W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dla kierowców

Poniższe informacje mają jedynie charakter sygnalny i nie są źródłem prawa.

Nie komentujemy i nie bierzemy odpowiedzialności za informacje przekazywane wśród znajomych,
na forach internetowych, facebook itp.

Szczegółowe przepisy można znaleźć np. na tematycznych stronach internetowych, na stronach usługodawców i właściwych instytucji i organizacji np.:

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/index_pl.htm

 

 

WYDZIAŁ KONSULARNY I POLONII AMBASADY RP W BUDAPESZCIE

  • NIE działa w sprawach zaistniałych poza granicami Węgier.
  • NIE MOŻE kwestionować decyzji służb granicznych i policji.
  • NIE MOŻE kwestionować wiarygodności ważenia dokonanego na granicach lub wagą mobilną.
  • NIE negocjuje w imieniu kierowcy/przewoźnika wysokości opłat i mandatów.
  • NIE MOŻE zapłacić mandatów i opłat.
  • NIE UDZIELA pożyczek na opłacenie mandatów i opłat.
  • NIE pośredniczy w rozmowach pomiędzy służbami granicznymi/policją
    a kierowcą/pracownikiem firmy  przewozowej/usługodawcami.
  • NIE pośredniczy w rozmowach pomiędzy kierowcą/firmą spedycyjną a np. odbiorcą towaru.
  • NIE wskazuje serwisów obsługi samochodów/pomocy drogowej.
  • NIE zamawia w imieniu petenta usług serwisów obsługi samochodów/pomocy drogowej i innych.
  • NIE udziela gwarancji, że kierowca/firma spedycyjna opłaci zamówione usługi.

 

Kierowca (obywatel polski) może wjechać i przebywać na terenie Węgier jeśli posiada ważny polski paszport lub dowód osobisty. Wymagany jest oryginał ważnego prawa jazdy i oryginał dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Tzw. elektroniczny dowód osobisty (aplikacja w telefonie) nie upoważnia do przekraczania granicy węgierskiej i pobytu na Węgrzech.

Prędkość dopuszczalna

Samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz motocykle -
na autostradzie 130 km/godz., na drodze szybkiego ruchu 110 km/godz., poza terenem zabudowanym i pozostałych drogach 90 km/godz., w terenie zabudowanym 50 km/godz.

 

Autobusy spełniające dodatkowe warunki techniczne określone w przepisach – na autostradzie: 100 km/godz., poza terenem zabudowanym i na pozostałych drogach: 70 km/godz., w terenie zabudowanym: 50 km/godz.

 

Używanie świateł jest obowiązkowe podczas kierowania pojazdem przy złej widoczności. W czasie jazdy poza terenem zabudowanym w warunkach normalnej przejrzystości powietrza - także w dzień -należy używać świateł do jazdy dziennej lub świateł mijania. W złych warunkach atmosferycznych świateł należy używać równiez na terenie zabudowanym bez względu na pore dnia/roku.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa przez pasażerów na przednich i na tylnych siedzeniach jest obowiązkowe.

Przewożenie dzieci

Ÿ Dzieci o wzroście poniżej 150 cm można przewozić jedynie w specjalnych fotelikach dostosowanych do danej sylwetki (waga/wzrost).

Ÿ Jeśli samochód nie jest przystosowany do zamontowania fotelika ochronnego na przednim siedzeniu, dzieci poniżej 3 roku życia o wzroście poniżej  150 cm nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu.

Ÿ Dzieci o wzroście do 135 cm muszą być przewożone zapięte w foteliku na tylnym siedzeniu.

Ÿ Bez fotelika na tylnym siedzeniu można przewozić dzieci o wzroście 135-150 cm, jeżeli są one zapięte pasami  bezpieczeństwa, jeśli ustawiono odpowiednią wysokość siedzenia i fabrycznie zamontowane pasy.  

Ÿ Dzieci powyżej 3 lat  wzroście 150 cm mogą być przewożone na przednim siedzeniu bez stosowania fotelików czy podwyższeń.

