Wsparcie i promocja polskiego rzemiosła
18.02.2020
Przedstawiciele cechów i spółdzielni rzemieślniczych z całego województwa spotkali się we wtorek (18.02) z Olgą Semeniuk – podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju w Białymstoku, by porozmawiać o perspektywach polskiego rzemiosła. W obradach uczestniczył również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Organizatorem spotkania była Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Jej prezes – Sylwester Zawadzki – przedstawił wiceminister rozwoju Oldze Semeniuk członków Izby, zasady jej działalności, projekty, które realizuje. Przedstawiciele cechów i spółdzielni mogli opowiedzieć o największych wyzwaniach, jakie przed nimi stoją i zasygnalizować potrzeby zmian, które poprawiłyby kondycję polskiego rzemiosła, m.in. związane z oświatą zawodową - kształceniem uczniów i rolą dualnego systemu kształcenia.
To kolejne tego typu spotkanie wiceminister Semeniuk z lokalnymi rzemieślnikami, na którym wstępnie przedstawiła pomysły na promocję polskiego rzemiosła nie tylko na poziomie krajowym, ale również unijnym. W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad powołaniem wydziału poświęconego wyłącznie sprawom rzemiosła i kwalifikacji zawodowych. Ma to zapewnić nie tylko kompleksowe, ale również skuteczne reprezentowanie interesów rzemieślników w administracji państwowej.
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku powstała w 1929 roku. Jest społeczno-zawodową organizacją rzemiosła północno-wschodniej Polski, zrzeszającą na zasadzie dobrowolności 17 cechów i trzy spółdzielnie rzemieślnicze. Reprezentuje blisko trzy tysiące zakładów rzemieślniczych.