Wizyta Ambasadorów Polski, Łotwy, Litwy i Estonii na Ukrainie w obwodach donieckim i ługańskim
16.12.2019
Ambasadorowie Rzeczypospolitej Polskiej Bartosz Cichocki, Republiki Łotewskiej Juris Poikāns i Republiki Estońskiej Kaimo Kuusk i Republiki Litewskiej Mariusz Janukonis 13-16 stycznia 2019 roku złożyli wizytę w obwodach donieckim i ługańskim.
Ambasadorowie Polski, Estonii i Łotwy wizytę na Donbasie rozpoczęli od spotkania z kierownictwem obwodu donieckiego i dowództwem Operacji Sił Połączonych. Ambasador B. Cichocki podkreślił wagę polsko-ukraińskiej współpracy wojskowej oraz zaangażowanie Polski we wspólne projekty w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Amb. B. Cichocki podziękował również za poświęcenie z jakim ukraińskie siły zbrojne walczą o bezpieczeństwo w regionie, podkreślił, że ma to ogromne znaczenie nie tylko w perspektywie ukraińskiej, ale i europejskiej.
Ambasador B. Cichocki i Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie Janusz Jabłoński odwiedzili szkołę nr 22 w Kramatorsku. Szkoła, dzięki pomocy Ambasady RP w Kijowie i zaangażowaniu pani Maryny Gorbacz- nauczycielki języka polskiego, nawiązała kontakt z krakowskim liceum nr 44. Polscy i ukraińscy uczniowie spotykają się on-line na wspólnych lekcjach. Efekt wytężonej pracy pedagogów i uczniów widoczny był w prezentacji z udziałem dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego. Pani Natalia Małachowa - dyrektor szkoły wyraziła duże zadowolenie ze współpracy z Ambasadą RP w Kijowie i Konsulatem Generalnym RP w Charkowie. Ambasador przekazał na rzecz szkoły sprzęt komputerowy w ramach akcji #PolskaPomoc., który będzie służyć uczniom do pracy w formie interaktywnej.
Z sytuacją bezpieczeństwa w regionie ambasadorowie zapoznali się również podczas spotkania w punkcie kontrolnym w Majorsku z przedstawicielami sił zbrojnych, a także organizacji zajmujących się pomocą humanitarną. Ambasadorowie rozmawiali również na temat sytuacji osób zamieszkujących tereny strefy przyfrontowej.
W drugim dniu pobytu na Donbasie Ambasadorowie spotkali się z panem Serhijem Hajdajem - gubernatorem obwodu ługańskiego, który przedstawił sytuację regionu. Delegacja odwiedziła również szkołę kadetów w Kreminnej. Ambasador B. Cichocki przekazał na ręce dyrektora szkoły materiały do nauki języka polskiego.
W ciągu wizyty nie mogło zabraknąć spotkania Ambasadora RP ze miejscowymi Polakami. Rozmowa przebiegła w atmosferze wspomnień i opowieści rodzinnych. W jej trakcie przywołano losy Pań Aleksandry Burej i Wandy Sawickiej - rodziny z Rubiżnowo (Obwód Ługański), która przez lata cierpiała z powodu sowieckich prześladowań. Spontaniczna i wzruszająca była wizyta w domu Pani Wandy (92 lata) i Pani Oleksandry (96 lata), gdzie poznaliśmy ich własną historię: historię deportacji i prześladowań – historię tragicznych dziejów Polaków na terenach ZSRR. Ambasador B. Cichocki podziękował Pani Wandzie i Pani Aleksandrze za niezłomną postawę i wielką odwagę w dążeniu do prawdy i zachowaniu polskiej tożsamości, którą wpoiły swoim dzieciom i wnukom.
W Sewierodoniecku Ambasador B .Cichocki spotkał się z przedstawicielami Polskiej Akcji Humanitarnej oraz z polskimi przedstawicielami sewierodonieckiego zespołu Specjalnej Misji Monitorującej OBWE. Rozmowy skupiły się na tematyce bezpieczeństwa w regionie. B. Cichocki podkreślił: „Polska kontynuować będzie wsparcie na rzecz zakończenia konfliktu w Donbasie także w ramach przygotowań do objęcia przewodnictwa w Organizacji w 2022.”.
W trakcie wizyty delegacja Ambasadorów odbyła również spotkania z Kierownictwem Słowiańskiej Rady Miejskiej, panem Oleksijem Rewą - Merem Miasta Bachmut, panią Switłaną Omelczenko - rektorem Donbaskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego.
Ambasadorowie Polski, Litwy i Łotwy uczestniczyli w roboczym spotkaniu z przedstawicielami ONZ oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz bezpieczeństwa i pomocy humanitarnej w regionie.