W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc dla sześciu państw Bałkanów Zachodnich

28.05.2020

We wtorek 26 maja br. wyruszył z Warszawy transport z polską pomocą dla sześciu państw Bałkanów Zachodnich – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii. Polska pomoc, na którą składa się ponad 60 tys. litrów płynu do dezynfekcji powierzchni i rąk oraz 600 tys. maseczek chirurgicznych (w sumie niemal 70 ton towaru), trafiło do szpitali i najbardziej potrzebujących osób w całym regionie.

Pomoc odpowiada na aktualne zapotrzebowanie państw odbiorców pomocy, zgłoszone m.in. w ramach Euroatlantyckiego Centrum Reagowania w Sytuacji Katastrof (EADRCC) NATO (w przypadku Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry i Macedonii Północnej).

Przekazywana pomoc jest symbolicznym wyrazem międzynarodowej solidarności Polski w kontekście walki z pandemią COVID-19 i jej negatywnymi skutkami społeczno-gospodarczymi. Od początku pandemii Polska podkreśla znaczenie współpracy międzynarodowej. Naszym moralnym obowiązkiem jest wykazywanie się solidarnością i niesienie pomocy innym w tym trudnym czasie. Wcześniej Polska przekazała już pomoc w kontekście walki z COVID-19 m.in. Włochom, Hiszpanii, państwom Partnerstwa Wschodniego, ze szczególnym uwzględnieniem Białorusi i Ukrainy, czy też jałmużnikowi papieskiemu. Planowane są też kolejne działania pomocowe.

Pandemii koronawirusa towarzyszy nasilenie ataków cybernetycznych i kampanii dezinformacyjnych ze strony państw trzecich. Pojawia się wiele fałszywych narracji dot. rzekomego braku zdolności poszczególnych państw i instytucji do zarządzania kryzysem oraz podważających solidarność Zachodu, głównie NATO i UE. Większość z nich jest przekazywana przez kanały prokremlowskie, a następnie powielana przez często nieświadome prawdy media międzynarodowe. W początkowych etapach pandemii również Polska padła ofiarą dezinformacji i musiała prostować nieprawdziwe informacje, m.in. o rzekomej konfiskacie przez polskie służby celne środków ochrony indywidualnej zakupionych przez inne państwa. Skuteczne przeciwstawianie się tym atakom wymaga ścisłej kooperacji ze strony państw sojuszniczych w ramach NATO oraz państw członkowskich UE. W przypadku Bałkanów Zachodnich, to Unia Europejska i jej państwa członkowskie są zdecydowanie największymi dawcami pomocy, również w kontekście pandemii COVID-19, wbrew pojawiającym się czasem narracjom lansowanym przez państwa trzecie.

Polska pomoc humanitarna dla Bałkanów Zachodnich jest potwierdzeniem znaczenia, jakie przywiązujemy do przyjacielskich relacji z państwami regionu, które uległy w ostatnich latach dalszej intensyfikacji. 

Polska konsekwentnie i aktywnie wspiera państwa Bałkanów Zachodnich na ich drodze do integracji europejskiej. Dotyczy to zarówno sfery politycznej (Polska jest jednym z najbardziej aktywnych orędowników polityki rozszerzenia na forum UE), jak i praktycznego dzielenia się z państwami regionu naszymi doświadczeniami z okresu negocjacji akcesyjnych (dwustronne „Konferencje” – Belgradzka, Skopijska i Tirańska).

W zeszłym roku Polska przewodniczyła Procesowi Berlińskiemu – inicjatywie wspierającej integrację Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. W ramach polskiego przewodnictwa, którego punktem kulminacyjnym był Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu w lipcu 2019 r., zorganizowanych zostało ponad 100 wydarzeń w Polsce i w regionie Bałkanów Zachodnich, a Polska przekazała ponad 1,5 mln euro na rzecz rozwoju infrastruktury w regionie.

Symbolem polskiej solidarności z państwami regionu było także zadeklarowanie przez Polskę wsparcia dla odbudowy Albanii po tragicznym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło to państwo w zeszłym roku, w wysokości 2,7 mln euro.  Środki te będą wydatkowane na cele, które posłużą również dalszemu wzmacnianiu odporności struktur państwa na sytuacje kryzysowe, w tym klęski żywiołowe.

Działamy także na rzecz wzmocnienia zdolności administracji państw Bałkanów Zachodnich (m.in. poprzez organizowaną co roku od 2015 r. „Akademię Rozszerzenia” dla urzędników z państw Bałkanów Zachodnich, czy też udział polskich podmiotów w projektach twinningowych w regionie – do dziś zakończonych zostało 13 takich projektów z polskim udziałem, a dwa są obecnie w trakcie realizacji).

Nasze działania koncentrujemy również na młodzieży. Od 2017 r. we współpracy z fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i ambasadą RFN w Warszawie, a także z udziałem Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, MSZ organizuje corocznie seminarium dla młodzieży z państw Bałkanów Zachodnich, Polski i Niemiec pt. „Pamięć, Zrozumienie, Przyszłość”, w ramach polskiej prezydencji w Procesie Berlińskim państwa Bałkanów Zachodnich zostały włączone do oferty stypendialnej Rządu RP w ramach tzw. Programu Banacha (oferta odbycia w Polsce studiów w trybie stacjonarnym w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych), a także sfinansowaliśmy 6 stypendiów (po 1 dla każdego z państw BZ) w Kolegium Europejskim w Natolinie.

 Aktywnie uczestniczymy w zapewnianiu stabilizacji i bezpieczeństwa w regionie, poprzez Polskie Kontyngenty Wojskowe w ramach sił KFOR w Kosowie oraz operacji EUFOR/ALTHEA w BiH, służbę funkcjonariuszy z Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w ramach misji EULEX w Kosowie, czy też wsparcie polskiej Straży Granicznej dla Macedonii Północnej (w 2019 r. odbyło się dwanaście misji angażujących każdorazowo 30 funkcjonariuszy SG z wyposażeniem i sprzętem). Wsparliśmy również finansowo programy mające na celu walkę z nielegalnym handlem bronią, czy też przeciwdziałanie korupcji w regionie.

Relacje z Bałkanami Zachodnimi będą jednym z istotnych elementów polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, które rozpoczyna się 1 lipca br.

Polityka rozszerzenia UE oraz wsparcie dla politycznej, gospodarczej i społecznej transformacji regionu powinny pozostać strategicznym priorytetem Unii Europejskiej, pomimo pandemii COVID-19. Oczekujemy na przedstawienie przez KE na jesieni br. „gospodarczo-inwestycyjnego planu odnowy dla regionu Bałkanów Zachodnich”. 

 

{"register":{"columns":[]}}