Rozmowy przez telefon komórkowy są dozwolone podczas prowadzenia pojazdu tylko przy wykorzystaniu zestawu głośnomówiącego.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierującego pojazdem: 0,0 promila.

Na Węgrzech można poruszać się samochodami posiadającymi tymczasowe polskie tablice rejestracyjne (i tymczasowe dowody rejestracyjne), samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC.

Zielona karta nie jest obowiązkowa, pożądane jest natomiast wykupienie ubezpieczenia AC.

Na Węgrzech polisa ubezpieczeniowa jest wykupywana na kierowcę, nie na pojazd.

Stosowanie urządzeń zakłócających działanie radarów i innych urządzeń policyjnych do kontroli ruchu jest karane. Można posiadać jednak urządzenia wykrywające radar.

 

W razie WYPADKU/AWARII zalecane jest wezwanie policji - numer alarmowy 112 (również w języku angielskim, niemieckim i innych).

  • W razie WYPADKU/AWARII należy zgłosić zdarzenie pod numer alarmowy 112, gdzie można uzyskać pomoc policji i służb ratowniczych.
  • W razie WYPADKU/AWARII kierowca/właściciel firmy/dyspozytor powinien skontaktować się z ubezpieczycielem pojazdu, który wskaże sposób postępowania zależny od polisy (np. firmę, z którą współpracuje/z której usług można korzystać).
  • W razie WYPADKU/AWARII sugerujemy sfotografować/sfilmować (np. telefonem komórkowym) m.in. miejsce wypadku, ustawienie pojazdów, ślady hamowania, tablice rejestracyjne pojazdów ew. świadków/służb drogowych, znaki drogowe miejsca wypadku itp.
  • W razie WYPADKU/AWARII sugerujemy NIE podpisywać faktur/dokumentów jeśli przyjedzie niewzywany autoserwis/pomoc drogowa!
  • Kierujący jest zobowiązany do udzielenia niezbędnej pomocy ofiarom wypadku, brak udzielenia pomocy jest wykroczeniem. Jeżeli nie doszło do obrażeń ciała uczestników wypadku i kwestie odpowiedzialności za spowodowanie go oraz szkody materialne są zgodnie wyjaśnione przez strony, wtedy wystarczy wypełnić wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Jednolity w UE formularz oświadczenia jest dostępny na stronie https://rf.gov.pl/files/wzory_10.pdf).

 

POMOC DROGOWA

Wskazane jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem pojazdu, który wskaże sposób postępowania zależny od polisy (np. firmę, z którą współpracuje/z której usług można korzystać).

Powszechną komercyjną pomocą drogową (naprawa usterki, holowanie, usługi assistance itp.) jest np.

http://www.autoklub.hu/ - odpowiednik PZMot - non stop z obsługą w języku angielskim. Telefony: 188 lub (+36 1) 345 1800.

 

PODRÓŻ pojazdem pożyczonym od właściciela/autem służbowym

Należy posiadać pisemne upoważnienie właściciela pojazdu zawierające jego dane, dane pojazdu oraz dokładny okres ważności upoważnienia. Uznaje się dokument sporządzony i podpisany własnoręcznie  przez właściciela i dwóch świadków (wymagane jest ich nazwisko, imię oraz adres zamieszkania) lub poświadczony urzędowo/notarialnie. Upoważnienie powinno być przetłumaczone na język węgierski. Nie jest wymagane urzędowe/poświadczone tłumaczenie, uznaje się również tłumaczenie robocze,
o ile  osoba poddana kontroli drogowej oświadczy, że jest ono zgodne z treścią przedstawianego dokumentu. 

Dopuszczalne jest poruszanie się na Węgrzech pojazdem zarejestrowanym w innym państwie UE przez okres 60 dni w ciągu 6 miesięcy. Przekroczenie okresu używania pojazdu lub niedopełnienie obowiązku zarejestrowania pojazdu na Węgrzech po tym okresie sankcjonuje karą pieniężną.

