Gdańsk. Spotkanie Premiera RP z Przewodniczącą KE i Kolegium Komisarzy UE
07.02.2025
Szeroko rozumiane bezpieczeństwo było tematem przewodnim spotkania Premiera Donalda Tuska i członków Rady Ministrów z Kolegium Komisarzy UE, które odbyło się dziś w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Dyskusje toczyły się w ramach czterech klastrów tematycznych dotyczących bezpieczeństwa, obronności i spraw międzynarodowych, gospodarki i konkurencyjności, dobrobytu oraz demokracji i praworządności.
Wnioski z dzisiejszego spotkania posłużą wzmacnianiu, podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, bezpieczeństwa i konkurencyjności wspólnoty oraz poprawie jakości życia Europejczyków.
Bezpieczeństwo – priorytet polskiej prezydencji w Radzie UE
W czasie niezwykle dynamicznych zmian geopolitycznych oraz nasilonych zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych zapewnienie bezpieczeństwa Europie pozostaje fundamentalnym zadaniem wspólnoty, którą tworzymy. Dlatego właśnie hasło polskiej prezydencji w Radzie UE brzmi “Bezpieczeństwo, Europo!”.
- Ludzie w Europie, ludzie w Polsce chcą wiedzieć, że Unia Europejska jest od tego, żeby oni czuli się bezpieczni [...] Bezpieczeństwo stało się wartością pożądaną przez wszystkich – niezależnie od miejsca zamieszkania w Europie – przypomniał Premier Donald Tusk w ECS w Gdańsku, gdzie spotkał się z Kolegium Komisarzy UE.
Jedno z najważniejszych wyzwań to przeciwstawienie się działaniom hybrydowym ze strony Rosji i Białorusi. Drogą ku temu jest m.in. zapewnienie europejskiego finansowania projektów obronnych takich jak Tarcza Wschód.
- Ponieważ wschodnia granica Polski jest wschodnią granicą Unii Europejskiej, dziękuję za tę jednoznaczną deklarację, że będziemy traktowali obowiązki wynikające z ochrony tej granicy jako wspólne: nie polskie, tylko europejskie – zwrócił się do Ursuli von der Leyen szef polskiego rządu.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła, że Polska nie zostanie sama z problemem instrumentalizacji migracji w wojnie hybrydowej, którą prowadzą wschodnie reżimy. - To my, Europejczycy, podejmujemy decyzje, kto dociera do Europy i na jakich warunkach. Łukaszenko i Putin nie decydują o tym przy pomocy przemytników – zaznaczyła Ursula von der Leyen.
Unia Europejska podjęła w grudniu decyzję o przekazaniu Polsce dodatkowych środków na zabezpieczenie granicy. W trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE zostanie złożony kolejny wniosek o wsparcie.
Państwa europejskie muszą być solidarne także w realizacji zadania, jakim jest ochrona Bałtyku – szczególnie w kontekście ostatnich incydentów naruszenia bezpieczeństwa infrastruktury podwodnej.
Czas na konkurencyjność Europy
Innym z celów, które chcemy osiągnąć jako wspólnota, jest konkurencyjność naszej gospodarki. Unia powinna wesprzeć rozwój potencjału europejskich przedsiębiorców przez uproszczenie obowiązujących przepisów.
- Precz z rutyną, niepotrzebnymi, przesadnymi regulacjami, z tym wszystkim, co ogranicza naszą energię, naszą przedsiębiorczość i co mogłoby postawić ludzi – ale też Europę jako całość – w sytuacji gorszej wobec świata nas otaczającego – podkreślił Prezes Rady Ministrów.
Unia Europejska już wkrótce przyjmie pierwsze rozwiązania, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej. Przede wszystkim ograniczeniu musi ulec biurokracja. Dlatego jeszcze w tym miesiącu Komisja Europejska przedstawi pakiet uproszczeniowy.
