Chojnice. Pogrzeb ofiar niemieckich zbrodni w Dolinie Śmierci
188 trumien, opasanych biało-czerwonymi wstęgami, ze szczątkami 700 Polek i Polaków zamordowanych przez niemieckich oprawców jesienią 1939 i w styczniu 1945 roku spoczęło na Cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich w Chojnicach. W uroczystościach pogrzebowych, zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Urzędem Miasta w Chojnicach, uczestniczył I wicewojewoda pomorski Emil Rojek.
Szczątki ofiar niemieckich masowych zbrodni wojennych zostały odnalezione (2020 – 2024 ) na północnych obrzeżach Chojnic - w Dolinie Śmierci przez biegłych z uniwersytetów łódzkiego i rzeszowskiego, a także Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Śledztwo zostało zainicjowane na podstawie wyników prac terenowych z 2020 roku prowadzonych przez zespół naukowców pod kierunkiem dr. Dawida Kobiałki. W trakcie badań zlokalizowano miejsce masowych egzekucji Polaków, przeprowadzonych w styczniu 1945 roku przez Niemców.
Prokuratorzy Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku planują także działania w kilku innych wytypowanych miejscach na Pomorzu Gdańskim, gdzie mogą znajdować się zbiorowe mogiły ofiar tzw. „Zbrodni Pomorskiej 1939 roku”.
Liturgii pogrzebowej przewodniczył bp pelpliński Ryszard Kasyna. Kondukt żałobny przeszedł z chojnickiej bazyliki na cmentarz głównymi ulicami miasta. Ofiary żegnali bliscy, setki mieszkańców miasta, przedstawiciele wojska, wielu instytucji i urzędów. Odczytano listy od Prezydenta RP i Ministra Obrony Narodowej.
Zbrodnia pomorska pochłonęła życie ok. 16 tysięcy osób – urzędników, robotników, rolników, intelektualistów i duchownych.
Fot. www.zawszepomorze.pl