Samochód leasingowany: należy posiadać umowę leasingową przetłumaczoną na język węgierski. Dokument leasingowy powinien zawierać zezwolenie na opuszczenie kraju, w którym samochód jest zarejestrowany. Brak upoważnienia nie jest karany mandatem, policja ma prawo zatrzymać dokumenty kierowcy i pojazdu do czasu wyjaśnienia  wątpliwości dotyczących pozwolenia na jego użytkowanie.

WYPOSAŻENIE SAMOCHODU

 

Ÿ Obowiązkowe posiadanie apteczki pierwszej pomocy typu „B” z pełnym wyposażeniem i aktualnym terminem ważności. Upływ terminu ważności apteczki jest traktowane jako jej brak i stanowi wykroczenie.

Ÿ Trójkąt ostrzegawczy odblaskowy - obowiązkowy.

Ÿ Linka holownicza i kamizelka odblaskowa – zalecane posiadanie w samochodzie osobowym.

UWAGA: kamizelka powinna być używana przez kierowcę/pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. awarii) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach szybkiego ruchu. W nocy lub przy ograniczonych warunkach widoczności piesi i osoby przebywające na drodze lub na jej poboczu także muszą nosić kamizelki odblaskowe. Brak podlega każe pieniężnej.

Gaśnica w samochodzie osobowym nie jest obowiązkowym wyposażeniem, w pojazdach powyżej dopuszczalnej masy całkowitej 3500 kg jest obowiązkowa.

Przewóz ładunku/bagażu na dachu samochodu  osobowego jest możliwy na zamontowanym bagażniku. Ciężar ładunku nie może przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, a jego maksymalna łączna szerokość  pojazdu i ładunku nie może przekroczyć 2,5 m.

 

Wystające części ładunku należy oznakować tablicami lub chorągiewkami o wymiarach 40x40 cm pomalowanymi w czerwono-białe paski, a w warunkach ograniczonej widoczności lampą w kolorze czerwonym oraz odblaskowymi czerwonymi tablicami.

 

Jeśli samochód osobowy, np. kombi, wyposażony jest w kratę, nie musi być ona wpisana do dowodu rejestracyjnego. Kratka stosowana jest  tylko wtedy, jeżeli samochód osobowy jest zarejestrowany jako dostawczy i kratka służy bezpieczeństwu jazdy. Nie ma znaczenia, czy właścicielem samochodu  jest osoba fizyczna czy przedsiębiorstwo.

 

PRAWO JAZDY

Do prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych na Węgrzech upoważnia jedynie ważne prawo jazdy. Prawo jazdy wystawione przez państwo członkowskie UE jest uznane na zasadzie wzajemności.

 

Prawo jazdy wystawione poza obszarem UE

Dokument powinien być wystawiony zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym z 1968 roku. Należy sprawdzić, czy dane państwo ratyfikowało tę konwencję. Kryterium ważności prawa jazdy jest zawarcie w dokumencie wszystkich wymaganych danych (fotografia, pieczęć i podpisy organów wystawiających, data wystawienia i okres ważności). Jeżeli prawo jazdy nie zostało wystawione zgodnie z ww. konwencją, jej właściciel ma prawo prowadzenia pojazdu wyłącznie od granicy Węgier
do miejsca zakwaterowania oraz od miejsca zakwaterowania do granicy Węgier. Zasada ta obowiązuje wszystkich kierowców i wszystkie kategorie prawa jazdy. Kierowcy samochodów ciężarowych są poza tym zobowiązani do posiadania dokumentów pojazdu, listów przewozowych, ważnych opłat drogowych itd.

Motocykle, skutery, motorowery, quady,

Mogą nimi kierować osoby, które posiadają odpowiednio:  

  • prawo jazdy kategorii AM na pojazdy o pojemności silnika do 50 ccm  i ukończyły 14 lat.
  • prawo jazdy kategorii A1 na pojazdy o pojemności silnika do 125 ccm i ukończyły 16 lat.
  • prawo jazdy kategorii A2 na pojazdy o mocy silnika  35kW (tj. 48 kM) i ukończyły 18 lat.
  • prawo jazdy kategóri A na duże motocykle i ukończyły 24 lata.