Budowanie konkurencyjności europejskiej gospodarki wymaga również pilnego podjęcia działań, które doprowadzą do obniżenia cen energii. Rozwój odnawialnych źródeł energii i energii jądrowej to także gwarancja naszej niezależności energetycznej.
- W Europie nie może zapaść żadna decyzja, która spowoduje wzrost cen energii. Wszyscy musimy być skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżenie cen energii – zadeklarował Donald Tusk.
Tylko zdecydowane działania w tym obszarze pozwolą Europie konkurować na równych warunkach z gospodarkami krajów takich jak USA czy Chiny.
W trosce o obywateli UE
Unia Europejska to przede wszystkim obywatele 27 państw członkowskich – ich dobrobyt zawsze powinien być głównym przedmiotem troski unijnego prawodawstwa.
- Idea Unii Europejskiej przestała być abstrakcją. Nasze decyzje dotykają życia i interesów milionów ludzi – i dlatego, jeśli coś budzi polityczne emocje, nadzieje i niepokój, to ludzie muszą wiedzieć, że Unia Europejska jest od tego, żeby oni czuli się bezpieczni – mówił szef rządu.
Dbając o Europejczyków, politycy nie zapominają także o trosce o ich otoczenie – konieczne jest jednak racjonalne podejście we wdrażaniu rozwiązań takich jak Zielony Ład.
- Nasze cele się nie zmieniają, nasza planeta wymaga ochrony. Natomiast mamy też wszyscy świadomość, że nasze działania w zakresie ochrony środowiska i klimatu nie mogą nakładać kolejnych ciężarów, które mogą być ryzykowne z punktu widzenia firm czy europejskich rodzin – zauważył Prezes Rady Ministrów.
Odpowiednią jakość życia Europejczyków muszą zapewnić także dobre rozwiązania dotyczące m.in. warunków pracy, edukacji czy opieki zdrowotnej.
Stanowczy głos Polski w sprawie paktu migracyjnego
Spotkanie z Kolegium Komisarzy UE było okazją do powtórzenia polskiego stanowiska w sprawie paktu migracyjnego. Polska przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, co stawia nasz kraj w szczególnej sytuacji.
- Cieszę się, że moja argumentacja znalazła zrozumienie – Polska nie będzie implementowała paktu migracyjnego w sposób, który by spowodował jakiekolwiek dodatkowe kwoty imigrantów w Polsce [...] Wzięliśmy na swoje barki i tak więcej, niż ktokolwiek mógł przypuszczać jeszcze kilka lat temu, że to jest w ogóle możliwe – podsumował premier.
Polski rząd pozostaje przy tym gotowy do współpracy z Europą w obszarze walki z nielegalną migracją.
Debata o Europie w miejscu, w którym odrodziła się demokracja
Nieprzypadkowo to właśnie w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się dzisiejsze spotkanie Premiera Donalda Tuska i członków Rady Ministrów z Kolegium Komisarzy UE.
- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna dzisiaj jest w wymiarze europejskim solidarność między narodami – mówił szef rządu.
Do dziedzictwa Solidarności nawiązała w swojej wypowiedzi także Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Tak naprawdę stoczniowcy poprowadzili nas pokojowo do demokracji. Stawili czoła Moskwie, tak by ich dzieci mogły żyć w wolnym kraju. I to zakorzeniło Polskę w demokratycznych wartościach – wolności, praworządności, prawach człowieka. To jest kamień węgielny Unii Europejskiej - podkreśliła.
Trwająca od 1 stycznia półroczna prezydencja Polski w Radzie UE to czas intensywnej pracy nad rozwiązaniami, które pozwolą wzmocnić Europę na wielu płaszczyznach. Podczas dzisiejszego spotkania członkowie Rady Ministrów i Kolegium Komisarzy UE dyskutowali w ramach 4 klastrów tematycznych o wyzwaniach, przez jakimi stoi wspólnota.