W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów w Białymstoku

10.06.2024

Rada Ministrów, podczas posiedzenia, które odbyło się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, przyjęła uchwałę w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożoną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Premiera Donalda Tuska, który przewodniczył obradom, powitał wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów w Białymstoku

Konsekwencją uchwały jest przygotowywane rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dotyczące utworzenia specjalnej strefy przy granicy Polski z Białorusią.

- Celem jest utrudnienie przemytu nielegalnych migrantów przez granicę polsko-białoruską oraz poprawa warunków służby funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji. Stefa może mieć negatywne konsekwencje dla okolicznych mieszkańców, którzy już od jakiegoś czasu ponoszą straty z powodu wojny hybrydowej prowadzonej przez Białoruś i Rosję, dlatego pracujemy nad rozwiązaniami, które im pomogą – mówił podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Prezes Rady Ministrów poinformował, że strefa buforowa nie będzie tak głęboka, jak początkowo wnioskowała o to Straż Graniczna.

W aktualnym projekcie rozporządzenia strefa obejmie zakazem przebywania długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze.

Na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem obejmie 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.

Proponowany obszar strefy objętej zakazem nie będzie obejmował, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych, tak aby skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową.

Rekomendacje prawne

Premier przedstawił mediom propozycję nowych zapisów prawnych, które umożliwią polskim żołnierzom stosowanie broni w sytuacji zagrożenia życia samych żołnierzy, jak i innych osób. Będą mogli po nią sięgnąć np. w sytuacji, gdy osoby forsujące polską granicę będą do tego wykorzystywać pojazdy czy niebezpieczne narzędzia.

 – Użycie broni w takiej sytuacji nie będzie już traktowane jako przestępstwo – mówił Donald Tusk.

To jest nowa rzeczywistość. Ani nasze przepisy, ani nasza konstytucja nie były przygotowane na to, że państwa sąsiadujące będą na naszym terenie prowadziły wojnę hybrydową – tak Donald Tusk uzasadniał konieczność zmian legislacyjnych.

Ok. 10 mld zł na program “Tarcza Wschód”  

Premier Donald Tusk w maju zapowiedział utworzenie „Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód”. W latach 2024-2028 zostanie utworzona kompleksowa infrastruktura obronna, która będzie przeciwdziałać zagrożeniom ze Wschodu. Na ten cel przeznaczymy ok. 10 mld zł. To największa operacja umacniania wschodniej granicy Polski i wschodniej flanki NATO od 1945 roku.  

Tarcza Wschód to element nie tylko obronny, ale przede wszystkim – odstraszania i odpychania wojny od naszych granic.   

- Zadaniem państwa jest ochrona i obrona granicy. Zadaniem państwa polskiego jest użycie wszystkich dostępnych metod, aby granica była bezpieczna – mówił szef polskiego rządu po posiedzeniu Rady Ministrów w Białymstoku.

W ramach programu, w pasie przygranicznym z Białorusią i Rosją zostaną wybudowane systemy ostrzegawcze oraz bunkry. Postawiona zostanie infrastruktura, która będzie zwalczała ewentualny atak z powietrza – na przykład dronów.  

Narodowego Programu Odstraszania i Obrony w swoich założeniach ma ograniczenie mobilności przeciwnika, poprzez budowę rowów przeciwczołgowych, pogłębianie rowów melioracyjnych czy wzmocnienie naturalnych uwarunkowań terenu.  

Więcej informacji na stronie.

Tekst uchwały

Rada Ministrów z najwyższą powagą odnotowuje narastające zagrożenie dla bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego związane z sytuacją na wschodniej granicy naszego Państwa. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. nałożyła na Radę Ministrów obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego, wewnętrznego oraz  porządku publicznego. Rząd i poszczególni ministrowie podejmują i będą podejmować wszystkie niezbędne działania, aby to bezpieczeństwo i porządek zapewnić, szanując jednocześnie wiążące Rzeczpospolitą Polską zobowiązania do udzielania ochrony osobom, które w sposób uprawniony i uzasadniony tej ochrony poszukują.

Rada Ministrów podkreśla, że w obliczu nasilających się wrogich działań hybrydowych na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej jednocześnie granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz strefy państw NATO, w tym w szczególności organizowanej przez władze Republiki Białorusi oraz Federacji Rosyjskiej, rosnącej presji migracyjnej ze strony obywateli państw trzecich na polsko-białoruskim odcinku granicy, nasi funkcjonariusze i żołnierze – strzegąc nienaruszalności granicy państwowej, dzielnie stawiają czoła próbom destabilizacji sytuacji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz Unii Europejskiej.

Rada Ministrów wyraża wdzięczność i uznanie funkcjonariuszom i pracownikom Straży Granicznej, żołnierzom i pracownikom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariuszom i pracownikom Policji pełniącym służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej, a także funkcjonariuszom i pracownikom służb państwowych pełniących pełną zaangażowania i poświęcenia służbę związaną z ochroną granicy Państwa. Rada Ministrów docenia także postawę mieszkańców, wspólnot lokalnych i samorządów w trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli.

Rada Ministrów podkreśla wagę podejmowanych przez Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji działań na rzecz zapewnienia ochrony prawnej żołnierzom i funkcjonariuszom strzegącym nienaruszalności granicy państwowej, będących celem ataków w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych.

Rada Ministrów wyraża wsparcie dla podejmowanych przez Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz podległych im służb działań ukierunkowanych na ochronę podzielanych przez rodzinę państw demokratycznych wartości: wolności i wspólnego bezpieczeństwa.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}