W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wręczenie nagród I konkursu reportażu rodzinnego im. Mirosława Rowickiego

25.01.2021

Zapraszamy do wideo-foto relacji z wręczenia nagród I edycji konkursu reportażu rodzinnego im. Mirosława Rowickiego. Zachęcamy do śledzenia strony facebook ambasady, na której niebawem zaprosimy Was do udziału w II edycji.

`

O konkursie

Konkurs na reportaż rodzinny kierujemy do dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia do 18 roku życia. Tematem konkursu jest historia członków rodziny i osób bliskich, losy konkretnych ludzi. Chcielibyśmy w ten szczególny sposób oddać hołd tym, którzy przed nami o Polskę walczyli, Polskę budowali, za wierność Polsce, językowi polskiemu i wierze cierpieli prześladowania. Naszym pragnieniem jest zachować w rodzinach pamięć o przodkach, umocnić więź między pokoleniami, zachęcić dzieci i wnuków do wsłuchania się w słowa rodziców i dziadków. Chcielibyśmy także zachować wspomnienie o wspaniałym człowieku, który swoje życie poświęcił dialogowi, także polsko-ukraińskiemu – zmarłemu w lipcu Mirosławowi Rowickiemu, wydawcy „Kuriera Galicyjskiego”. Dlatego nasz konkurs nosi jego imię.

Pozostajemy pod wrażeniem autorów i autorek nadesłanych prac w ramach I edycji konkursu. Pomimo utrudnień, spowodowanych pandemią koronawirusa i stresu, związanego z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, otrzymaliśmy reportaże rodzinne z całej Ukrainy: Lwowa, Żytomierza, Odessy, Melitopola, Kijowa, Zaporoża oraz innych miast i miasteczek.

W 1. edycji Konkursu Reportażu Rodzinnego im. Mirosława Rowickiego (2020) wyróżniliśmy Aleksandrę Bakalińską z Kijowa oraz Ilję Kuziwa i Sewil Memetową z Melitopola.

III miejsce zajął Maksym Zabołotny z Zaporoża za pracę o swoim pradziadku Włodzimierzu Dubickim.

II miejsce zajęła Wiktoria Bagińska z Żytomierza za pracę o swoim prapradziadku Florianie Weselskim i jego potomkach.

I miejsce zajął Ostap Hnat ze Lwowa za pracę o prababci Marii.

Wszyscy wyróżnieni i nagrodzeni otrzymali specjalne dyplomy oraz prenumeratę on-line popularnonaukowego pisma historycznego. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali także tablety. A zwycięzca dodatkowo wystąpi na łamach „Dziennika Kijowskiego” – gazety czerpiącej z dziedzictwa kijowskich Polaków początku XX wieku.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}