Zezwolenie na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę w zakresie działalności gospodarczej
Miejsce załatwienia sprawy (złożenia dokumentów):
Wniosek i wymagane dokumenty można przesłać pocztą na adres: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk.
Opis sprawy:
Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Postępowanie kończy decyzja administracyjna wydana na czas określony albo nieokreślony zgodnie z wnioskiem podmiotu występującego o zezwolenie.
Po wydaniu zezwolenia, placówka zostaje wpisana do rejestru placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.
Podstawy prawne:
Art. 22 pkt 3 i 4 oraz art. 67 ust.ust. 1 i 3, ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej; rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2020 r. w sprawie wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę
Strona (Zainteresowany):
Osoba fizyczna, osoba cywilna, spółka prawa handlowego, usługodawca z państwa członkowskiego w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 470).
Warunki załatwienia sprawy:
Wojewoda wydaje zezwolenie, jeżeli podmiot występujący:
- spełnia warunki określone w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
- spełnia standardy, o których mowa w art. 68 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
- przedstawi wniosek wraz z wymaganymi dokumentami,
- nie został prawomocnie ukarany za czyny, o których mowa w art. 130 ust. 4–6 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w okresie 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie placówki.
W przypadku braków formalnych wniosku lub niedołączenia wymaganych dokumentów Wojewoda wzywa podmiot występujący o zezwolenie do uzupełnienia braków formalnych lub do przedstawienia brakujących dokumentów w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, pouczając, że nieuzupełnienie braków formalnych lub niedołączenie dokumentów spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
Sposób załatwienia sprawy:
W terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zezwolenie, zespół inspektorów Wydziału Polityki Społecznej, działając z upoważnienia Wojewody, dokonuje oględzin obiektu, w którym jest usytuowana placówka. Wojewoda rozpatruje wniosek o zezwolenie w terminie 14 dni od dnia zakończenia oględzin obiektu, w którym jest usytuowana placówka. Przy rozpatrywaniu wniosku o zezwolenie Wojewoda bierze pod uwagę wyniki oględzin obiektu, w którym jest usytuowana placówka, szczególnie w zakresie spełniania standardów określonych w art. 68 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Wydając zezwolenie, Wojewoda wpisuje placówkę do rejestru placówek.
Sposób wszczęcia postępowania:
Złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.
Wniosek:
Podmiot ubiegający się o zezwolenieskłada wniosek zawierający:
- nazwę placówki,
- adres placówki,
- numer telefonu i faksu oraz adres e-mail placówki,
- przeznaczenie placówki,
- liczbę miejsc dla mieszkańców,
- strukturę zatrudnienia i zakres usług świadczonych w placówce,
- dane o podmiocie występującym z wnioskiem:
– w przypadku jednostki lub organizacji: nazwa, adres, numery telefonu i faksu, adres e-mail, numer identyfikacji podatkowej NIP, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz imię i nazwisko, adres, numer telefonu i faksu oraz adres e-mail osoby reprezentującej lub pełnomocnika,
– w przypadku osoby fizycznej: imię i nazwisko, adres do doręczeń, numer telefonu i numer faksu, adres e-mail, NIP/PESEL oraz imię i nazwisko, adres, numer telefonu i faksu oraz adres e-mail pełnomocnika,
- dane o osobie, która będzie kierowała placówką: imię i nazwisko, adres do doręczeń, numer telefonu,
- wnoszony czas wydanie zezwolenia (określony, nieokreślony),
- miejscowość, datę i podpis osoby upoważnionej do złożenia wniosku,
- zestawienie dołączonych dokumentów (załączniki),
- potwierdzenie przyjęcia wymienionych we wniosku załączników (miejscowość, data i podpis osoby przyjmującej wniosek).
Wymagane dokumenty:
- wniosek o zezwolenie,
- dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, na której jest usytuowany dom,
- zaświadczenie organu nadzoru budowlanego potwierdzające możliwość użytkowania obiektu budowlanego określonego w kategorii XI załącznika do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane,
- koncepcja prowadzenia placówki,
- informacja o sposobie finansowania placówki,
- informacja o niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego,
- informacja o niezaleganiu ze składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- informacja z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności osoby, która będzie kierowała placówką,
- zaświadczenie, że ze względu na stan zdrowia osoba, która będzie kierowała placówką jest zdolna do prowadzenia placówki,
- oświadczenie podmiotu wnioskującego o zezwolenie, że nie został prawomocnie ukarany za czyny, o których mowa w art. 130 ust. 4–6 ustawy o pomocy społecznej, w okresie 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie placówki.
Termin załatwienia:
Do 44 dni od dnia złożenia wniosku bez braków formalnych z dołączonymi wymaganymi dokumentami.
Opłaty:
Wydane zezwolenia (decyzji) nie podlega opłacie skarbowej, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2142 z późn. zm.).
Odwołanie:
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pośrednictwem Wojewody Pomorskiego.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec Wojewody Pomorskiego.
Z dniem doręczenia Wojewodzie Pomorskiemu oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez stronę, decyzja staje się ostateczna i prawomocna, co oznacza, iż decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu i brak jest możliwości zaskarżenia decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie jest możliwe skuteczne cofnięcie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania.
Uwagi i dodatkowe informacje:
- Oświadczenie o niekaralności za czyny, o których mowa w art. 130 ust. 4–6ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Zawarta w oświadczeniu klauzula zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
- Kopie dokumentów załączonych do wniosku należy potwierdzić za zgodność z oryginałem, w innym przypadku oryginały dokumentów należy przedstawić do wglądu.
- Podmiot występujący o zezwolenie powinien okazać, najpóźniej w trakcie oględzin obiektu, w którym jest usytuowana placówka zapewniająca całodobowa opiekę, osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku:
–zależną od przyjętej formy zapewnienia wyżywienia, opisanej w koncepcji prowadzenia placówki, decyzję właściwego terenowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w sprawie zatwierdzania lub warunkowego zatwierdzenia placówki jako zakładu, o którym mowa w art. 61 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2022 r., poz. 2132 z późn. zm.);
–zależną od sposobu zapewnienia miejsca pobytu, opisanego w koncepcji prowadzenia placówki, w sytuacji posiadania dźwigu osobowego i pokoi mieszkalnych na kilku kondygnacjach, decyzję Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego zezwalającą na eksploatację windy i księgę rewizyjną windy;
projekt budowlany obiektu będącegosiedzibą placówki. W szczególności istotne są zwięzły opis techniczny i część rysunkowa zawarte w projekcie architektoniczno-budowlanym wchodzącym w skład ww. projektu budowlanego.
Materiały
wniosek o zezwolenie na prowadzenie placówki (działalność gospodarcza)wniosek_o_zezwolenie_na_prowadzenie_placówki_(działalność_gospodarcza)_doc.doc 0.06MB wniosek o zezwolenie na prowadzenie placówki (działalność gospodarcza)
wniosek_o_zezwolenie_na_prowadzenie_placówki_(działalność_gospodarcza).pdf 0.07MB
- Pierwsza publikacja:
- 20.01.2025 13:08 Zuzanna Chyła
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Ewa Szczypior
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Zezwolenie na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę w zakresie działalności gospodarczej | 2.0 | 21.01.2025 10:04 Zuzanna Chyła |
Zezwolenia na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku prowadzonej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej | 1.0 | 20.01.2025 13:08 Zuzanna Chyła |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP