobów czarnoziemów znajduje się na Ukrainie).
W obliczu generalnej słabości Ukrainy w zakresie R&D, jeśli chodzi o technologie o znaczeniu regionalnym i globalnym kraj można uznać za lidera jedynie w technologiach lotniczych (samoloty transportowe od dużej masie), produkcji silników lotniczych i technologii zbrojeniowych (pociski rakietowe, drony). Ukraińskie przedsiębiorstwa i startupy w branży IT również prezentują wysoki poziom zaawansowania technologicznego pozwalający na wprowadzanie swoich rozwiązań i produktów na inne rynki.
Stan infrastruktury
Na granicy Polski i Ukrainy funkcjonuje 15 przejść granicznych – osiem drogowych: Dorohusk-Jagodzin, Zosin-Uściług, Hrebenne-Rawa Ruska, Korczowa-Krakowec, Medyka-Szeginie, Krościenko-Smolnica, Budomierz-Hruszew i Dołhobyczów-Uhrynów, Malhowice-Niżankowice oraz sześć kolejowych: Dorohusk-Jahodyn, Hrubieszów-Włodzimierz Wołyński, Hrebenne-Rawa Ruska, Werchrata-Rawa Ruska, Przemyśl-Mościska, Krościenko-Chyrów.
Infrastruktura drogowa jest dobrze rozwinięta, jednak jednoznacznie wymaga modernizacji. W zadowalającym stanie technicznym znajdują się przede wszystkim główne drogi o charakterze międzynarodowym. Drogi o znaczeniu lokalnym są często w bardzo złym stanie technicznym.
Sieć połączeń kolejowych obejmuje cały kraj, jednak jej gęstość nie jest wysoka. Problematyczny jest także stan infrastruktury kolejowej powodujący bardzo długie czasy przejazdów składów osobowych i towarowych. Trasy kolejowe nie zostały w pełni zelektryfikowane. W obliczu integracji Ukrainy z UE i włączania Ukrainy do europejskich sieci transportowych powstają założenia stopniowego wprowadzania w kraju europejskiego standardu rozstawu szyn, jednak do tej pory żadna z planowanych inwestycji (m.in. Mościska-Lwów) nie została zrealizowana.
Największe znaczenie w lotniczych połączeniach międzynarodowych ma lotnisko Boryspol w Kijowie. Lotnisko Kijów-Żuliany oraz porty lotnicze we Lwowie, Odessie, Charkowie, Dnieprze, Zaporożu, Iwano-Frankowsku, Krzywym Rogu, Użhorodzie, Czerniowcach i Równem, choć mają status międzynarodowych, odgrywają rolę głównie w ruchu krajowym.
W ostatnich latach przed inwazją Federacji Rosyjskiej odnotowywano wzrost liczby połączeń lotniczych, jak i potoku pasażerów między polskimi i ukraińskimi portami lotniczymi. 22.02.2022 r. przyniósł jednak całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej dla lotnictwa cywilnego.
Najważniejsze funkcjonujące obecnie (październik 2024 r.) ukraińskie porty morskie na Morzu Czarnym to Odessa, Czarnomorsk, Piwdenny, Biłhorod Dniestrowski, Mikołajów, Oczaków i Chersoń, a na Dunaju: Izmaił, Kilija i Reni. Port w Skadowsku i porty Morza Azowskiego (Mariupol oraz Berdiańsk) znajdują się obecnie pod okupacja rosyjską.
Kalendarz dni wolnych od pracy
a) Nowy Rok – 1 stycznia
b) Międzynarodowy Dzień Kobiet – 8 marca
c) Wielkanoc – święto ruchome, wg kalendarza juliańskiego
d) Święto Pracy – 1 maja
e) Dzień Pamięci i Zwycięstwa nad Nazizmem w II Wojnie Światowej – 8 maja
f) Święto Trójcy – święto ruchome, 50 dni po Wielkanocy
g) Dzień Konstytucji Ukrainy – 28 czerwca
h) Dzień Ukraińskiej Państwowości – 15 lipca
i) Dzień Niepodległości Ukrainy – 24 sierpnia
j) Dzień Obrońców i Obrończyń Ukrainy – 1 października
k) Boże Narodzenie – 25 grudnia
W przypadku, gdy święto państwowe przypada w sobotę lub niedzielę, dzień wolny od pracy automatycznie przenoszony jest na poniedziałek.
