W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nabór na przedsięwzięcia polonijne

Ambasada RP w Waszyngtonie zaprasza organizacje polonijne do składania wniosków o współpracę przy realizacji przedsięwzięć polonijnych w II połowie 2024 r.

Wnioski należy nadsyłać do właściwych terytorialnie urzędów konsularnych. Szczegółowe informacje znajdą Państwo w zakładkach poniżej lub kontaktując się bezpośrednio z odpowiednim urzędem.

Do każdego wniosku należy załączyć skan wypełnionego i podpisanego oświadczenia w sprawie unikania podwójnego finansowania przedsięwzięć. Wzory znajdują się poniżej w sekcji Materiały.

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Waszyngtonie

Wydział Konsularny Ambasady RP w Waszyngtonie informuje, że do dnia 6 maja 2024 r. przyjmuje wnioski o współpracę przy realizacji przedsięwzięć polonijnych z udziałem środków finansowych placówki, odbywających się w II połowie 2024 r. na terenie waszyngtońskiego okręgu konsularnego.

Czego mogą dotyczyć projekty polonijne?

  • Szkolnictwa polskiego za granicą:

Projekty, których budżet przeznaczony jest na organizację zajęć języka polskiego i w języku polskim dla Polonii i Polaków za granicą. Projekty mogą dotyczyć również konferencji oświatowych, warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli, a także zajęć dodatkowych, imprezy i konkursy dla dzieci i młodzieży.

  • Pozostałej działalności:

Są to projekty, które dotyczą organizacji przedsięwzięć kulturalnych mających na celu podtrzymywanie polskiej kultury i tradycji za granicą oraz aktywizację środowisk polskich, w tym m.in. organizację konferencji, seminariów, pokazów filmów polskich, obchodów ważnych rocznic historycznych, uroczystości i spotkań kombatanckich, wieczorów autorskich polskich artystów, koncertów, wystaw, przedstawień oraz warsztatów teatralnych, dni kultury polskiej, spotkań z przedstawicielami z dziedziny polskiej kultury, nauki, gospodarki i polityki. Budżet tych projektów przeznacza się je również na działalność zespołów muzycznych i sportowych, wydawnictwa i publikacje upamiętniające historię Polaków za granicą, funkcjonowanie mediów polonijnych, zakładanie polonijnych stron internetowych oraz bibliotek polonijnych.

Okręg konsularny Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Waszyngtonie obejmuje Alabamę, Dystrykt Kolumbii, Florydę, Georgię, Kentucky, Maryland, Karolinę Północną, Karolinę Południową, Tennessee, Wirginię, Wirginię Zachodnią, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych i pozostałe terytoria zamorskie Stanów Zjednoczonych oraz Portoryko i Bahamy.

Wypełnione formularze – opis projektu oraz oświadczenie o unikaniu podwójnego finansowania- które można znaleźć poniżej w sekcji Materiały, należy przesłać na adres e-mail: waszyngton.amb.wk@msz.gov.pl

Proponowane przedsięwzięcia podlegają ostatecznej ocenie i akceptacji przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, o decyzji zostaną Państwo poinformowani.

Rozliczenie przedsięwzięcia następuje po jego zrealizowaniu przez Wykonawcę zgodnie z postanowieniami umowy. Wykonawca jest zobowiązany do przedłożenia dokumentacji finansowej.

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku zaprasza organizacje polonijne do składania propozycji przedsięwzięć dot. działalności Polonii, które mogą otrzymać wsparcie ze środków DWPPG na realizację w roku 2025. Działania muszą zostać zrealizowane na terenie Nowojorskiego Okręgu Konsularnego (Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Rhode Island, Vermont).

 

Termin realizacji przedsięwzięć nie może wykraczać poza wskazane ramy czasowe: 1.02.2025 – 7.12.2025 r.

