W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego

13.05.2021

120 lat temu urodził się rotmistrz Witold Pilecki, „ochotnik do Auschwitz”, który organizował ruch oporu w obozie śmierci i wysyłał raporty o ludobójstwie dokonanym w obozie. Walczył przeciwko obu reżimom totalitarnym, po II wojnie światowej działał na rzecz niepodległej Polski.

Pilecki

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 w Ołońcu, w latach 1918–1921 służył w Wojsku Polskim, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wybuchu II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej jako dowódca plutonu. W listopadzie 1939 roku był jednym z założycieli konspiracyjnej organizacji Tajnej Armii Polskiej (TAP). We wrześniu 1940 roku dał się ująć podczas łapanki, po czym został przewieziony do KL Auschwitz. Tam organizował konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowej (ZOW) i opracowywał raporty o ludobójstwie w obozie koncentracyjnym, które wysyłał do władz państwa podziemnego i które potem trafiały na Zachód.  W kwietniu 1943 Pilecki uciekł z obozu. W 1944 uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po upadku powstania został schwytany przez Niemców i wywieziony do oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu przedostał się do Włoch, gdzie dołączył do 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. W październiku 1945 Pilecki powrócił do Polski, aby zbudować siatkę wywiadowczą. W 1946 poinformowano go, że prawdopodobnie został zdekonspirowany i otrzymał rozkaz opuszczenia kraju, co stanowczo odmówił. Pozostał w Polsce i kontynuował gromadzenie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce, w tym o żołnierzach AK i 2 Korpusu, więzionych w obozach NKWD i deportowanych do Rosji. 8 maja 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, przygotowywanie zbrojnego zamachu, przyjęcie korzyści majątkowej od osób działających w interesie obcego rządu, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, zorganizowanie trzech składów broni oraz nielegalne posiadanie broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. 15 marca 1948 rotmistrz Pilecki został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano 25 maja. W 2019r. dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. W 1990 roku unieważniono wyrok w sprawie Witolda Pileckiego. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński przyznał rotmistrzowi pośmiertnie Order Orła Białego. W 2018 w Centrum Pamięci o Holokauście w Budapeszcie posadzono drzewo upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego. W sierpniu 2021 roku planowane jest odsłonięcie w miejscowości Balatonboglár pomnika Witolda Pileckiego, powstałego z inicjatywy Ambasady RP w Budapeszcie.

{"register":{"columns":[]}}