Podstawowe dane makroekonomiczne
Podstawowe dane makroekonomiczne |
|||
|
2023 |
2024 (prognoza) |
2025 (prognoza) |
PKB nominalne (USD ceny bieżące) |
178,8 mld |
185,1 mld |
193,4 mld |
PKB (PPP) |
621,3 mld |
643 mld |
673,3 mld |
Stopa wzrostu PKB (realna) |
5,3% |
3,5% |
4,7% |
PKB per capita (nominalne) |
5 181 |
5 362 |
5 614 |
PKB per capita (PPP) |
18 008 |
18 638 |
19 514 |
Stopa inflacji (CPI) |
5,1% |
8,5% |
6,6% |
18,2% |
14,2% |
10-12% |
|
Rating kredytowy Fitch / Moody's / S&P |
CC/Ca/CCC |
RD/Ca/SD |
b.d. |
-36,5 mld USD/20,6% PKB |
-38,4 mld USD/20,7% PKB |
b.d. |
|
Dług publiczny (% PKB) |
84% |
97% |
b.d. |
Dane demograficzne
Dane demograficzne (aktualne) |
|
Liczba ludności (w tys.) |
~30 000 |
Siła robocza (w tys./mln, dane krajowe) |
11,7 mln |
Rozmiar klasy średniej (w tys./mln) |
3 mln |
Poziom ubóstwa (% populacji żyjącej poniżej progu ubóstwa) |
29% |
25,6 (2020) |
|
0,734 (2022) |
Handel zagraniczny i inwestycje
- Najważniejsi partnerzy handlowi,
Choć już lata 2013-2016 stanowiły czas zasadniczej zmiany kierunku wymiany handlowej Ukrainy (rozpoczęcie odchodzenia od Federacji Rosyjskiej jako głównego kontrahenta, na rzecz większego otwarcia się na państwa zachodnie), wybuch pełnoskalowej wojny w 2022 r. całkowicie zaburzył wcześniejszy obieg towarów oraz usług z i do Ukrainy. W czasie wojny wyraźnie zmalał ogółem ukraiński eksport, wzrósł za to znacznie import.
Obecnie największym partnerem handlowym Ukrainy jest Unia Europejska. W 2023 r. eksport z UE do Ukrainy wzrósł o 29,8%, do 39 mld euro, podczas gdy import zmniejszył się o 17,3%, do 22,9 mld euro (głównie z powodu niskich światowych cen produktów rolnych i metalurgicznych). Udział krajów Unii w eksporcie Ukrainy wyniósł 66%, a w imporcie – 53%. Największym jej partnerem handlowym w tej grupie była Polska.
Drugim największym partnerem handlowym Ukrainy jest ChRL. W tym przypadku także import (10,4 mld USD) znacząco przewyższa eksport (2,4 mld USD).
Nieco bardziej zrównoważony bilans handlu zagranicznego Ukraina ma z Turcją (2,4 mld USD eksportu i 4,7 mld USD importu).
* Podstawowe produkty eksportowe i importowe
Realia gospodarki wojennej powodują, że najważniejszymi pozycjami w zakresie ukraińskiego importu stały się paliwa, pojazdy i uzbrojenie. Dalsze pozycje zajmują lekarstwa, telefony i traktory. Pomimo stosunkowo niewielkiej wartości w wartościach bezwzględnych (1,2 mld USD w 2023 r.) ogromne znaczenie dla ukraińskiego rolnictwa ma import nawozów sztucznych (głównie z ChRL).
Ukraina eksportuje niezmiennie przede wszystkim produkty rolne (zboża i rośliny oleiste), spożywcze i metalurgiczne oraz rudy żelaza.
- Główni inwestorzy,
Wraz z ustabilizowaniem się ukraińskiej gospodarki w 2023 r. nastąpiło przywrócenie napływu inwestycji zagranicznych. Ich poziom na koniec 2023 r przewyższył nawet dane z 2021 r. W ciągu 5 pierwszych miesięcy 2024 r. bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Ukrainie osiągnęły 2,2 mld USD. Pierwszą trójkę inwestorów stanowiły Holandia, Cypr i USA. Polska, z inwestycjami na poziomie 192 mln USD, była 8. Największym inwestorem zagranicznym w Ukrainie.
- Główne kierunki inwestycji zagranicznych.
Trudna sytuacja, w jakiej znalazła się ukraińska gospodarka po wybuchu pełnoskalowej wojny, nie sprzyja internacjonalizacji ukraińskiego biznesu: istnieją ograniczenia w wywozie kapitału oraz zakaz opuszczania terytorium kraju dla mężczyzn w wieku poborowym. Z drugiej strony jednak kilkumilionowa fala ukraińskich uchodźców (głównie w krajach UE) przekłada się na powstawanie nowych firm zakładanych przez obywateli Ukrainy. Dla przykładu, w Polsce w 2023 r. co dziesiąta nowopowstała firma założona została przez obywatela Ukrainy.
Istnieją jednak przykłady dużych ukraińskich spółek, które podjęły inwestycje zagraniczne po wybuchu wojny. Są to m.in. Nowa Poszta („Nova Post”), jaka otworzyła przedstawicielstwa w 14 krajach UE; farmaceutyczna firma Farmak (inwestycje w fabrykę w Hiszpanii oraz przejęcia firm w Polsce i na Słowacji); producent żywności dla zwierząt Kormotech (inwestycja na Litwie).