ROLLER elektryczny

 

Ÿ nie jest kategorią pojazdu według przepisów ruchu drogowego.

Ÿ jego użytkownik nie posiada pierwszeństwa w ruchu i podlega przepisom dotyczącym pieszych.

 

Przewożenie dzieci na motocyklu

Węgierskie przepisy ruchu drogowego (KRESZ) nie określają ograniczeń wiekowych dotyczących przewożenia dzieci na motocyklu. Dziecko może być przewożone jako pasażer wtedy, jeżeli jego nogi sięgają podnóżków i potrafi się bezpiecznie trzymać. Fabrycznych podnóżków nie wolno przerabiać! Warunkiem przewozu pasażerów na motocyklu jest wpisana do dowodu rejestracyjnego pojazdu możliwość przewozu pasażerów.

Warunkiem przewożenia osób na tylnym siedzeniu motocykla jest także to, by kierujący motocyklem posiadał prawo jazdy dłużej niż 3 lata.

Dozwolone jest przewożenie dzieci na specjalnych dziecięcych siedzeniach, właściwie przymocowanych do tylnego siedzenia motocykla. W tym przypadku dzieci muszą być przypięte do siedzenia pasami bezpieczeństwa. W każdym przypadku pasażerowie motocykli muszą mieć zapięte kaski. Zalecanie jest również noszenie kamizelek odblaskowych.

 

KONTROLA DROGOWA

Ÿ Odmowa wylegitymowania się na żądanie policji skutkuje zatrzymaniem kierowcy do wyjaśnienia.

Ÿ W czasie kontroli drogowej policja nie ma obowiązku zapewniania tłumacza. Natomiast w przypadku przesłuchania czy spisywania protokołu (po wypadku, poważnym zdarzeniu itp.), policja musi zapewnić tłumacza (można ewentualnie zeznawać w innym języku, jeżeli dana osoba wyraża na to zgodę). Koszt pokrywa państwo węgierskie.

 

PARKOWANIE

Ÿ Korzystanie z większości parkingów jest płatne. Większość parkingów podlega samorządom dzielnicowym i miejscowym, różne są rozporządzenia władz terytorialnych dotyczące zasad parkowania i opłat za korzystanie z miejsc parkingowych. Zaleca się dokładne zwracanie uwagi
na parkingowe tablice informacyjne.

Ÿ W dni wolne od pracy i święta na ogół parkowanie jest bezpłatne, ale występują liczne wyjątki: parkingi prywatne, parkingi płatne non stop, niezależnie od dni świątecznych, parkingi w atrakcyjnych turystycznie okolicach.

Ÿ Miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych są oznakowane symbolem międzynarodowym. Karty parkowania wydane osobom niepełnosprawnym w państwach członkowskich organizacji ECMT (Europejska Konferencja Ministrów Transportu) są uznane na terenie Węgier – dotyczy to odpłatnego  parkowania w miejscach publicznych, nie dotyczy parkingów centrów handlowych, prywatnych, organizacyjnych itp. Karta musi być wydana według wzoru UE. Międzynarodowa legitymacja osób niepełnosprawnych upoważnia często do parkowania bez ograniczeń czasowych w miejscach z takimi ograniczeniami.

Ÿ Pojazdy osób niepełnosprawnych mogą też parkować na chodniku, jeżeli pojazd zajmuje maksymalnie połowę szerokości chodnika, dla pieszych pozostaje pas ruchu o szerokości przynajmniej 1,5 metra i maksymalne obciążenie osi ich samochodu nie przekracza 1 tony.

 

ODHOLOWANY SAMOCHÓD

Źle zaparkowany samochód w Budapeszcie może odholować Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság.

