Przedstawiciele Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX) z wizytą w siedzibie UZP
11.01.2024
Przedstawiciele Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX) gościli w siedzibie UZP. Delegacja FRONTEXu obejmowała osoby zajmujące się realizacją zamówień publicznych, a na jej czele stał Christos Georgiadis, Kierownik jednostki zajmującej się tym zagadnieniem. Ze strony Urzędu Zamówień Publicznych udział w spotkaniu wzięli Hubert Nowak Prezes UZP oraz przedstawiciele Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej, a także Departamentu Prawnego. Wizyta było okazją do omówienia praktyki zamówieniowej Frontexu oraz kluczowych aspektów funkcjonowania systemu zamówień publicznych w Polsce.
Frontex swoją siedzibę ma w Warszawie. Zatrudnia obecnie ponad 2300 osób, co czyni ją największą agencją unijną i jednocześnie najszybciej rozwijającą się organizacją pod względem potencjału osobowego. Dysponuje budżetem na zamówienia publiczne wielkości ponad 3,5 mld złotych. Mając ten fakt na uwadze, zachęcamy wykonawców do śledzenia ogłoszeń o zamówieniach publikowanych w publikatorze TED, lub do odwiedzania dedykowanej podstrony FRONTEXu poświęconej zamówieniom publicznym – Procurement.
Agencja Frontex funkcjonuje na podstawie rozporządzenia 2019/1896 w sprawie Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej z dnia 13 listopada 2019. Wspiera państwa członkowskie UE i kraje stowarzyszone w strefie Schengen w zarządzaniu granicami zewnętrznymi UE i walce z przestępczością transgraniczną. W związku z tym, że dyrektywy są skierowane do państw członkowskich, agencja jako instytucja Unii Europejskiej w swojej praktyce zamówieniowej stosuje rozporządzenie finansowe 2018/1046.
Spotkanie umożliwiło uczestnikom zgłębienie wiedzy na temat podejmowanych działań obu instytucji oraz wymianę doświadczeń. Przedstawiciele Urzędu Zamówień Publicznych podzielili się również swoimi doświadczeniami i wyzwaniami wynikającymi z wprowadzenia przepisów modyfikujących dotychczasowe zasady udzielania zamówień publicznych w sytuacjach kryzysowych w odpowiedzi na pandemię COVID-19 oraz wojnę w Ukrainie. Ważnym elementem dyskusji była także wymiana doświadczeń w zakresie stosowania i promowania zielonych zamówień publicznych.