Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego ws. uchwały Rady Miasta Białystok dotyczącej bonifikat
30.06.2020
25 maja 2020 r. Rada Miasta Białystok podjęła uchwałę Nr XXV/378/20, zmieniającą uchwałę w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony, która 29 maja wpłynęła do organu nadzoru, czyli wojewody podlaskiego.
Mocą § 1 pkt 3 lit. a, w zakresie dotyczącym ust. 6, organ stanowiący postanowił, że bonifikat nie udziela się, gdy najemca lokalu mieszkalnego lub małżonek niebędący najemcą (bez względu na istniejące między małżonkami stosunki majątkowe) w okresie ostatnich 10 lat przed datą złożenia wniosku o sprzedaż lokalu mieszkalnego, skorzystali z pomocy Gminy w formie obniżki czynszu, umorzeń należności za zaległości czynszowe lub odsetek.
Podjęcie przez Radę Miasta Białystok kwestionowanego zapisu spowodowało, że doszło do sytuacji, kiedy mieszkańcy korzystający z uprawnień, jakie przewidują obowiązujące akty prawa miejscowego, zostali automatycznie wyłączeni z możliwości otrzymania bonifikaty na mocy innego aktu tego samego rzędu w hierarchii źródeł prawa. Mieszkańcy miasta, uprawnieni do otrzymania pomocy Gminy w przewidzianych uchwałami formach, ponoszą mocą kwestionowanego przepisu negatywne konsekwencje skorzystania z niej. Istotnym jest, że grupa mieszkańców korzystająca z pomocy Gminy, nie miała i mieć wówczas nie mogła jakiejkolwiek wiedzy o wpływie uzyskanej pomocy na ich obecną sytuację prawną. W ocenie organu nadzoru powyższe stanowi naruszenie art. Konstytucji i zasady demokratycznego państwa prawnego.