Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
23.03.2021
Obchodzimy dziś Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni obu narodów została przyjęta 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier. Cztery dni później, 16 marca 2007 r. taką uchwałę przez aklamację podjął Sejm RP.
Od tego czasu co roku miasta Polski i Węgier są naprzemiennie gospodarzami święta przyjaźni pomiędzy naszymi krajami i narodami z udziałem prezydentów obu państw. Tegoroczne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej miały odbyć się w Bochni, ale po raz kolejny pandemia koronawirusa uniemożliwiła zorganizowanie tego święta.
Wspólnie z Ambasadą Węgier w Warszawie przygotowaliśmy i prezentujemy równocześnie na stronach obu Placówek okolicznościowe przemówienia Pani Ambasador Orsolyi Zsuzsanny Kovacs i Pana Ambasadora Jerzego Snopka, a także fotografie z uroczystości składania kwiatów pod identycznymi pomnikami Henryka Sławika i Józsefa Antalla – wspólnych bohaterów wojennych symbolizujących polsko-węgierską przyjaźń i solidarność – w Warszawie i Budapeszcie.
Wideo
Drodzy Przyjaciele Węgierscy,
Drodzy Rodacy,
Świętujemy dzisiaj Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Od połowy XIX wieku twórcy kultury i badacze dziejów po obu stronach Karpat zastanawiają się nad niezwykłym fenomenem, jakim jawi się wielowiekowa przyjaźń Polaków i Węgrów. Najbardziej poruszające świadectwa tej szczególnej więzi duchowej pochodzą z czasów nowszych. Wyraziła się ona nade wszystko w aktach zbiorowej empatii i daleko posuniętej, można powiedzieć - ofiarnej, solidarności. Powszechność postaw polonofilskich na Węgrzech w XIX wieku, co znalazło odbicie także w ówczesnej poezji węgierskiej, masowy udział Polaków w węgierskich walkach wolnościowych 1848/49 roku, przyjęcie przez Węgrów stu kilkudziesięciu tysięcy uchodźców polskich w okresie II wojny światowej, wszechstronne poparcie Polaków dla węgierskiego Października 1956 roku to kolejne stacje na długim szlaku przyjaźni obu narodów.
Czy jej przesłanki i antecedencje, a także wcześniejsze świadectwa, można znaleźć w wiekach dawnych? Odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco. Zasób faktów i argumentów, które by za tym przemawiały, jest bardzo bogaty. Fundamenty zostały położone u zarania wspólnych dziejów.
W aktualnej sytuacji politycznej Polska i Węgry są m.in. rzecznikami chrześcijaństwa na forum europejskim. Biorą je w obronę jak wówczas, gdy stanowiły dlań tarczę obronną.
O dawnych źródłach i tradycjach przyjaźni polsko-węgierskiej warto pamiętać. Dziś – po kolejnych doświadczeniach wzajemnej solidarności, które przyniosły ostatnie dwa stulecia – obejmuje ona całe spektrum życia społecznego: kulturę, gospodarkę, politykę. Opiera się przy tym na wyjątkowo trwałych fundamentach: wzajemnej życzliwości i sympatii naszych narodów. Jest wartością autentyczną, zakorzenioną głęboko w duszach Polaków i Węgrów. Czyni to przyjaźń polsko-węgierską odporną na konsekwencje zmiennych koniunktur politycznych.
Jako ambasador RP i człowiek, któremu dobro naszych narodów bardzo leży na sercu, z wielką radością i satysfakcją obserwuję wszelkie przejawy lokalnej współpracy utwierdzającej i stymulującej naszą przyjaźń. Można by tu podać wiele przykladów.
Kończąc, chciałbym wszystkim Przyjaciołom Węgierskim złożyć mój skromny – ale od serca – podarek, a mianowicie moją węgierską (proszę wybaczyć!) wersję sławnego przysłowia. Chodziło mi przede wszystkim o zachowanie występującego w polskim oryginale przeświadczeniu o łączących nas więzach krwi:
Lengyel, Magyar két jó testvér,
Kering bennük közös seb -vér,
Együtt sirnak és mulatnak,
Szeretői szabadságnak!
Niech Bóg błogosławi Polskę i Węgry!
*
Z okazji tegorocznego Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Pan Ambasador Jerzy Snopek i Pani Katarzyna Ratajczak-Sowa Kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego złożyli kwiaty na grobie niedawno zmarłego ks. biskupa Györgya Snella, sufragana archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej, proboszcza Bazyliki św. Stefana, wielkiego przyjaciela Polski i Polaków.
