W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cytaty artykułu Premiera RP pana Mateusza Morawieckiego we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" na temat współpracy gospodarczej w walce z kryzysem

23.04.2020

Dnia 23.04, w dniu wideokonferencji Rady Europejskiej, ukazał się artykuł Premiera RP pana Mateusza Morawieckiego we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" na temat współpracy gospodarczej w walce z kryzysem. Poniżej cytaty z tego artykułu.

Premier Mateusz Morawiecki

Cytaty:

Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Europy Solidarności - z ambitnym budżetem i nową, odbudowaną równowagą. Funkcjonowanie UE musi napędzać ambicja solidarnej współpracy gospodarczej podjętej w celu ochrony zintegrowanego europejskiego rynku.

Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ocalić europejskie marzenia, plany i ambicje. To niewiarygodnie trudne zadanie, bo wymagające równoczesnego działania na wielu płaszczyznach. Gospodarka i zdrowie potrzebują obecnie pilnego planu ratunkowego. Już dziś powinniśmy zarysować najważniejsze zasady nowej równowagi europejskiej.

Europa potrzebuje kompleksowego pakietu ożywienia gospodarczego stymulującego europejską ekonomię. Konieczna jest nasza wspólna zgoda w kwestii ambitnego kształtu Wieloletnich Ram Finansowych oraz zwiększenie środków własnych, dochodów UE. Unia powinna przeznaczyć całkiem nowe środki finansowe na przeciwdziałanie skutkom gospodarczym pandemii. Wiemy z przeszłości, że strategia austerity - zaciskania pasa w dobie kryzysów lat 2007-2013 - nie sprawdziła się.

Doceniamy, że Unia ułatwiła swoim członkom warunki przeciwdziałania kryzysowi - powołała instrumenty zapewniające gwarancje dla pożyczek i bardziej elastyczne zasady korzystania z funduszy europejskich (.) Aby jednak Europa odzyskała wzrost i blask, musimy razem zrobić więcej.

To jak poradzimy sobie z konsekwencjami pandemii, zdefiniuje na nowo Unię Europejską. „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” mówił św. Jan Paweł II. Czas naszego działania jest teraz.

{"register":{"columns":[]}}