Obecnie został otwarty nabór wniosków na dofinansowanie przedsięwzięć polonijnych organizowanych przez Polonię w roku 2025 z uwzględnieniem I półrocza, jak i projektów odbywających się przez cały rok. Komplet dokumentów, na który składają się (1) wniosek w edytowalnym formacie Excel oraz (2) skan podpisanych przez Państwa Załączników nr 6, 7 oraz 8 prosimy przesłać na adres e-mail: ny.publicaffairs@msz.gov.pl w nieprzekraczalnym terminie do piątku, 6. grudnia br. do końca dnia. Braki formalne, czyli m.in. niekompletny wniosek lub brak załączników pozostawią wniosek bez rozpoznania.

Zgodnie z założeniami Rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, składane propozycje przedsięwzięć muszą obejmować i nie wykraczać poza następujące cele polityki Rządu RP:

  1. Wspieranie nauczania języka polskiego, w języku polskim i wiedzy o Polsce wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą oraz dzieci pracowników migrujących;
  2. Zachowanie i umacnianie polskiej tożsamości; zapewnienie możliwości uczestniczenia w kulturze narodowej;
  3. Wzmacnianie pozycji środowisk polonijnych poprzez podnoszenie efektywności ich działania, wzrost aktywności w życiu publicznym w krajach zamieszkania oraz popularyzowanie wiedzy o przysługujących im prawach;
  4. Wspieranie powrotów Polaków do kraju; tworzenie zachęt do osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia;
  5. Rozwój kontaktów - młodzieżowych, naukowych, kulturalnych, gospodarczych, sportowych oraz współpracy samorządów - z Polską.

 

Szczegóły nt. Rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za Granicą - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/rzadowy-program-wspolprac-z-polonia-i-polakami-za-granica-w-latach-2015-2020

 

Więcej informacji, w tym wytyczne dot. możliwego przeznaczenia środków, znajdą Państwo w załącznikach: „WSKAZÓWKI 2025” oraz „Zakres przedmiotowy zadań 2025”.

 

Wszystkie wnioski oceniane są wstępnie pod względem merytorycznym przez pracowników Konsulatu, a następnie po pozytywnej weryfikacji wysyłane do Ministerstwa Spraw Zagranicznych do dalszej oceny. Informację o ewentualnym dofinansowaniu i jego kwocie zostaną przekazane, bez zbędnej zwłoki, po otrzymaniu ostatecznej decyzji.

 

Zwracamy się do Państwa również z prośbą o pomoc w dotarciu do jak największej liczby organizacji polonijnych. Jeśli znają Państwo przedstawicieli organizacji, które mogą być zainteresowane złożeniem wniosku – prosimy o dalsze przesłanie tej informacji wraz z załącznikami.

Konsulat Generalny RP w Chicago

Konsulat Generalny RP w Chicago informuje, że do dnia 6 maja 2024 r. przyjmuje wnioski o współpracę przy realizacji przedsięwzięć polonijnych z udziałem środków finansowych konsulatu, odbywających się w II połowie 2024 r. tj. w terminie od 1 lipca 2024 r. do 8 grudnia 2024 r. na terenie chicagowskiego okręgu konsularnego (Illinois, Indiana, Iowa, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Dakota Północna, Dakota Południowa i Wisconsin).

 

1. Terminy i zasady przesyłania wniosków

Termin przyjmowania przez Konsulat Generalny RP w Chicago wniosków dot. przedsięwzięć polonijnych realizowanych w drugiej połowie 2024 r. upływa w poniedziałek 6 maja 2024 r. Wnioski, które wpłyną po terminie nie zostaną rozpatrzone. Wnioski wypełnione na załączonym wzorze formularza proszę przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie Word na dedykowany adres e mail: eliza.kasjan-gorecka@msz.gov.pl     

 

Do każdego wniosku należy załączyć skan wypełnionego i podpisanego oświadczenia w sprawie unikania podwójnego finansowania przedsięwzięć (wzór w załączeniu).

