W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gaudeamus igitur na Politechnice Białostockiej

06.10.2022

Największa uczelnia techniczna w regionie - Politechnika Białostocka - zainaugurowała w czwartek (6.10) 74. rok działalności. Naukę na 28 kierunkach, na 6 wydziałach rozpoczęło prawie 7 tysięcy studentów. - Pragnę Was zapewnić, że wybraliście bardzo dobrą uczelnię. Uczelnię ściśle związaną z regionem, ale jednocześnie powiązaną kontaktami z uczelniami w Polsce i w świecie. Życzę Wam, by czas studiów był dla Was wspaniałym przeżyciem i pozwolił na rozwijanie zainteresowań - mówiła rektor PB prof. Marta Kosior-Kazberuk. W uroczystej inauguracji wzięli udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda Tomasz Madras.

Gaudeamus igitur na Politechnice Białostockiej

Uroczyste "Gaudeamus igitur" Chór Politechniki Białostockiej wyśpiewał w Auli Dużej na Wydziale Elektrycznym. To była pierwsza inauguracja roku akademickiego na uczelni dla 2 337 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia.

- Rozwój Waszej kreatywności i wspieranie pasji to dla nas najważaniejsze zadania. Nasi absolwenci są poszukiwanymi pracownikami w regionie, ale doskonale radzą sobie również w międzynarodowym środowisku - mówiła rektor uczelni prof. Marta Kosior-Kazberuk.

W swoim wystąpieniu rektor przypomniała, że PB dąży do dostosowania wszystkich aspektów swojej działalności do europejskich standardów. Przykładem może być połączenie sił trzech Politechnik Polski Wschodniej – Politechniki Białostockiej, Lubelskiej i Rzeszowskiej pod wspólnym szyldem Politechniczna Sieć Via Carpatia. PB aktualnie realizuje 28 projektów finansowanych ze środków centralnych (unijnych, NCBiR, MEiN, POiŚ, programów operacyjnych) o łącznej wartości ok. 128 mln zł.

– Ubiegły rok to powrót do intensywnej współpracy międzynarodowej. Politechnika Białostocka jest drugą uczelnią w Polsce i pierwszą uczelnią wśród technicznych o najwyższym procencie studentów przyjeżdżających z zagranicy – podkreśliła prof. Marta Kosior-Kazberuk. – W ubiegłym roku pozyskaliśmy na projekty dotyczące współpracy międzynarodowej łącznie ponad 8 milionów złotych - dodała rektor.

Powodzenia w realizacji ambitnych planów pracownikom, wykładowom i studentom Politechniki Białostockiej życzył w liście odczytanym przez wojewodę podlaskiego Bohdana Paszkowskiego premier Mateusz Morawiecki.

List PMM

Życzenia listownie za pośrednictwem wojewody podlaskiego przekazał również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. List od sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusza Piontkowskiego przedstawił wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Po uroczystej immatrykulacji studentów, przedstawicieli pierwszego roku studiów, oraz nowego rocznika doktorantów Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej, w gronie społeczności akademickiej Politechniki Białostockiej zostali powitani studenci z zagranicy oraz uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

Następnie głos zabrali Przewodniczący Parlamentu Studentów Politechniki Białostockiej Adrian Twardowski i Przewodniczący Samorządu Doktorantów Politechniki Białostockiej mgr inż. Piotr Golonko.

Uroczystość inauguracji roku akademickiego 2022/2023 zwieńczył wykład pt. „Dlaczego Xylopolis ma szansę być wartością dla regionu?” wygłoszony przez inżyniera Jana Mikołuszko, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Unibep S.A. Jeden z pomysłodawców zakończonej spektakularnym odzewem w mediach całego świata prezentacji województwa podlaskiego na wystawie EXPO 2020 w Dubaju przedstawił ideę kontynuacji promocji regionu w postaci wzniesienia na terenach Politechniki Białostockiej Xylopolis – obiektu łączącego funkcje centrum wystawienniczego, z edukacją i nauką i miejscem wymiany doświadczeń przedsiębiorców związanych z drewnem.

W uroczystościach wzięli udział: wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik -  pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni, podlascy samorządowcy, urzędnicy administracji rządowej, konsulowie honorowi, przedstawiciele lokalnego biznesu, przedstawiciele duchowieństwa na czele z matropolitą białostockiem abp. Józefem Guzdkiem.

Na podst. Politechnika Białostocka

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}