W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja z okazji 30. Rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej

23.06.2021

W Iwano-Frankiwsku odbyła się konferencja i wernisaż wystawy z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej (V4) i zakończenia prezydencji Polski w Grupie organizowana przez Konsulat Generalny RP we Lwowie we współpracy z Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka.

Konferencja V4

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele czterech państw Grupy: Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, Konsul Generalny Republiki Czeskiej we Lwowie Pavel Pešek, Konsul Generalny Węgier w Użhorodzie József Buhajla oraz konsul Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Użhorodzie Peter Hodul.

Konsulowie dyskutowali o historii współpracy wyszehradzkiej, początkach Grupy, jej obecnym znaczeniu dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz o perspektywach rozwoju. Podkreślili, że działania inspirowane oraz inicjowane przez Grupę Wyszehradzką i jej państwa członkowskie wspierają Ukrainę w jej reformach, budowie społeczeństwa obywatelskiego oraz aspiracjach euroatlantyckich.

W drugiej części konferencji zostały zaprezentowane różne projekty finansowane ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i realizowane na zachodniej Ukrainie. To właśnie przykłady działań, które sprzyjają aktywizacji obywatelskiej i powstaniu infrastruktury usług społecznych, takich jak np. wkład w tworzenie systemu ratownictwa górskiego w Karpatach na terenie Ukrainy, powstanie przestrzeni kreatywnych, upamiętnienie ofiar I wojny światowej.

Na zakończenie konsulowie otworzyli wystawę „30 lat współpracy wyszehradzkiej 1991-2021”.

Trójkąt Wyszehradzki, który później przekształcił się w Grupę Wyszehradzką, powstał 15 lutego 1991 roku. Grupa od trzydziestu lat jest platformą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Czech, Polski, Słowacji i Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura i wartości. Przewodnictwo w Grupie jest rotacyjne i zmienia się co roku. W lipcu Polska przekaże prezydencję Węgrom.

 

Zdjęcia Vitaliy Hrabar

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}