W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Maj 2024 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

04.06.2024

Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń w Ambasadzie RP w Budapeszcie w maju 2024 roku.

Budynek Ambasady RP w Budapeszcie

3 maja ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w wydarzeniu otwierającym międzynarodową konferencję w 80 rocznicę transportu węgierskich Żydów do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, zorganizowaną przez stowarzyszenie Marsz Żywych i Związek Węgierskich Gmin Wyznaniowych Żydowskich (MAZSIHISZ). W swoim wystąpieniu przybliżył uczestnikom wydarzenia działalność polskich dyplomatów ratujących Żydów m.in. Henryka Sławika, Konstantego Rokickiego i Aleksandra Ładosia, którzy narażając swoje życie nieśli pomoc potrzebującym.

3 maja w Egerze miejscowy Samorząd Narodowości Polskiej zorganizował spotkanie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Jej elementem była lekcja historii, w ramach której o znaczeniu Konstytucji 3 Maja opowiadał konsul RP Andrzej Kalinowski. We współpracy z Polskim Instytutem Badawczym i Muzeum z Budapesztu zaprezentowano wystawę „Izabela Jagiellońska i jej rodzina”.

6 maja ambasador Sebastian Kęciek wygłosił na Katolickim Uniwersytecie im. Petera Pázmánya w Budapeszcie (PPKE) wykład „Miejsce Polski i Europy w zmieniającym się świecie w kontekście geopolitycznych wyzwań”. Po wykładzie ambasador spotkał się z wykładowcami polonistyki pod przewodnictwem dziekana dr. Nándora Bihera i prodziekana ds. kontaktów zagranicznych dr. Balázsa Majora. Rozmawiano o wyzwaniach związanych ze spadkiem atrakcyjności kierunków filologicznych.

8 maja, w przeddzień Dnia Europy, ambasador RP na Węgrzech Sebastian Kęciek zorganizował robocze spotkanie z okazji 20. rocznicy rozszerzenia Unii Europejskiej, w tym o Polskę i Węgry. Przemówienie otwierające wygłosił przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Németh. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, w tym ambasadorów krajów UE a także krajów kandydatów do członkostwa, think-tanków oraz pracowników węgierskiej administracji publicznej.

8 maja na zaproszenie ambasadora Sebastiana Kęcieka oraz konsula Andrzeja Kalinowskiego w Ambasadzie RP odbyło się świąteczne spotkanie przedstawicieli węgierskiej Polonii z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Spotkanie to było okazją do wręczenia pani Izabelli Darskiej-Havasi przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także państwu Jadwidze Floriańskiej i Ödönowi Rittenbacherowi oraz państwu Elżbiecie Mielnickiej-Szunyoghy i Jánosowi Szunyoghy Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanych również przez Prezydenta RP. W spotkaniu udział wzięli członkowie władz organizacji polonijnych oraz przedstawiciele samorządów narodowościowych.

9 maja ambasador Sebastian Kęciek i konsul Andrzej Kalinowski złożyli wizytę w Nyíregyháza, gdzie spotkali się z burmistrzem miasta Ferencem Kovácsem oraz żupanem komitatu Szabolcs-Szatmár-Bereg Istvánem Románem. Podczas wizyty w Nyíregyháza państwo Wiesława Osińska-Bárkányi i Tamás Bárkànyi otrzymali Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznany przez Prezydenta RP.

10 maja ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z grupą naukowców i ekspertów, którzy przyjechali do Budapesztu w ramach projektu Centrum Badawczego Inicjatywy Trójmorza, realizowanego przez Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pod przewodnictwem prof. Agnieszki Orzelskiej-Stączek. Projekt ma na celu zapoznanie się z opiniami węgierskich decydentów i ekspertów w kwestii Inicjatywy Trójmorza i zlokalizowane potencjalnych obszarów współpracy pomiędzy Polską a Węgrami. Na spotkaniu obecni byli również dyplomaci placówki – I sekretarz Marcin Bobiński i II sekretarz Olga Szczeblewska-Marcinek oraz Miklós Mitrovits, polonista, wykładowca Narodowego Uniwersytetu Służby Publicznej (NKE), reprezentujący organizatorów wizyty ze strony węgierskiej.

14 maja Ambasada RP w Budapeszcie i Krajowa Izba Gospodarki Morskiej zorganizowały drugą edycję Polskiego Dnia Morza, której celem była promocja polskich portów na Węgrzech. Wydarzenie otworzyła kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa. Wśród gości obecni byli m.in. przedstawiciele Węgierskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, mediów, węgierskich firm logistycznych i spedycyjnych. W trakcie wydarzenia zostały zaprezentowane możliwości transportowe i przeładunkowe m.in. Portu Gdynia, Portu Szczecin-Świnoujście, Polskiej Żeglugi Bałtyckiej - Polferries czy terminalu Baltic Hub. Osobny panel poprowadzili przedstawiciele Ośrodka Studiów Wschodnich, prezentując zagadnienia dotyczące gospodarczych i transportowych powiązań między Polską a Węgrami.

14 maja na spotkaniu prezydenta Węgier Tamása Sulyoka z korpusem dyplomatycznym ambasadę RP w Budapeszcie reprezentowała kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa.

17 maja ambasador Sebastian Kęciek odbył kurtuazyjne spotkanie z Boglárką Illés, nowo powołaną sekretarz stanu ds. relacji dwustronnych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu. Wiceminister Illés jest także posłanką i członkinią Węgiersko-Polskiej Grupy Przyjaźni w węgierskim parlamencie.

23 maja Budapeszcie wręczono nagrody Pro Cultura Minoritatum Hungariae, której tegorocznym laureatem reprezentującym narodowość polską został Géza Cséby – pisarz, poeta, tłumacz polskiej literatury pięknej na język węgierski, historyk literatury, kulturoznawca, wieloletni dyrektor Domu Kultury w Keszthely, były konsul honorowy RP w Keszthely. Nagroda Pro Cultura Minoritatum  Hungariae przyznawana jest osobom wywodzącym się z kręgów mniejszości narodowych i etnicznych, które wnoszą duży wkład w kulturę Węgier. Ustanowiona została w 2005 roku przez Instytut Kultury Węgierskiej, obecnie przyznawana jest przez Kancelarię Premiera. Na uroczystości wręczenia nagród Ambasadę RP reprezentowali ambasador Sebastian Kęciek oraz konsul Andrzej Kalinowski.

24 maja ambasador Sebastian Kęciek wziął udział – wraz z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Péterem Szijjártó – w uroczystości na placu budowy fabryki wełny szklanej w Szerencs, która powstaje we współpracy polskiego producenta chemii budowlanej Selena Group oraz węgierskiego producenta materiałów budowlanych Masterplast.

{"register":{"columns":[]}}