W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13.04.2021

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. We wtorek (13.04) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski uczcił pamięć ofiar, składając kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Białymstoku.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, zamordowano ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz policjantów - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie, podoficerowie, szeregowcy, w tym rezerwiści stanowiący część elity II Rzeczypospolitej: lekarze, prawnicy, inżynierowie.

Ofiary chowano w masowych grobach, oprócz lasu katyńskiego były to miejscowości Miednoje, Piatichatki, Bykownia i inne miejsca na terytorium Związku Sowieckiego.
Sowieci przez 50 lat ukrywali prawdę o dokonanej przez siebie zbrodni. W ślad za nimi kłamstwo dotyczące sprawców mordu na polskich elitach powielały władze Polski Ludowej.

Ofiary ludobójstwa upamiętnia Pomnik Katyński w Białymstoku, który znajduje się na skraju Parku Konstytucji 3 Maja. W tym miejscu we wtorkowy poranek kwiaty złożył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, któremu towarzyszył płk. Sławomir Kocanowski - dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Pamiętać o ofiarach - to nasz obowiązek narodowy i chrześcijański, szczególnie z tego powodu, że prawda o tych zdarzeniach nie dość, że przez długi czas była owiana tajemnicą to jeszcze była zakłamywana. Trzeba było dziesiątków lat i dużo wysiłków, by do tej prawdy dotrzeć - mówi wojewoda podlaski.

Kłamstwo katyńskie nazywane jest kłamstwem założycielskim PRL. Przegrało z prawdą, o którą w czasach zniewolenia komunistycznego walczyły rodziny poległych, a także kolejne pokolenia odważnych historyków, nauczycieli, wydawców podziemnych czasopism, opozycjonistów z czasów PRL. Oficjalnie jego kres nastąpił 13 kwietnia 1990 r., kiedy to Związek Sowiecki przyznał się do popełnienia zbrodni, przekazując Polsce część dokumentów z lat 40.

W skromnej ze względu na pandemię uroczystości wzięli również udział: przedstawiciele zarządu województwa podlaskiego na czele z marszałkiem Arturem Kosickim, żołnierze i oficerowie Wojsk Obrony Terytorialnej, przedstawiciele białostockiego oddziału IPN oraz członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska z jego przewodniczącą Agnieszką Markiewicz-Cybulską.

-  O Katyniu musimy pamiętać również ze względu na proces fałszowania historii, który i dziś obserwujmy. Czym dalej od wojny, od tych zdarzeń, tym częściej pojawiają się próby narzucenia własnej narracji historycznej. Tylko znajomość losów państwa polskiego może nam pomóc się przed tym obronić - podsumowuje wojewoda.

Na podst. sejm.gov.pl

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}