W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydanie karty pobytu członka rodziny obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej

Wniosek należy złożyć, jeżeli członek rodziny obywatela UE zamierza przebywać z obywatelem UE w Polsce dłużej niż 3 miesiące.

Za członka rodziny obywatela Unii Europejskiej uważa się cudzoziemca będącego lub niebędącego obywatelem Unii Europejskiej:

-   małżonka obywatela Unii Europejskiej;

-   bezpośredniego zstępnego obywatela Unii Europejskiej lub jego małżonka, w wieku do 21 lat lub pozostającego na utrzymaniu obywatela Unii Europejskiej lub jego małżonka;

-   bezpośredniego wstępnego obywatela Unii Europejskiej lub jego małżonka, pozostającego na utrzymaniu obywatela Unii Europejskiej lub jego małżonka.

Podstawa prawna: rozdział 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin.

Sposób składania wniosku:

Wniosek o wydanie karty pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej składa się osobiście, nie później niż w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wymóg osobistego złożenia wniosku nie dotyczy małoletniego, który do dnia złożenia wniosku nie ukończył 6. roku życia.

Od osoby, która do dnia złożenia wniosku ukończyła 6. rok życia, pobiera się odciski linii papilarnych.

Jeśli wniosek nie zostanie złożony osobiście lub zostanie wysłany pocztą – po doręczeniu wniosku do wojewody cudzoziemiec zostanie wezwany do osobistego stawiennictwa
w terminie nie krótszym niż 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

W przypadku przesłania wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej, o dacie złożenia wniosku decyduje data nadania korespondencji w placówce pocztowej. W pozostałych przypadkach pod uwagę brana jest data wpływu wniosku.

Opłaty: brak

Dokumenty potrzebne do wydania karty pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej:

  1. Wniosek o wydanie karty pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej (należy uzupełnić wszystkie rubryki zgodnie z pouczeniami);
  2. 4 aktualne fotografie biometryczne – nieuszkodzone, kolorowe, o wymiarach 35 x 45 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii. Fotografie mają przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost
    z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy
    i zamkniętymi ustami;
  3. Kserokopia wszystkich stron ważnego dokumentu podróży, co do zasady – paszportu (oryginał do wglądu), W razie braku możliwości okazania dokumentu podróży, członek rodziny obywatela Unii Europejskiej może przedstawić inny dowód niż dokument urzędowy, który pozwoli potwierdzić jego tożsamość i obywatelstwo w niebudzący wątpliwości sposób;
  4. Ponadto:

- w przypadku małżonka: dokument potwierdzający zawarcie małżeństwa (np. akt małżeństwa);

- w przypadku zstępnego: dokument potwierdzający istnienie więzi rodzinnych oraz dokument potwierdzający wiek lub poświadczający pozostawanie na utrzymaniu obywatela Unii Europejskiej lub jego małżonka (np. akt urodzenia);

- w przypadku wstępnego: dokument potwierdzający istnienie więzi rodzinnych oraz dokument poświadczający pozostawanie na utrzymaniu obywatela Unii Europejskiej lub jego małżonka;

- w przypadku rodziców małoletniego obywatela UE: dokument potwierdzający sprawowanie faktycznej opieki nad małoletnim obywatelem Unii Europejskiej oraz dokument poświadczający pozostawanie małoletniego obywatela Unii Europejskiej na jego utrzymaniu;

  1. Kopia zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela Unii Europejskiej, wydanego obywatelowi Unii Europejskiej, z którym członek rodziny obywatela UE przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Karta pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej jest ważna przez 5 lat, a w przypadku gdy zamierzony okres pobytu obywatela Unii Europejskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do którego członek rodziny dołącza lub z którym przebywa, jest krótszy niż 5 lat – dokument ten jest ważny przez zamierzony okres pobytu obywatela Unii Europejskiej.

Karta pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej uprawnia wraz z ważnym dokumentem podróży do wielokrotnego przekraczania granicy bez wizy.

Karta pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej podlega wymianie w przypadku: zmiany danych w niej zamieszczonych, zniszczenia, zmiany wyglądu jej posiadacza utrudniającej ustalenie jego tożsamości, upływu terminu ważności. Nowa karta pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej wydawana jest w przypadku: utraty dokumentu. Wymiana lub wydanie nowego zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu następuje na wniosek obywatela Unii Europejskiej.

Uwaga!

  • Uchylanie się od obowiązku posiadania albo wymiany karty pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej oraz uchybienie obowiązkowi zwrotu karty pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej podlega karze grzywny.
  • Dokumenty sporządzone w języku obcym, służące za dowód w postępowaniu o wydanie karty pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej, składa się wraz z ich tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
  • Kserokopie dokumentów powinny być potwierdzone jako zgodne z oryginałami przez osobę do tego uprawnioną (pracownik urzędu, notariusz albo występujący w sprawie jako pełnomocnik strony: radca prawny, adwokat, rzecznik patentowy lub doradca podatkowy).
  • W przypadku potrzeby wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez organ dowodów w sprawie w trakcie postępowania cudzoziemiec może być wzywany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, o których mowa we wniosku.

 

{"register":{"columns":[]}}