 

UWAGA: wnioski niekompletne, bez załączonego oświadczenia, przesyłane na innych formularzach niż Word lub na inny niż wyżej wskazany adres e-mailowy nie będą rozpatrywane.

 

Prosimy o staranne, kompletne i szczegółowe wypełnienie wszystkich pól formularza wniosku w języku polskim. W przypadku składania więcej niż jednego wniosku, prosimy o zhierarchizowanie przedsięwzięć – zaczynając od najważniejszego. Informujemy, że wysokość dofinansowania przedsięwzięć zakwalifikowanych do realizacji jest ściśle ograniczona budżetem przyznanym placówce na współpracę z Polonią na dany rok.

 

2. Zakres przedmiotowy realizowanych zadań

Zadania w zakresie współpracy z Polonią i Polakami za granicą są finansowane w ramach:

 

  • Funduszu polonijnego „Szkolnictwo polskie za granicą” obejmującego w szczególności następujące działania:

 

- organizacja zajęć języka polskiego i w języku polskim dla Polonii i Polaków za granicą;

- organizacja konferencji oświatowych, warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli, zajęć dodatkowych, imprez, konkursów dla dzieci i młodzieży jak olimpiady, dyktanda, zawody sportowe, uroczystości szkolnych, wycieczek edukacyjnych;

- zakup materiałów niezbędnych do nauki, w tym materiałów dydaktycznych, pomocy naukowych, książek.

 

  • Funduszu polonijnego „Pozostała działalność” obejmującego w szczególności następujące działania:

 

- organizacja przedsięwzięć kulturalnych mających na celu podtrzymywanie polskiej kultury i tradycji za granicą, aktywizację środowisk polskich, w tym m.in. organizację konferencji, seminariów, pokazy filmów polskich, obchodów ważnych rocznic historycznych, uroczystości i spotkań kombatanckich, wieczorów autorskich polskich artystów, koncertów, wystaw, przedstawień oraz warsztatów teatralnych, dni kultury polskiej, cyklicznych spotkań z przedstawicielami z dziedziny polskiej kultury, nauki, gospodarki i polityki;

- zakup materiałów na działalność polonijnych zespołów muzycznych i sportowych, wydawnictw i publikacji upamiętniających historię Polaków za granicą, funkcjonowanie mediów, zakładanie polonijnych stron internetowych oraz biblioteki polonijne.

 

3. Ocena i akceptacja przedsięwzięcia

Proponowane przedsięwzięcia podlegają ostatecznej ocenie i akceptacji przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, o decyzjach będziemy Państwa informować emailem.

 

4. Rozliczenie zrealizowanych przedsięwzięć

Wydatkowanie środków finansowych i rozliczenie przedsięwzięcia odbywa się na podstawie umowy zawartej między Konsulatem Generalnym RP w Chicago a Wykonawcą. Uprzejmie przypominamy, iż nie ma możliwości prefinansowania (zaliczkowania) przedsięwzięć.

Rozliczenie przedsięwzięcia przez Konsulat następuje zawsze po jego zrealizowaniu przez Wykonawcę zgodnie z postanowieniami umowy. Wykonawca jest zobowiązany do przedłożenia dokumentacji finansowej potwierdzającej wydatkowanie środków zgodnie z umową oraz sprawozdania z realizacji przedsięwzięcia.
​​​​​

 

Konsulat Generalny RP w Los Angeles

Termin i sposób dostarczenia projektów

Formularz do zgłoszenia przedsięwzięcia polonijnego można znaleźć poniżej w sekcji Materiały. Wypełniony formularz (w formacie edytowalnym Word - *.doc/*.docx)
należy przesłać do poniedziałku, 6. maja 2024 r. na adres e-mail:
la.culture@msz.gov.pl
(w tytule wiadomości e-mail proszę wpisać: Przedsięwzięcie polonijne 2024 / <nazwa organizacji> lub <imię i nazwisko przedstawiciela>). Wyjaśnienie sposobu wypełniania wniosku znajduje się tutaj.

