Priorytety polskiej Prezydencji w Radzie UE w obszarze zamówień publicznych
02.01.2025
1 stycznia 2025 roku Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Zgodnie z programem polskiej prezydencji, priorytetami w obszarze zamówień publicznych będą:
- monitorowanie i koordynacja przepisów dotyczących zamówień publicznych, poprzez zaangażowanie grupy roboczej właściwej w sprawach zamówień publicznych w prace legislacyjne nad projektami sektorowych aktów prawnych UE, które zawierają przepisy odnoszące się bezpośrednio do zamówień publicznych;
- zapewnienie przestrzeni dla debaty nad istotnymi inicjatywami dotyczącymi zamówień publicznych, zwłaszcza w kontekście polityki przemysłowej.
Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby unijnych inicjatyw legislacyjnych dotyczących zamówień publicznych. Prace nad aktami sektorowymi, które regulują określone obszary gospodarki, toczą się na forach różnych grup roboczych w Radzie UE. Ponieważ akty te wprowadzają nowe obowiązki dla instytucji i podmiotów zamawiających i przekładają się na sposób prowadzenia przez nich postępowań o udzielenie zamówienia, istotne jest zapewnienie spójności przyjmowanych unijnych regulacji sektorowych i horyzontalnych z unijnymi przepisami zamówień publicznych.
Raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego pokazał, że cele jakie zakładało wdrożenie dyrektyw z 2014 roku nie zostały w pełni zrealizowane. Oznacza to konieczność podjęcia dyskusji na temat reformy zamówień publicznych, wskazania najważniejszych obszarów do poprawy i kierunków zmian na szczeblu UE. Jednym z priorytetów w okresie polskiej prezydencji będzie zapewnienie forum dla dyskusji nad najważniejszymi inicjatywami dotyczącymi zamówień publicznych, których celem jest m.in. strategiczne wykorzystanie zamówień publicznych czy zapewnienie uczciwych warunków konkurencji dla unijnego przemysłu.