W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kwiecień 2023 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

05.05.2023

Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń w Ambasadzie RP w Budapeszcie w kwietniu 2023 roku.

Wydarzenia Ambasady RP w Budapeszcie w kwietniu 2023

5 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek wystąpił w panelu dyskusyjnym ambasadorów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz węgierskiej wiceminister szpraw zagranicznych i handlu Krisztiny Varju podczas pierwszego dnia konferencji Mobilising Visegrad 4 Youth, organizowanej w Győr przez College for Advanced Studies of Diplomacy in Practice (CASDP) – organizację studencką działającą na budapeszteńskim Uniwersytecie Corvinus. Rozmowa dotyczyła przeszłości, teraźniejszości i przyszłości współpracy wyszehradzkiej, także w kontekście obecnej sytuacji w regionie, Europie i na świecie oraz wpływu różnic w postawach wobec wojny na Ukrainie na funkcjonowanie V4. Inicjatywę wsparły także Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki i węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu.

5 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek spotkał się dziś z podsekretarz stanu ds. polityki klimatycznej w ministerstwie Energii Daniellą Deli celem omówienia kwestii dotyczących polityki klimatycznej Polski i Węgier.

10 kwietnia, w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej, ambasador Sebastian Kęciek wraz z konsulem RP Andrzejem Kalinowskim złożyli wieńce pod pomnikiem Memento Smoleńsk w dzielnicy Budapesztu – Budafok. W upamiętnieniu tragedii smoleńskiej wzięli udział m.in. przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, pomysłodawca stworzenia tego miejsca pamięci Zsolt Németh, dyrektor Departamentu Obrony Kancelarii Prezydenta gen. István Kun Szabó oraz burmistrz XXII dzielnicy Ferenc Karsay.

12 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w dyskusji z uznanym historykiem i polonistą Miklósem Mitrovitsem na temat relacji polsko-węgierskich, agresji Rosji na Ukrainę, polskiej polityki bezpieczeństwa, a także współpracy w ramach V4 i NATO. W odniesieniu do stosunków polsko-węgierskich podkreślił, że „przyjaźń nie oznacza jednomyślności, ale zobowiązuje nas do szukania punktów wspólnych”, a także do szukania wspólnych rozwiązań m.in. w zakresie dywersyfikacji źródeł energii. Wskazał także, że fundamentem, na którym powinniśmy budować nasze długoterminowe stosunki są dobre relacje międzyludzkie, które stają także przed wieloma wyzwaniami, w tym także możliwością prezentowania stanowiska Polski i polskiego społeczeństwa względem kluczowych wydarzeń w istotnych mediach węgierskich.

15 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek wraz z konsulem RP Andrzejem Kalinowskim złożyli wieniec pod Pomnikiem Męczenników Katynia w III dzielnicy Budapesztu – Óbudzie. Wraz z burmistrz dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy Urszulą Kierzkowską, burmistrzem III dzielnicy Budapesztu László Kissem, a także przedstawicielami Polonii oddali hołd ponad 22 tysięcy jeńców wojennych zamordowanych przez żołnierzy sowieckich w 1940 roku. Ambasador oddał cześć pod tablicą upamiętniającą Andrzeja Przewoźnika – kuratora pamięci i wielkiego przyjaciela Węgier, który zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

17 kwietnia w Budapeszcie, w Parlamencie spotkali się przewodniczący komisji ds. Unii Europejskiej parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie zorganizowane zostało przez Zgromadzenie Krajowe Węgier. Wzięły w nim udział delegacje Sejmu i Senatu RP z wicemarszałek wyższej izby polskiego parlamentu Gabrielą Morawską-Stanecką. Ambasadę RP w Budapeszcie podczas spotkania reprezentowali ambasador Sebastian Kęciek i kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa. Parlamentarzyści rozmawiali o bieżących sprawach europejskich, w tym o możliwych zadaniach dla kolejnej trójki prezydencji unijnej, a także o kwestiach energetycznych, w kontekście tzw. zielonej transformacji. Dzień później ambasador Sebastian Kęciek i kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa spotkali się z delegacjami Sejmu i Senatu w siedzibie Ambasady RP w Budapeszcie.

19 kwietnia, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, ambasador Sebastian Kęciek złożył w Budapeszcie kwiaty pod pomnikiem Henryka Sławika i Józsefa Antalla, którzy uratowali ponad 5 tys. Żydów na Węgrzech.

23 kwietnia ambasador Kęciek Sebastian otworzył obchody jubileuszu 30-lecia założenia Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pod wezwaniem św. Wojciecha. Przed rozpoczęciem uroczystego koncertu Przemyskiej Orkiestry Kameralnej w budapeszteńskiej bazylice św. Stefana odczytał list, jaki z tej okazji przekazał uczestnikom jubileuszu pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak. Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentował zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Zbigniew Ciosek. Ambasador tego samego dnia wydał też uroczysty obiad w siedzibie Ambasady RP w Budapeszcie dla uczestników obchodów.

27 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z ambasadorem USA na Węgrzech Davidem Pressmanem. Rozmawiali na temat kwestii bilateralnych, regionalnych i globalnych. Rosyjska agresja na Ukrainę była oczywiście jedną z najważniejszych poruszanych kwestii.

28 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w spotkaniu goszczącego z trzydniową wizytą na Węgrzech papieża Franciszka z przedstawicielami władz państwowych, organizacji pozarządowych oraz korpusem dyplomatycznym w byłym klasztorze karmelitów, obecnej siedzibie premiera na Wzgórzu Zamkowym. Ambasador wraz z rodziną, na zaproszenie nuncjusza apostolskiego na Węgrzech Michaela Banacha, wziął udział w krótkim indywidualnym spotkaniu z papieżem w budapeszteńskiej nuncjaturze. W imieniu społeczności polonijnej przekazał Franciszkowi obraz z kolekcji Zofii i Magdaleny Forteckich, których wystawa malarstwa na szkle dostępna jest do końca maja w instytucie Polskim w Budapeszcie. 30 kwietnia ambasador wziął udział w uroczystej mszy celebrowanej przez papieża na stołecznym placu Lajosa Kossutha, przed Parlamentem.

{"register":{"columns":[]}}