W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej 2022

24.03.2022

W dniu 24 marca br., tradycyjnym Dniu Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, w Győr - mieście, gdzie narodził się pomysł upamiętnienia przyjaźni pomiędzy Polską i Węgrami, pomiędzy Polakami i Węgrami - odbyła się polsko - węgierska uroczystość.

Flaga Polski i Węgier

Wydarzenie zorganizowane przez lokalny Samorząd Narodowości Polskiej przy pomniku Przyjaźni Polsko – Węgierskiej zostało uznane za oficjalne tegoroczne obchody Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej na Węgrzech. Wśród gości byli m.in. Pani Elza Pergel, wiceburmistrz Győr, Pani Ewa Słaba Rónay, Rzecznik Narodowości Polskiej przy Zgromadzeniu Narodowym Węgier, Pani Maria Felföldi, Przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Narodowości Polskiej, Pan Piotr Kolonics, Przewodniczący Samorządu Narodowości Polskiej w Győr, polonijny Chór Akord, przedstawiciele Polonii z Esztergom i Budapesztu oraz węgierscy przyjaciele.

W trakcie uroczystości Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie, Pan Andrzej Kalinowski wręczył Pani Joannie Anisji Walawskiej Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi
w społecznej działalności polonijnej. Pani Walawska przed ponad trzema dekadami zaangażowała się w społeczną działalność propolską i polonijną w m. Győr. Była jedną z pierwszych i zarazem najważniejszych osób, które zakładały struktury formalne środowiska polskiego i polonijnego w mieście: Oddział Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema (obecne Polskie Stowarzyszenie Kulturalnym im. Jana Sobieskiego) oraz miejscowy Samorządem Narodowości Polskiej, w którym pełniła funkcję radnego. Dzięki jej zaangażowaniu i działaniom społeczność polska i polonijna w Győr otrzymała siedzibę, którą wykorzystuje do dnia dzisiejszego. Pomysłem Pani Walawskiej jest również Festiwalu Muzyki Polskiej dla dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół muzycznych, który poświęcony jest przede wszystkim polskiej muzyce klasycznej oraz konkursu dla początkujących utalentowanych młodych muzyków i jednocześnie prezentuje polską kulturę. Festiwal odbywa się z w okresie obchodów Święta Niepodległości 11 Listopada, co dodatkowo podkreśla obchody odzyskania przez Polskę niepodległości oraz kształtuje wizerunek Polski w świadomości odbiorców festiwalu.

Pani Walawska angażowała się również w zachowanie śladów polskiej historii oraz miejsc spoczynku polskich żołnierzy i uchodźców cywilnych w mieście. Uczestniczył w organizacji działań upamiętniających polską historię i związki polsko – węgierskie oraz promujących polską muzykę klasyczną i ludową. Współpracowała przy tym również z władzami samorządowymi.

Swoją postawą i działalnością przyczyniła się do kształtowania pozytywnego wizerunku Polski na Węgrzech oraz integrowania i aktywizowania środowiska polonijnego. Pani Walawska za swą długoletnia aktywną działalności na rzecz Polonii i polskości na Węgrzech w pełni zasłużyła na uhonorowanie.

Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej obchodzono również m.in. w Nyíregyháza, Egerze, Miszkolcu, Békéscsaba, Vészprem i kilku dzielnicach Budapesztu.

{"register":{"columns":[]}}