W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program „Lektorzy” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

29.01.2020

Nabór do programu Lektorzy rozpoczyna się na początku roku kalendarzowego, czyli na rok akademicki 2020/2021 nabór rozpoczęliśmy w styczniu 2020 roku. Żeby ośrodek akademicki został wpisany na listę do kolejnego naboru, wszelkie decyzje (wraz z podpisaniem porozumienia) powinny zapaść do listopada danego roku.

.

Aby ośrodek akademicki został wpisany na listę do kolejnego naboru, wszelkie decyzje (wraz z podpisaniem porozumienia) powinny zapaść do listopada danego roku.

O Narodowej Agencji wymiany akademickiej i programie „Lektorzy”.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej powstała w celu umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych, wzmocnienia doskonałości naukowej, promocji Polski jako kraju atrakcyjnych możliwości edukacyjnych i naukowych, a także promocji języka polskiego i kultury polskiej. Działania NAWA celują we wzmocnienie potencjału polskiej nauki i szkolnictwa wyższego poprzez wymianę i współpracę międzynarodową, w ramach której realizowany jest program Lektorzy (https://nawa.gov.pl/jezyk-polski/program-lektorzy). W ramach tego programu lektorzy języka polskiego jako obcego rekrutowani w corocznym naborze prowadzą zajęcia językowe w zagranicznych ośrodkach akademickich na całym świecie. W roku akademickim 2019/2020 było ich ponad osiemdziesiąt (głównie w Europie, ale także w Azji, w Afryce i w Ameryce Południowej).

Jeśli chodzi o nowe ośrodki akademickie, to stworzyliśmy strategię rozwoju lektoratów NAWA, w ramach której określone zostały zasady tworzenia nowych lektoratów, a także delegowania lektorów do uczelni, z którymi do tej pory NAWA nie współpracowała. Zgodnie z tymi zasadami oczekujemy od uczelni przyjmującej podpisania umowy z lektorem, zagwarantowania wynagrodzenia oraz zakwaterowania (lub pomocy w jego zorganizowaniu). Każda uczelnia, do której NAWA skieruje lektora języka polskiego powinna też podpisać porozumienie z Agencją, które reguluje zasady współpracy. Załączam wzór takiego porozumienia wraz z formularzem dla ośrodków wnioskujących o skierowanie lektora języka polskiego jako obcego, w którym należy podać dane dotyczące lektoratu oraz opisać wymagania wobec lektora języka polskiego, który miałby być wybrany w ramach procedury rekrutacyjnej NAWA. Formularz należy przesłać do NAWA we wrześniu lub w październiku.  Decyzję o wysłaniu lektora do nowego ośrodka akademickiego będzie podejmowała specjalnie do tego powołana komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele NAWA, MSZ oraz MNiSzW.

W razie pytań uprzejmie prosimy o kontakt:

Referat ds. Współpracy

Naukowo-Oświatowej

Zofia Azowcewa

zofia.azowcewa@msz.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}