W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Święta Niepodległości we Lwowie

11.11.2024

11 listopada 2024 r. we Lwowie, podobnie jak na całym świecie, obchodzono Narodowe Święto Niepodległości.

Święto Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości we Lwowie rozpoczęły się dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich, gdzie Konsul RP we Lwowie Dorota Dmuchowska wraz z towarzyszącymi konsulami i pracownikami KG RP we Lwowie oddała hołd walczącym o wolność i niepodległość Polski, składając wieńce i kwiaty oraz zapalając znicze przy płycie głównej cmentarza. Zgromadzeni odśpiewali hymn Polski, dołączając do akcji #NiepodległaDoHymnu. Pani Konsul wraz ze współpracownikami zapaliła także znicze przy pomnikach piechurów francuskich i lotników amerykańskich.

Następnie w Bazylice Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny, którą sprawował Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Konsul RP Dorota Dmuchowska wygłosiła przemówienie do zgromadzonych, w którym podziękowała Rodakom za podtrzymywanie polskości w swoich domach rodzinnych; za wielki zryw solidarnościowy w 2022 r., który pozwolił na organizowanie masowej pomocy uchodźcom po obu stronach granicy; społecznościom szkół uczących i wychowujących w języku polskim; towarzystwom polskim, polskiemu harcerstwu, biznesowi, organizacjom pozarządowym oraz księżom i osobom zakonnym, których wysiłki sprawiają, że Polakiem chce się być. Konsul Dorota Dmuchowska życzyła też zgromadzonym, aby nasze radosne Narodowe Święto Niepodległości i pamięć o odzyskaniu niepodległości Polski mogliśmy już wkrótce świętować w wolnej, pokojowej, demokratycznej Ukrainie, będącej niezaprzeczalnie integralną częścią wspólnej rodziny europejskich narodów, w ścisłej współpracy Polski i Ukrainy jako silnika napędowego Europy i znaczącej siły w NATO, będących gwarantem ich rozwoju i bezpieczeństwa.

W tegorocznych obchodach oprócz pracowników KG RP we Lwowie, przedstawicieli środowisk polskich na Ukrainie, duchownych udział wzięło wielu młodych ludzi - uczniów polskich szkół ze Lwowa i okolic: Liceum nr 10 we Lwowie im. św. Marii Magdaleny, Liceum nr 24 we Lwowie im. Marii Konopnickiej, Szkoły Średniej Nr 3 z polskim językiem nauczania im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach, szkoły w Strzelczyskach oraz sobotnio-niedzielnych szkół z Żółkwi, Sambora i Biskowic. Konsul RP we Lwowie Dorota Dmuchowska w swoim przemówieniu podkreśliła, że uczniowie polskich szkół w Ukrainie uczą się szacunku dla obu kultur - polskiej i ukraińskiej – zgłębiają także polską i ukraińską, jakże trudną, historię, ale przede wszystkim uczą się, że życie na pograniczu, w miejscu współistnienia wielu kultur, jest wartością w życiowym wymiarze – czymś, co pomoże w dorosłym życiu, zapewni pełniejsze rozumienie świata, lepszą pracę, i przyczyni się do życiowego sukcesu konkretnego ucznia czy uczennicy.

Zgromadzeni w Katedrze Lwowskiej wysłuchali również koncertu polskiej muzyki klasycznej w wykonaniu Lwowskiej Orkiestry Kameralnej „AKADEMIA”.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}