W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Druga rocznica poświęcenia kaplicy w Brzeźnicy

07.08.2022

W niedzielę (7.08) wierni parafii Brańsk zgromadzili się w Świętym Miejscu, znajdującym się pomiędzy Brzeźnicą i Szmurłami. W tamtejszej kaplicy pw. Matki Bożej Łaskawej została odprawiona uroczysta msza święta w drugą rocznicę poświęcenia świątyni. Wziął w niej udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Druga rocznica poświęcenia kaplicy w Brzeźnicy, fot. Diecezja Drohiczyńska

W miejscu, gdzie do końca XVIII wieku przebiegała granica ziemi bielskiej i drohickiej, na granicy trzech szlacheckich wsi: Brzeźnicy, Szmurłów i Popław znajduje się miejsce otaczane od około 350 lat szczególną czcią, łąka zwana Świętym Miejscem. To tu proboszcz par. WNMP w Brańsku ks. dr Andrzej Ulaczyk oraz przewodniczący społecznego Komitetu Budowy Kaplicy Władysław Żero przywitali przybyłych mieszkańców i gości z okazji drugiej rocznicy poświęcenia kaplicy.

Uroczystą mszę świętą odprawił biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Pasterz diecezji poświęcił też ołtarz i dwie figury – św. Stanisława i św. Jana Pawła II.

- Dochodzą dwa filary naszej polskiej i chrześcijańskiej tożsamości. Święci, którzy żyjąc w różnych epokach, odegrali kluczową rolę w podtrzymywaniu duchowej i moralnej kondycji Polaków. Poświęcony też zostanie ołtarz, na którym od czasu do czasu będzie sprawowana najświętsza Eucharystia - mówił biskup.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski był honorowym członkiem Komitetu Budowy Kaplicy w Brzeźnicy, uczestniczy też w uroczystościach organizowanych w tym miejscu.

To miejsce z pewnością jest wyjątkowe ze względu na historię i opowieści, które mu towarzyszą, bo mamy przecież odwoływanie się do objawienia Matki Bożej, mamy też cudowne źródełko, któremu przypisywane są właściwości lecznicze, różnego rodzaju uzdrowienia, a z drugiej strony jest to miejsce otoczone pięknem przyrody. Myślę, że to ważne, że to, co lokalne zostało przywrócone i jest to miejsce już chyba na trwałe wpisane w historię i religijność nie tylko najbliższych miejscowości, ale nawet dwóch diecezji, bo przyjeżdżają tu osoby z diecezji drohiczyńskiej i białostockiej - mówił wojewoda.

Według tradycji, w Świętym Miejscu ukazała się Matka Boża, która pozostawiła odcisk stopy na kamieniu, a znajdujące się tutaj źródełko miało wówczas nabrać uzdrawiającej mocy. Miejsce to otaczano kultem od około 350 lat, co potwierdziły badania archeologiczne. W ostatnim czasie zbudowano tu kaplicę, w której w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 15.00 sprawowana jest Msza Św.

Na podst. Diecezja Drohiczyńska

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}