W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kwiecień 2024 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

06.05.2024

Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń w Ambasadzie RP w Budapeszcie w kwietniu 2024 roku.

Budynek Ambasady RP w Budapeszcie

4 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w dyskusji na temat przyszłości Grupy Wyszehradzkiej w ramach ceremonii otwarcia College of Visegrád+, zorganizowanej przez Narodowy Uniwersytet Służby Publicznej (NKE) w Budapeszcie.

6 kwietnia konsul RP Andrzej Kalinowski wziął udział w uroczystościach upamiętniających 175. rocznicę zwycięstwa wojsk węgierskich nad austriackimi w bitwie pod Isaszeg. Znaczącą rolę w węgierskim zwycięstwie miał Legion Polski, dowodzony przez generała Józefa Wysockiego. Konsul złożył w imieniu ambasady kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą generałowi Wysockiemu i Legionowi Polskiemu. W imieniu środowiska polonijnego kwiaty złożyła delegacja Samorządu Narodowości Polskiej z Gödöllő. Wartę honorową w historycznych mundurach wystawiła grupa rekonstrukcji historycznych Legion Wysockiego na Węgrzech.

10 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek i attaché obrony płk Sławomir Mnitowski złożyli wieńce pod pomnikiem Memento Smoleńsk w XXII dzielnicy Budapesztu - Budafok, z okazji 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W uroczystości upamiętniającej 96 ofiar katastrofy polskiego samolotu rządowego wzięli udział m.in. przewodniczący komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Németh oraz burmistrz XXII dzielnicy Ferenc Karsay.

12 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w targach branży budowalnej Construma w Budapeszcie, gdzie swoje produkty i usługi prezentowały także polskie firmy. Ambasador przywitał uczestników Polsko-Węgierskiego Forum Zrównoważonego Rozwoju, zachęcając do wzmacniania dwustronnych relacji gospodarczych.

12 kwietnia, upamiętniając przypadający dzień później Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ambasador Sebastian Kęciek wygłosił przemówienie podczas uroczystości przy Pomniku Katyńskim w III dzielnicy Budapesztu – Óbudzie. Po wydarzeniu, na którym mowy ku czci poległych ofiar wygłosili również burmistrz dzielnicy Laszló Kiss oraz zastępca burmistrza partnerskiej dzielnicy Bemowo w Warszawie Jakub Gręziak, ambasador wraz z attaché obrony płk. Sławomirem Mitowskim oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Dominiką Teske złożyli wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej, znajdującym się w Parku Męczenników Katynia (Katyini mártírok parkja).

16 kwietnia w ambasadzie Czech w Budapeszcie został zorganizowany panel dyskusyjny z okazji 25-lecia wstąpienia Polski, Czech i Węgier oraz 20-lecia Słowacji do NATO. To wspólna inicjatywa ambasad Czech, Polski i Słowacji w węgierskiej stolicy. Ambasadorowie tych trzech krajów oraz reprezentant węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu wystąpili z przemówieniami inauguracyjnymi, a po nich głos zabrali eksperci z czterech think-tanków reprezentujących wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowa dotyczyła stosunku państw V4 do NATO i tego, jaką rolę mogą i powinny odgrywać kraje naszego regionu w ramach Sojuszu.

18 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z rozpoczynającą misję w Budapeszcie ambasador Japonii na Węgrzech Hikariko Ono.  

19 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z ministrem ds. Unii Europejskiej Jánosem Bóką w celu omówienia spraw związanych z nadchodzącymi rotacyjnymi prezydencjami Węgier i Polski w Unii Europejskiej.

21 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek i attaché obrony płk Sławomir Mnitowski na zaproszenie konsula honorowego RP w Segedynie Karola Biernackiego oraz biskupa rzymskokatolickiej diecezji Segedyn-Csanád László Kiss-Rigó wzięli udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem zbrodni katyńskiej w Segedynie.

22 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek wygłosił mowę powitalną podczas konferencji "Towards a stable future adapting to the new order", zorganizowanej na Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej (NKE) w Budapeszcie.

22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi otwarto w Kőszeg wystawę plenerową o polskich parkach narodowych, przygotowaną przez Ambasadę RP w Budapeszcie, we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną (POT). To już kolejne miasto - po Budapeszcie i  Veszprém - gdzie pokazywana jest ta wystawa. 24 plansze przedstawiające wszystkie polskie parki narodowe zawisły na ogrodzeniu Domu Kultury im. Jánosa Brennera i będzie można je oglądać przez dwa miesiące.

24 kwietnia w węgierskim parlamencie odbyło się spotkanie polsko-węgierskich grup parlamentarnych z obu krajów. Obradom przewodniczyli szefowie obu grup: wiceprzewodniczący Zgromadzenia Krajowego Węgier János Latorcai oraz poseł Marek Kuchciński. Ambasadę RP w Budapeszcie reprezentował ambasador Sebastian Kęciek. Polska delegacja zwiedziła również wystawę plakatów „Polak, Węgier, do plakatu!” w Instytucie Polskim w Budapeszcie.

24 kwietnia w Budapeszcie upamiętniono 100. rocznicę śmierci zasłużonego budowniczego polskiego pochodzenia Szilárda Zielinskiego - inżyniera budownictwa, pioniera budownictwa żelbetowego na Węgrzech, profesora Uniwersytetu Technicznego w Budapeszcie. Według jego projektów powstały m.in. tzw. most Zielinskiego w parku miejskim Városliget w Budapeszcie (konstrukcja żelazna, 1895–1896), mosta Árpáda w Ráckeve (1897, zbombardowany w czasie II wojny światowej), most Nišava w serbskim Nišu (1901), pierwszy żelbetowy most kolejowy na Węgrzech, na linii między Debreczynem a Satu Mare (1903), wieże ciśnień na Wyspie Małgorzaty w Budapeszcie (1909-1911), w dzielnicy Kőbánya w Budapeszcie (1903), na Szwabskiej Górze (Svábhegy), także w Budapeszcie (1913), w Segedynie (1903-1904). W imieniu Ambasady RP w Budapeszcie wiązankę biało-czerwonych kwiatów złożył konsul RP Andrzej Kalinowski.

26 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w zorganizowanym przez belgijską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej śniadaniu szefów misji państw UE z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Péterem Szijjártó.

26 kwietnia ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w spotkaniach szefa gabinetu Prezydenta RP Marcina Mastalerka z ministrem spraw zagranicznych i handlu Péterem Szijjártó oraz dyrektorem politycznym premiera Balázsem Orbánem. Minister Mastalerek gościł w Budapeszcie na konferencji środowisk konserwatywnych CPAC Hungary.

{"register":{"columns":[]}}