W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkluzje Rady w sprawie sprawozdania specjalnego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego dotyczącego zamówień publicznych w Unii Europejskiej w latach 2011-2021

05.06.2024

Konkluzje Rady w sprawie sprawozdania specjalnego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego dotyczącego zamówień publicznych w Unii Europejskiej w latach 2011-2021

3 czerwca 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostały opublikowane konkluzje Rady w sprawie sprawozdania specjalnego nr 28/2023 Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) pn. „Bardziej uczciwa i skuteczna konkurencja w zakresie unijnych zamówień publicznych na roboty budowlane, towary i usługi” (C/2024/3521).

Jak informowaliśmy 13 grudnia 2023 r. Europejski Trybunał Obrachunkowy 4 grudnia 2023 r. opublikował raport podsumowujący wyniki przeprowadzonej kontroli dotyczącej zamówień publicznych w Unii Europejskiej udzielanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Ze sprawozdania ETO wynika, że konkurencja w zamówieniach na dostawy, usługi roboty budowlane zmniejszyła się w latach 2011-2021, a główne cele dyrektyw z 2014 r. – tj. uproszczenie, zwiększenie udziału małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w rynku zamówień i strategiczne wykorzystanie zamówień – nie zostały jeszcze osiągnięte.

W konkluzjach Rada zwraca się do Komisji o niezwłoczne przeprowadzenie pogłębionej analizy istniejących ram prawodawczych dotyczących zamówień publicznych (w tym dyrektyw 2014/23/UE, 2014/24/UE i 2014/25/UE), aby ocenić, czy konieczna jest ich zmiana w trakcie kadencji 2024–2029 w świetle istotnych zobowiązań poczynionych przez UE z myślą o osiągnięciu do 2030 r. celów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Zaznacza jednak, że oprócz przeprowadzenia pogłębionej analizy konieczne jest lepsze zrozumienie podstawowych przyczyn spadku konkurencji w zamówieniach publicznych.

Jednocześnie Rada wzywa Komisję i państwa członkowskie, by ściślej ze sobą współpracowały w celu zidentyfikowania odpowiednich zbiorów danych niezbędnych do przeprowadzenia pogłębionej analizy oraz w celu poprawy jakości i czytelności gromadzonych danych.

Wreszcie Rada apeluje do Komisji o przyjęcie ogólnounijnego strategicznego planu działania w dziedzinie zamówień publicznych, który uwzględniałby przyszłe kroki na szczeblu UE, w stosownych przypadkach we współpracy z państwami członkowskimi.

Pełen tekst konkluzji dostępny jest poniżej.

Materiały

Konkluzje Rady w sprawie sprawozdania specjalnego nr 28​_2023 Europejskiego Trybunału Obrachunkowego
Konkluzje​_Rady​_w​_sprawie​_sprawozdania​_specjalnego​_nr​_28​_2023​_Europejskiego​_Trybunału​_Obrachunkowego.pdf 0.77MB
{"register":{"columns":[]}}