Poza tym na stronach internetowych naszej Placówki zamieszczamy:
- oryginalny filmowy reportaż Batory Express
Jest to film o polsko – węgierskim projekcie kulturalnym i objazdowej galerii w Nysce. Reportaż powstał w 2011 roku z okazji przekazania prezydencji UE oraz dziesięciolecia Centrum Węgierskiego w Krakowie. Interdyscyplinarny program kulturalny został zorganizowany, aby rozpocząć dyskusję o “Wspomnieniach i przyszłości przyjaźni dwóch narodów”. Objazdowa galeria w polskiej Nysce zawitała do pięciu węgierskich (Budapeszt, Pécs, Szeged, Debreczyn, Miskolc) oraz dziewięciu polskich miast (Tarnów, Nowy Sącz, Katowice, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Poznań, Wrocław, Kraków), by zbierać oraz prezentować fotografie i narracje związane z bratnim krajem.
Nazwa projektu odnosi się z jednej strony do fundacji Cracovia Express, dzięki której powstało Centrum Węgierskie w Krakowie, z drugiej do istniejącego przez długie lata pociągu Batory, który zapisał się w pamięci jako, obok autostopu, kultowy środek transportu między Węgrami a Polską. Projekt Batory Express, który umożliwiał wymianę międzykulturową szczególnie w latach 60-tych i 70-tych, służył jako platforma, która pozwoliła ponownie odkryć się “bratankom”.
Projekt rozpoczął się 23 marca 2011 r. w dniu przyjaźni polsko-węgierskiej i zakończył się 30 czerwca w Warszawie, w dzień oficjalnego przekazania prezydencji w UE.
- fotografię tablicy pamiątkowej prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako inicjatora (obok ówczesnego prezydenta Węgier) corocznych Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego, który – wespół z prezydentem Węgier Laszló Sólyomem – wprowadził w życie uchwałę obu Parlamentów o utworzeniu dorocznego Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Tablica powstała z inicjatywy Ambasadora RP Jerzego Snopka, który zgłosił ten pomysł publicznie na początku 2017 roku podczas zebrania komitetu organizacyjnego Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprém. Burmistrz tego miasta Gyula Porga zaaprobował ten pomysł. Po długich działaniach związanych z realizacją projektu tablica, autorstwa wybitnego rzeźbiarza Michała Wiśniosa, powstała rok temu i miała być uroczyście odsłonięta w kwietniu (10. rocznica śmierci L. Kaczyńskiego) albo w czerwcu 2020, ale na przeszkodzie stanęła pandemia.
Tablica powstała dzięki wsparciu finansowemu ze strony Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ofiarnej współpracy władz samorządowych miasta Veszprém z burmistrzem Gyulą Porgą na czele oraz dzięki zaangażowaniu Hanny Kövesdi, przewodniczącej tamtejszej organizacji polonijnej.
Uroczyste odsłonięcie tablicy planowane jest na maj albo czerwiec 2021 w Veszprém, w parku, który otrzyma nazwę Park Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
- tekst i zapis melodyczny Hymnu polsko-węgierskiego powstałego w 1939 roku, wydobytego z zapomnienia przez konsula Ambasady RP w Budapeszcie Andrzeja Kalinowskiego.
1. Hymn polsko-węgierski
Autorem zarówno słów, jak i muzyki jest Janos Huszar, którego bliższe poznanie wymaga dodatkowych badań. Oryginalny tekst podajemy za odnalezionym źródłem także w dołączonym przekładzie polskim.
2. Pieśń polsko-węgierska ze słowami Kazimierza Lubeckiego i muzyką Stanisława Bursy. Kazimierz Lubecki (1880-1939) to bardzo interesująca – niestety, zapomniana – postać, autor m.in. książki zatytułowanej Przyjaźń polsko-węgierska, która ponad sto lat temu ukazała się również na Węgrzech.
*
Na prośbę burmistrza Székesfehérvár dr. Andrása Cser-Palkovicsa Pan Ambasador Jerzy Snopek napisał również dłuższe przemówienie dla uczczenia Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Udzielił także – wspólnie z Małżonką Martą Gedeon – wywiadu telewizji Duna
Ponadto dzisiaj, 23 marca, o godzinie 21.00 zostanie wyemitowana przez Mária Rádió rozmowa o papieżu św. Janie Pawle II, którą uczniowie jednego z liceów w Győr przeprowadzili z Panem Ambasadorem Jerzym Snopkiem.
Zdjęcia wykonał: Eugeniusz Stolarek
Materiały
hymn_pl-huhymn_pl-hu.PNG 0.62MB pieśń polsko-węgierska
pieśń polsko-węgierska.PNG 0.68MB Pamiątkowa tablica ku czci byłego Prezydenra RP Lecha Kaczyńskiego
-806337120_20210322_121728_2757104_resized.jpg 1.77MB