W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięć ofiar katastrofy 10 kwietnia 2010 r. w XXII. dzielnicy

10.04.2020

W X rocznicę tragedii smoleńskiej Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie Pan Jerzy Snopek wraz z Małżonką oddali hołd ś.p. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu, Pierwszej Damie oraz towarzyszącym im osobom. Wieniec w biało-czerwonych barwach złożono przy pomniku Memento Smoleńsk w Budapeszcie.

Budafok

Wystawienie pomnika Memento Smoleńsk poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej jest wspaniałym gestem przyjaźni polsko-węgierskiej. Inicjatorem ufundowania pomnika jest Zsolt Németh (przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych) przy wsparciu premiera Viktora Orbána i Samorządu dzielnicy Budafok-Tétény oraz zaangażowaniu Ambasadora RP Jerzego Snopka.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w dniu 6 kwietnia 2018 roku z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego, Prezesa PiS Posła Jarosława Kaczyńskiego, ministra Jacka Sasina oraz premiera rządu węgierskiego Viktora Orbána. Obecni byli równiez m.in. wicemarszałek Zgromadzenia Narodowego Węgier János Latorcai, były Nadburmistrz m. st. Budapesztu István Tarlós, burmistrz dzielnicy Budafok-Tétény Ferenc Karsay.

Pomnik znajduje się na terenie XXII dzielnicy Budapesztu Budafok-Tétény, pomiędzy ulicą Hajó a Dunajem. Centralnym elementem pomnika jest kopiec o średnicy 12 m i wysokości 1,5 m symbolizujący grób. Na szczycie kopca znajdują się dwa wbite w siebie ostrosłupy wykonane z czarnego granitu, symbolizujące gwoździe przebijające dłonie Chrystusa i nawiązujące do gwoździ wbitych w trumnę. Przebicie jest symbolem tragedii, krzyża, samolotu, oznacza też, że Polska nie otrząsnęła się z jednej tragedii, a już doświadczyła kolejnej. Matowe ślady gałęzi drzew na powierzchni marmuru rozdrabniają i dewastują formę, co odzwierciedla katastrofę. Pod krzyżem ułożono motyw drzewa z czarnego marmuru nawiązujący do roli drzew w katastrofie oraz do lasu katyńskiego. Spod krzyża rozciąga się ścieżka ułożona z płyt kamiennych w kolorze białym i czerwonym, symbolizując polskie barwy narodowe. Następnie czarna gałąź stopniowo zmienia się w zieleń i łączy z poprzednimi kolorami, tworząc flagę węgierską. Trójkolorowy pas prowadzi przez bramę. Otwarta brama złożona z dwóch wydłużonych ku górze i obejmujących się elementów jest symbolem przyjaźni Węgier do narodu polskiego i jego historycznego przyjęcia oraz symbolem narodzin ukojenia po tragedii. Elementami pomnika są również dwie prostokątne czarne tablice, z których jedna zawiera historię tragedii smoleńskiej, a druga listę ofiar. Pośrodku „pnia drzewa” znajduje się płaskorzeźba z wizerunkiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Autorem pomnika jest węgierski artysta Sándor Gyula Makoldi.

 

Na zdjęciu: od lewej Zsolt Nemeth, przewodniczący Komisji Zagranicznej Parlamentu, Ambasador Jerzy Snopek wraz z Małżonką, Joanna Urbańska, Dyrektor Instytutu Polskiego, Agota Jakab, Przewodniczaca Polskiego Samorządu Narodowościowego XXII Dzielnicy, Ferenc Karsay burmistrz XXII Dzielnicy

{"register":{"columns":[]}}