Udział w inicjatywach i organizacjach gospodarczych
Ukraina jest członkiem WTO (od 2008 r.), IMF (1992 r.), WB (1992 r.), IBRD (1992 r.), Wspólnoty Energetycznej (2011 r.), GUAM (1997 r.), Black Sea Trade and Development Bank (1998 r.).
Ukraina posiada ważne umowy handlowe z Armenią, Azerbejdżanem, Izraelem, Kanadą, Gruzją, Islandią, Kazachstanem, Kirgistanem, Liechtensteinem, Macedonią, Mołdawią, Czarnogórą, Norwegią, Szwajcarią, Turcją, Turkmenistanem, Tadżykistanem, Uzbekistanem i Wielką Brytanią. Umowy z Unią Europejską zostają przedstawione w dalszej części informatora.
Pozycja kraju w rankingach
Pozycja kraju w rankingach |
||
|
pkt |
pozycja |
Corruption Perception Index (Transparency International) |
36 |
107 |
Global Innovation Index (World Intellectual Property Organization) |
n.d. |
60 |
Economic Freedom Index (Heritage Foundation) |
b.d. |
b.d. |
Relacje dwustronne
- Dwustronne relacje handlowe i inwestycyjne:
Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost polsko-ukraińskiej wymiany handlowej, głównie dzięki zwiększeniu polskiego eksportu, który w latach 2021–2023 wzrósł o ponad 80%. Import utrzymuje się na poziomie sprzed wojny, z wyjątkiem skoku w 2022 r. wywołanego napływem zbóż i roślin oleistych. W 2023 r. Polska sprzedała na Ukrainę towary o prawie trzykrotnie większej wartości, niż stamtąd sprowadziła, a kraj ten zajmuje obecnie szóste miejsce wśród odbiorców produkcji z RP. Wzrost eksportu dotyczył głównie broni, amunicji i paliw, lecz zwiększoną sprzedaż obserwuje się też w licznych innych branżach, m.in. odzieżowej, obuwniczej czy meblarskiej.
Polska zajmuje 10. miejsce wśród zagranicznych inwestorów na Ukrainie, przy czym w przypadku kilku krajów znajdujących się na tej liście wyżej w rzeczywistości jest to powracający kapitał ukraiński. Polskie projekty o łącznej wartości 780 mln dolarów koncentrują się zwłaszcza w przemyśle przetwórczym, finansowym i handlu. Od czasu wybuchu wojny nieliczne nowe inwestycje na Ukrainie podejmują głównie firmy operujące tam już przed inwazją. Potencjalne nieobecne tam jeszcze podmioty przyjmują pozycję oczekującą, do czego skłania je niepewność co do dalszych losów wojny i politycznej przyszłości kraju oraz utrzymujący się trudny klimat biznesowy.
- Relacje z UE:
Unia Europejska jest obecnie głównym partnerem handlowym Ukrainy, a także, wraz z uzyskaniem w 2022 r. statusu oficjalnego kandydata do UE i rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych w 2023 r., Ukraina jest w trakcie akcesji do UE.
UE i Ukraina stosują tymczasowo układ o stowarzyszeniu od 2014 r. W ramach tego układu o stowarzyszeniu od 2016 r. tymczasowo stosuje się pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu (DCFTA). Umowa ułatwia handel dzięki zwiększeniu skuteczności procedur celnych oraz stopniowemu zbliżeniu ukraińskiego ustawodawstwa, zasad i procedur, w tym norm, do przepisów i procedur UE. Jej wprowadzenie oznaczało usunięcie 98% ceł po stronie UE i 99% ceł po stronie ukraińskiej.
W dalszym ciągu (wg stanu na październik 2024 r.) trwają prace nad objęciem pierwszych ukraińskich sektorów produkcji przemysłowej porozumieniem Agreement on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Products (ACAA) nazywanym „ruchem bezwizowym dla przemysłu”.
Pomimo wyjątkowo trudnej sytuacji Ukrainy (trwająca wojna, problemy systemowe) rząd w Kijowie prezentuje bardzo wysoki poziom motywacji w zakresie prowadzenia negocjacji akcesyjnych i chęć jak najszybszego wstąpienia do UE. Oznaczać to będzie dalszą stopniową harmonizację prawodawstwa Ukrainy z prawodawstwem Unii Europejskiej.
- Baza traktatowa:
Polska i Ukraina podpisały aż 73 wspólne umowy międzynarodowe. Ich pełną listę znaleźć można w Internetowej Bazie Traktatowej MSZ (www.traktaty.msz.gov.pl).
Data aktualizacji: październik 2024 r.