 

Czego mogą dotyczyć projekty polonijne?

Szkolnictwa polskiego za granicą. Projekty, których budżet przeznaczony jest na organizację zajęć języka polskiego i w języku polskim dla Polonii i Polaków za granicą. Projekty mogą dotyczyć również konferencji oświatowych, warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli,
a także zajęć dodatkowych, tj. imprezy i konkursy dla dzieci i młodzieży.

Pozostałej działalności. Są to projekty, które dotyczą organizacji przedsięwzięć kulturalnych mających na celu podtrzymywanie polskiej kultury i tradycji za granicą oraz aktywizację środowisk polskich, w tym m.in. organizację konferencji, seminariów, pokazów filmów polskich, obchodów ważnych rocznic historycznych, uroczystości i spotkań kombatanckich, wieczorów autorskich polskich artystów, koncertów, wystaw, przedstawień
oraz warsztatów teatralnych, dni kultury polskiej, spotkań z przedstawicielami z dziedziny polskiej kultury, nauki, gospodarki i polityki. Przeznacza się je również na działalność zespołów muzycznych i sportowych, wydawnictwa i publikacje upamiętniające historię Polaków
za granicą, funkcjonowanie mediów, zakładanie polonijnych stron internetowych oraz bibliotek polonijnych.


W przypadku innego rodzaju przedsięwzięć proszę o indywidualny kontakt pod adresem: la.culture@msz.gov.pl.

Konsulat Generalny RP w Houston

Konsulat Generalny RP w Houston zaprasza organizacje polonijne z okręgu konsularnego, w skład którego wchodzą stany: Arkansas, Alabama,Kansas, Luizjana, Floryda, Missisipi, Nowy Meksyk, Oklahoma i Teksas, do składania projektów dot. działalności Polonii, które mogą otrzymać dofinansowanie na realizację w I półroczu 2025 roku.

 

  1. Terminy i zasady przesyłania wniosków

 

Składanie wniosków odbywa się w nieprzekraczalnym terminie, do 26 listopada 2024 r. godz. 23:59 (11:59 PM).

 

Wnioski, które wpłyną po terminie, nie zostaną rozpatrzone.

 

Wnioski wypełnione na załączonym wzorze formularza proszę przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie Word na dedykowany adres e-mail: houston.ref.kons.pol.ekon@msz.gov.pl. 

 

Do każdego wniosku należy załączyć skan wypełnionego i podpisanego oświadczenia w sprawie unikania podwójnego finansowania przedsięwzięć (wzór w załączeniu).

 

UWAGA: wnioski niekompletne, bez załączonego oświadczenia, przesyłane na innych formularzach niż Word lub na inny niż wyżej wskazany adres e-mailowy, nie będą rozpatrywane.

Prosimy o staranne, kompletne i szczegółowe wypełnienie wszystkich pól formularza wniosku w języku polskim. W przypadku składania więcej niż jednego wniosku, prosimy o zhierarchizowanie przedsięwzięć – zaczynając od najważniejszego.

Informujemy, że wysokość dofinansowania przedsięwzięć zakwalifikowanych do realizacji jest ściśle ograniczona budżetem przyznanym placówce na współpracę z Polonią na dany rok.

 

  1. Zakres przedmiotowy realizowanych zadań

 

Zadania w zakresie współpracy z Polonią i Polakami za granicą są finansowane w ramach:

Funduszu polonijnego „Szkolnictwo polskie za granicą” obejmującego w szczególności następujące działania:

- organizacja zajęć języka polskiego i w języku polskim dla Polonii i Polaków za granicą;

- organizacja konferencji oświatowych, warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli, zajęć dodatkowych, imprez, konkursów dla dzieci i młodzieży jak olimpiady, dyktanda, zawody sportowe, uroczystości szkolnych, wycieczek edukacyjnych;

- zakup materiałów niezbędnych do nauki, w tym materiałów dydaktycznych, pomocy naukowych, książek.

