W hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej
07.04.2023
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewodowie podlascy Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska uczcili w piątek, trzy dni przed 13. rocznicą katastrofy smoleńskiej, pamięć ofiar tej tragedii. Wojewoda podlaski złożył w imieniu prezydenta, marszałek Sejmu i premiera wieńce przy grobach ofiar związanych z naszym regionem: śp. marszałka Krzysztofa Putry, śp. abp. Mirona Chodakowskiego i śp. Justyny Moniuszko oraz odwiedził pomniki upamiętniające tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W piątkowych uroczystościach w Białymstoku uczestniczyli również m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki oraz służby mundurowe.
– To już. 13. Rocznica katastrofy smoleńskiej. Przypominamy te tragiczne wydarzenia w historii naszego kraju. Odnawiamy więź z osobami, które w niej zginęły, w szczególności z tymi, które dobrze znaliśmy. Dziś w kontekście wojny na Ukrainie możemy głębiej spojrzeć i ocenić tamte wydarzenia. W dalszym ciągu aktualne jest wołanie o pełne i sprawiedliwe wyjaśnienie okoliczności tej tragedii. Śp. Prezydent Lech Kaczyński zabiegał o to, by Polska była krajem bezpiecznym i sprawiedliwym. Jest to trwałe nasze zobowiązanie – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
13. rocznica katastrofy smoleńskiej w Białymstoku i Świętej Wodzie
Rocznica katastrofy smoleńskiej przypada w tym roku na Poniedziałek Wielkanocny. W związku z tym wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewodowie podlascy Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska, trzy dni przed 13. rocznicą tragedii samolotu prezydenckiego z 10 kwietnia, tj. w Wielki Piątek oddali cześć ofiarom tragedii. Wojewoda podlaski złożył wieńce w imieniu prezydenta, marszałek Sejmu i premiera oraz zapalilł znicze na grobach śp. Krzysztofa Putry i Justyny Moniuszko w Białymstoku. Pod tablicą upamiętniającą śp. Ryszarda Kaczorowskiego oddali hołd ostatniemu prezydentowi RP na Uchodźstwie.
– Dużo z tych osób znałem, byłem wtedy senatorem; pamiętam bardzo dobrze pana Przemysława Gosiewskiego, który był wtedy animatorem życia parlamentarnego klubu PiS – powiedział dziennikarzom wojewoda podlaski bohdan Paszkowski. Szczególnie wspominał śp. Krzysztofa Putrę, którego znał od wielu lat z działalności w jednym środowisku politycznym. Mówił, że do końca nie było pewne, czy ówczesny wicemarszałek Sejmu wsiadł na pokład samolotu. Wojewoda podlaski przypomniał, że był w Smoleńsku dwa dni przed katastrofą, z delegacją rządową i wrócił do Białegostoku wieczorem 9 kwietnia. – O poranku była nasza nadzieja w tej tragicznej sytuacji, że może Krzysztof nie poleciał, ale niestety zginął – mówił wojewoda podlaski.
Wojewoda podlaski wspominał też śp. prezydenta Kaczorowskiego. – Piękna postać, można powiedzieć, że symboliczna klamra zakończyła jego życie. Jak dodał, od początku towarzyszy nam takie przeczucie, że nie był to normalny wypadek lotniczy. W świetle tych pytań i formułowanych odpowiedzi, które się pojawiły w kontekście zamachu, dzisiaj możemy spojrzeć na to szerzej. Chyba wszyscy mamy świadomość tego, że władze rosyjskie, ta cała elita która ukształtowała się wokół Władimira Putina jest w stanie dokonywać bardzo zbrodniczych działań – zaznaczył wojewoda podlaski.
Wojewoda podlaski oraz wicewojewodowie podlascy złożyli także kwiaty i zapalili znicz przy Pomniku Ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, który znajduje się przy Bazylice Mniejszej św. Rocha w Białymstoku oraz przy Krzyżu Smoleńskim w Świętej Wodzie.
Na cmentarzu miejskim przy ul. Wysockiego pochowany został również mł. chor. Bartosz Jacek Spychała, który zmarł 3 kwietnia 2011 roku podczas misji w bazie Ghazni w Afganistanie. W Wielki Piątek wojewoda podlaski wraz z wicewojewodami również uczcili jego pamięć.
Supraśl: Wojewoda podlaski w hołdzie arcybiskupowi Mironowi
Wojewoda podlaski w Wielki Piątek złożył także wieńce od prezydenta, marszałek Sejmu, premierana grobie zwierzchnika prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego, który zginął pod Smoleńskiem – arcybiskupa Mirona Chodakowskiego. Abp Miron był przełożonym męskiego klasztoru, w którego krypcie spoczywa trumna z jego ciałem.
Abp Miron wzywał do pojednania człowieka z Bogiem oraz ludźmi między sobą mimo różnic i podziałów. Głosił też ideę pokoju jako międzynarodowego ładu, którego gwarancją są z perspektywy historycznej siły zbrojne przygotowane do wyrównanej walki w obronie swojego kraju.
W męskim monasterze w Supraślu koło Białegostoku, jednym z najważniejszych w kraju cerkiewnych klasztorów, odbyły się również główne obchody prawosławnego święta Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, patronki tego miejsca. W piątkowej liturgii wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Katastrofa prezydenckiego samolotu TU-154M w Smoleńsku
10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Na pokładzie byli między innymi wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga samolotu i funkcjonariusze BOR.
Cztery osoby, które zginęły w Smoleńsku, związane były z regionem podlaskim. To ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu i Senatu Krzysztof Putra, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Miron Chodakowski i stewardessa z 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego Justyna Moniuszko.
Śp. marszałek Krzysztof Putra spoczywa na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku, zaś śp. Justyna Moniuszko na cmentarzu miejskim w Białymstoku. Śp. abp Miron jest pochowany na terenie prawosławnego męskiego klasztoru w Supraślu zaś śp. prezydenta Kaczorowskiego upamiętnia tablica przy ul. Mazowieckiej w Białymstoku.