Odholowany samochód wyszukać można na https://fori.hu/elszallitott-jarmuvek lub dzwoniąc na numer telefonu (+36 1) 301 76 90

Informacji udzielić może również policja pod numerem telefonu 112 (Straż Miejska informuje o odholowaniu samochodu policje).

OPŁATY DROGOWE - błędy popełniane przy zakupie:

 

Kupujący często mylnie podają dane pojazdu. Np. litera „O” i cyfra „0” są różnymi znakami. W takim przypadku system elektronicznej kontroli opłat drogowych uzna, że opłata dotyczy innego pojazdu. Skutkiem jest nałożenie mandatu.                  

Najczęściej występujące błędy popełniane przy zakupie opłat drogowych i unikanie ich podczas korzystania z sieci dróg płatnych znajdują się na stronie: https://hu-go.hu/articles/article/najbardziej-typowe-bdy-zwizane-z-elektroniczn-opat-drogow#menu

 

 

Kontrola uiszczenia opłaty drogowej

 

Ÿ Kontrola uiszczenia opłaty odbywa się przy pomocy zainstalowanych  stacji kontroli oraz ruchomych urządzeń kontrolnych umieszczonych w pojazdach (bez potrzeby zatrzymania ruchu). Infrastruktura techniczna dokonuje pełnego odczytu danych niezależnie od warunków atmosferycznych, widoczności i bez względu na porę dnia.

 

Ÿ Stacje kontroli rozpoznają i zapisują wszystkie istotne dane  przejeżdżających pojazdów (zdjęcie, znak kraju, numer rejestracji, liczba osi, itd.). Ruchome urządzenia kontrolne różnią się od trwałych stacji tym, że mogą kontrolować pojazdy będące w ruchu w dowolnym punkcie sieci drogowej, w stale
i niespodziewanie zmieniających się okresach czasu i miejscach.

 

Ÿ Na podstawie danych zarejestrowanych za pomocą ww. urządzeń oraz ustalanej na ich podstawie klasy pojazdu można jednoznacznie określić, jaką opłatę dany  pojazd powinien uiścić na danym odcinku.

 

BRAK OPŁATY DROGOWEJ

Skutkiem braku opłaty jest kara grzywny. W przypadku podmiotów/osób zagranicznych karę wymierzoną bez zatrzymania na miejscu można opłacić w późniejszym terminie. Część nałożonych kar przekazywana jest do widnykacji podmiotom zagranicznym, które doliczają swoje opłaty administracyjne.

 

 

ZŁOMOWANIE SAMOCHODU

Złomowanie samochodu możliwe jest tylko w uprawnionej stacji demontażu (regisztrált autóbontó), która wyda świadectwo złomowania (bontási átvételi igazolás). Świadectwo jest warunkiem np. wycofania pojazdu z eksploatacji. Świadectwo jest dokumentem uznawanym w państwach UE – określa to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE z dnia 18 września 2000 r.
w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32000L0053&from=PL

Formalności związane ze złomowaniem/kasacją pojazdu – kategorie pojazdów M1 (samochód osobowy), N1 (mały samochód dostawczy – do 3,5 t) oraz pojazdy trójkołowe nie należące do kategorii trójkołowych pojazdów motorowych – załatwia właściciel pojazdu lub osoba, którą upoważni. Generalnie wymagane są następujące dokumenty:

- dowód rejestracyjny;

- karta pojazdu;

- tablice rejestracyjne;

- inne posiadane dokumentu pojazdu.

Przed dostarczeniem wraku samochodu należy ustalić z zakładem demontażu warunki, termin,  wymagane dokumenty itp.

Należy się sprawdzić, czy dana firma posiada uprawnienia nadane przez Nemzeti Közlekedési Hatóság do wystawienia świadectwa złomowania akceptowanego w Polsce/UE. Świadectwo jest wydawane
w języku węgierskim.

Zakład przetwarzania złomu można wyszukać np. przez internet wpisując np.: regisztrált autóbontó, bontási átvételi igazolás, roncsautó átvétel.

{"register":{"columns":[]}}