Funduszu polonijnego „Pozostała działalność” obejmującego w szczególności następujące działania:

- organizacja przedsięwzięć kulturalnych mających na celu podtrzymywanie polskiej kultury i tradycji za granicą, aktywizację środowisk polskich, w tym m.in. organizacja konferencji, seminariów, pokazy filmów polskich, obchody ważnych rocznic historycznych, uroczystości i spotkania kombatanckie, wieczory autorskie polskich artystów, koncerty, wystawy, przedstawienia oraz warsztaty teatralne, dni kultury polskiej, cykliczne spotkania z przedstawicielami z dziedziny polskiej kultury, nauki, gospodarki i polityki;

- zakup materiałów na działalność polonijnych zespołów muzycznych i sportowych, wydawnictw
i publikacji upamiętniających historię Polaków za granicą, funkcjonowanie mediów, zakładanie polonijnych stron internetowych oraz funkcjonowanie bibliotek polonijnych.

 

  1. Ocena i akceptacja przedsięwzięcia

 

Proponowane przedsięwzięcia podlegają ostatecznej ocenie i akceptacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. O decyzjach będziemy Państwa informować mailowo.

 

  1. Rozliczenie zrealizowanych przedsięwzięć

 

Wydatkowanie środków finansowych i rozliczenie przedsięwzięcia odbywa się na podstawie umowy zawartej między Konsulatem Generalnym RP w Houston a Wykonawcą. Uprzejmie przypominamy, iż nie ma możliwości prefinansowania (zaliczkowania) przedsięwzięć.

 

Rozliczenie przedsięwzięcia przez Konsulat następuje zawsze po jego zrealizowaniu przez Wykonawcę zgodnie z postanowieniami umowy. Wykonawca jest zobowiązany do przedłożenia dokumentacji finansowej potwierdzającej wydatkowanie środków zgodnie z umową oraz sprawozdania z realizacji przedsięwzięcia.

 

Materiały

Waszyngton​_-​_formularz​_wniosku​_2024
Waszyngton​_-​_formularz​_wniosku​_2024.docx 0.01MB
Houston​_-​_formularz​_wniosku​_2025
Houston​_-​_formularz​_wniosku​_2025.docx 0.02MB
Chicago​_wniosek​_o​_dofinansowanie​_2024
Chicago​_wniosek​_o​_dofinansowanie​_2024.docx 0.01MB
Los​_Angeles​_-​_formularz​_wniosku​_2024
Los​_Angeles​_-​_formularz​_wniosku​_2024.docx 0.02MB
2025 Nowy Jork wniosek o przyznanie funduszy
2025​_Nowy​_Jork​_wniosek-o-przyznanie-funduszy.xlsx 0.02MB
Oświadczenie dotyczące unikania podwójnego finansowania
oświadczenie​_dot​_unikania​_podwójnego​_finansowania.docx 0.02MB
2025 Nowy Jork wskazówki
Nowy​_Jork​_-​_WSKAZÓWKI​_2025.pdf 0.17MB
2025 Nowy Jork zakres przedmiotowy zadań
Nowy​_Jork​_-​_zakres​_przedmiotowy​_zadań​_2025.pdf 0.13MB
2025 Nowy Jork Załącznik nt 6 do wytycznych
Nowy​_Jork​_-​_Załącznik​_nr​_6​_do​_wytycznych.docx 0.02MB
2025 Nowy Jork Załącznik nr 7 do wytycznych
Nowy​_Jork​_-​_Załącznik​_nr​_7​_do​_wytycznych.docx 0.01MB
2025 Nowy Jork Załącznik nr 8 do wytycznych
Nowy​_Jork​_-​_Załącznik​_nr​_8​_do​_wytycznych.docx 0.01MB
{"register":{"columns":[]}}