W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizy przez pełnomocnika

WIZY WYDAWANE ZA POŚREDNICTWEM PEŁNOMOCNIKA DLA CUDZOZIEMCÓW PRZEBYWAJĄCYCH POZA TERYTORIUM UKRAINY

Przepisy regulujące wydawanie wiz w polskich urzędach konsularnych tj. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (we) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające wspólnotowy kodeks wizowy (kodeks wizowy) oraz ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach zakładają osobiste składanie wniosków o wydanie wiz, z wyjątkami przewidzianymi w tychże przepisach (m.in. dla małoletnich – za których wnioski składają rodzice lub opiekunowie).

Do takich wyjątków należą również przepisy wprowadzone w ramach regulacji związanych z minimalizowaniem negatywnych skutków wpływu epidemii wirusa SARS-CoV-2 na działalność urzędów i załatwianie spraw wizowych przez cudzoziemców. Chodzi o przepisy, które pozwalają osobom mieszkającym lub przebywającym na terytorium takich państw jak: Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Gruzja i Armenia składać wnioski o wydanie wiz krajowych do polskich konsulatów mających swoje siedziby w tychże krajach, drogą korespondencyjną lub przez pełnomocnika.

 

W każdym takim przypadku osoba składająca wniosek o wydanie wizy w trybie korespondencyjnym lub przez pełnomocnika musi przebywać na terytorium państwa, w którym siedzibę ma konsulat, do którego składany jest taki wniosek.

Cudzoziemiec przebywający poza terytorium jednego z państw wyżej wymienionych, w tym w Polsce, nie jest uprawniony do skutecznego złożenia wniosku o wydanie wizy w polskim konsulacie mającym siedzibę w jednym z wymienionych państw, ani w trybie korespondencyjnym, ani przez pełnomocnika.

Jeżeli taki wniosek zostanie dostarczony do konsulatu i w trakcie jego analizy zostanie stwierdzone, że cudzoziemiec nie przebywa na terytorium tego państwa, w którym ma być rozpatrzony wniosek, wniosek zostanie zwrócony bez rozpatrzenia.

W sytuacji, gdy do Konsulatu Generalnego RP we Lwowie wpłynie wniosek o wydanie wizy od osoby nie przebywającej na Ukrainie, wniosek nie będzie rozpatrzony i zostanie zwrócony nadawcy.

 

Osoby przebywające w Polsce, które z różnych powodów chcą kontynuować swój pobyt bez opuszczania terytorium Polski, mogą skorzystać z możliwości legalizacji pobytu poprzez urzędy wojewódzkie właściwe ze względu na swoje miejsce zamieszkania (zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały, itp.).

Jednocześnie przypominamy, iż legalny pobyt obywateli Ukrainy (i określonych członków ich rodzin), którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, został przedłużony do 30 września 2025 r.

 

Wszelkie informacje są dostępne:

https://www.gov.pl/web/udsc/nowelizacja-ustawy-o-pomocy-obywatelom-ukrainy-w-zwiazku-z-konfliktem-zbrojnym-na-terytorium-tego-panstwa2

Pragniemy podkreślić, iż składanie wniosku przez osobę upoważnioną (pełnomocnika) lub w formie korespondencyjnej, miało na celu ułatwienie procedury wizowej w czasie pandemii COVID-19 oraz ma zastosowanie w czasie wojny na Ukrainie w związku z realizacją procedury wizowej tylko przez KG RP we Lwowie i tym samym kłopotliwym osobistym dotarciu osób zainteresowanych do konsulatu.

 

{"register":{"columns":[]}}